Szafa wnękowa: sposoby na uporządkowanie wnętrza szafy

redakcja.regiodom, Komandor
Wnętrze szafy zabudowanejWieszak na spodnie
Wnętrze szafy zabudowanejWieszak na spodnie Komandor
W szafie wnękowej można trzymać całą masę różnych rzeczy. Są wśród nich m.in.: odzież i obuwie, ręczniki i pościeli oraz inne przedmioty codziennego użytku. Zobacz, jak ujarzmić wnętrze szafy stosując użyteczne akcesoria.

Gdy spieszymy się do szkoły lub pracy, nie zwracamy uwagi na bałagan, jaki pozostawiamy w szafie, gdy wybieramy ubrania, buty i inne przedmioty. W utrzymaniu porządku w szafie pomocne mogą być akcesoria do przechowywania rzeczy.

Ubrania w szafie w największym porządku

Do wieszania ubrań tradycyjnie najlepsze będą drążki, na których możemy umieścić wieszaki. Możemy zamontować dwa drążki – jeden nad drugim. Zwiększymy pojemność szafy. Na górze wieszamy wtedy rzeczy krótsze, np. koszule i spódnice, natomiast niżej – okrycia wierzchnie. Jednak drążek nie powinien być dłuższy niż 1 metr, bo może się wygiąć pod zbyt dużym ciężarem ubrań.

Praktyczne jest również zamontowanie we wnętrzu szafy pantografu, czyli drążka z chwytakiem. Służy on do ściągania drążka z wieszakami umieszczonego w górnych partiach szafy. Dzięki temu można bez problemu sięgnąć ubrania przechowywane wyżej. Rozwiązanie to jest przyjazne dla osób niskich i niepełnosprawnych.

Wieszaki to element obowiązkowy

W niewielkich szafach, o głębokości wnętrza mniejszej niż 50 cm, warto zamontować pod półką wieszak poprzeczny. Zajmuje niewiele miejsca. Ponadto wieszak można wysunąć w całości, co umożliwia bezproblemowy dostęp do powieszonych na nim ubrań.

Zobacz również: Szafa w zabudowie: zrób to sam. Poradnik 

A co dla panów? Praktycznym rozwiązaniem będzie poręczny wieszak na spodnie. Jego drążki powinny być wyposażone są w gumki antypoślizgowe. Zapobiegną one zsuwaniu się odzieży. Produkt ten przyda się również paniom, które – oprócz spodni – mogą zawiesić na nim spódnice czy szale.

Bałagan w szafie powstaje często za sprawą dodatków i drobiazgów, takich jak: chustki, apaszki, krawaty czy paski. Jednym z pomysłów na ich przechowywanie i uporządkowanie jest montaż specjalnego wieszaka do jednej z bocznych ścianek szafy zabudowanej. Jeżeli natomiast wewnątrz szafy lub garderoby mamy mało miejsca, dobrze sprawdzi się montaż pionowej szuflady. Wygląda ona jak wysuwany moduł skrzyniowy, składający się z drążka do powieszenia krawatów i specjalnej dwustronnej przegrody na paski.

Oprócz drążków i wieszaków, niezbędne w szafie są półki

Na półkach możemy ułożyć pościel czy ręczniki, a także przechowywać odzież sezonową. Można wykonać je na zamówienie, by ich wymiar był odpowiedni do ich przeznaczenia. Jednak pamiętajmy, by nie były one dłuższe niż metr, gdy nie mają podparcia (szczególnie, gdy będą mocno obciążane). Możemy zainstalować w szafie półki wysuwne z prowadnicami przymocowanymi do krótszych boków i uchwytami w części przedniej.

Wygodniejsze i praktyczniejsze są półki szerokie – łatwiej dostać się do ubrań ułożonych w dwóch rzędach obok siebie, niż – jak w przypadku głębokich półek – sięgać w głąb szafy. Wysokości między półkami na ubrania nie powinny być zbyt duże. Nie warto układać z rzeczy wysokich stosów. Sterta odzieży będzie się przewracać i możemy mieć problem z dostaniem się do rzeczy leżących na samym dole.

Nie lada szuflada

Warto także przeznaczyć część zabudowy na szuflady. W zależności od tego, co chcemy w nich przechowywać, mogą mieć różne głębokości, szerokości, uchwyty i prowadnice. Najbardziej praktyczne są szuflady, które można wysuwać w całości. Po ich wysunięciu mamy swobodny dostęp do wnętrza. Niezależnie od tego, jaki typ szuflady wybierzemy, musimy dobrze zaplanować jej położenie, by dostęp do niej był szybki i nieograniczony przez drzwi szafy.

Praktycznym pomysłem jest oświetlenie wewnętrzne. Przyda się ono głównie w garderobach oraz szafach w pomieszczeniach bez dostępu lub małym dostępem światła dziennego (np. w przedpokojach). 

Warto zobaczyć: Podświetlenie mebli jako element aranżacji wnętrza 

Druciane kosze również mogą być pomocne

Gdy zaczyna brakować miejsca na półkach, możemy wykorzystać kosze druciane. Mają one różne szerokości i głębokości, dlatego stosunkowo dobrać je do naszych potrzeb. Zapewniają również dobrą cyrkulację powietrza, więc rzeczy ułożone w koszu pozostają dłużej świeże.

Do przechowywania bielizny użyteczny będzie kosz wyściełany workiem z płótna. Można w nim trzymać rzeczy do wyprania lub prasowania. Zastosowanie płótna, jako głównego materiału, pozwala na swobodny przepływ powietrza. Łatwo również zachować czystość wewnątrz szafy, bo worek szybko się wyciąga do wyprania. I tak samo łatwo się go montuje po czyszczeniu.

Dół szafy to też ważne miejsce

Często popełniamy błąd pozostawiając dolną części szafy niezagospodarowaną. Upychamy tam wtedy rzeczy, na które nie mamy stałego miejsca, np. żelazko, odkurzacz lub buty.

Z pomocą przyjdą nam wtedy np. ażurowe półki na obuwie. Możemy przechowywać na nich nawet kilka par butów. Możemy również wybrać półki z prawidłami. Dzięki temu nasze buty nie będą się deformować.

W dolnej części szafy, przy ściance bocznej, możemy zamontować uchwyt na rurę od odkurzacza i żelazko. Dzięki nim rura od odkurzacza nie będzie wypada za każdym razem, gdy otworzymy drzwi szafy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom