Sufit na pierwszym planie w aranżacji wnętrza

redakcja.regiodom, Rockfon
Sufit podwieszany w sypialniW suficie podwieszanym montuje się najczęściej oświetlenie wnętrza - główne lub dekoracyjne
Sufit podwieszany w sypialniW suficie podwieszanym montuje się najczęściej oświetlenie wnętrza - główne lub dekoracyjne Rockfon
Sufit może mieć nietypową formę i być w oryginalny sposób wykończony. Stwórz niepowtarzalną atmosferę we wnętrzu robiąc sufit w odważnym kolorze. Pomoże ci w tym również oświetlenie.

Sufit może być elementem, dzięki któremu ukształtujemy wnętrze. Podwieszane elementy ukryją przed oczami nieestetyczne instalacje i przewody wentylacyjne. Zamontujemy w nich również oprawy oświetleniowe. W wykorzystując różnice poziomów w pomieszczeniu, możemy wydzielić w nim strefy użytkowe. Na przykład oddzielając aneks kuchenny od salonu czy czy jadalni.

Przeczytaj również: Sufity podwieszane nie tylko z płyty gipsowo-kartonowych 

Prawidłowo zaprojektowany sufit nada nawet niewielkiemu wnętrzu wrażenia przestronności, a w zbyt wysokim poprawi zaburzone proporcje. Warto więc świadomie eksperymentować z aranżacją, zwłaszcza, że w tym sezonie projektanci zachęcają do wykorzystywania nietypowych materiałów i do zabawy formą.

Kolor na suficie

Skończył się czas, gdy na suficie stosowano jedynie kolor biały. Teraz spotyka się na nim barwy od delikatnych pasteli po intensywne i kontrastujące kolorami aranżacji wnętrza.W klasycznych wnętrzach sprawdzą się odcienie beżu, błękitu i szarości.

W nowoczesnych wnętrzach dobrze pokusić się o odrobinę ekstrawagancji. Pomalujmy więc sufit na intensywny kolor – granatowy, czerwony czy śliwkowy. Tego typu rozwiązanie wygląda szczególnie efektownie przy białych ścianach i minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Pamiętać należy jednak o jednej zasadzie – ciemny kolor będzie optycznie zmniejszał wysokość, dlatego przy niewielkich metrażach zaleca się jasne kolory.

Pomieszczenie możemy optycznie podwyższyć pozostawiając na ścianie wąski pas w tym samym odcieniu, co sufit. Choć coraz bardziej popularne staje się malowanie wszystkich powierzchni w pomieszczeniu jednym kolorem, wielu projektantów odradza takie rozwiązanie. – Sufit w tym samym odcieniu, co ściany może sprawiać przytłaczające, monotonne wrażenie i dodatkowo zaburzać proporcje wnętrza. Dobrym pomysłem jest za to wybranie koloru z tej samej gamy, ale o ton jaśniejszego niż ten, którym malujemy ściany – radzi Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.

Do stworzenia barwnej aranżacji można wykorzystać nie tylko farbę, ale także specjalne płyty sufitowe, kasetony, a nawet tapetę. Wybrany kolor warto powielić na innych elementach wystroju: obijając krzesła i sofę materiałem w tym samym odcieniu czy dopasowując dodatki, takie jak zasłony, ramki na zdjęcia i wazony.

Zabawa formą sufitu podwieszanego

Jego nietypowa konstrukcja pozwoli przełamać monotonię i podkreśli charakter pomieszczenia. W stylu nowoczesnym sprawdzają się wyspy sufitowe oraz proste, geometryczne formy, w klasycznych – podświetlone gzymsy i wnęki. Podwieszane sufity zapewniają możliwość nadania im niemal dowolnej formy, takich jak łuki, skosy czy okręgi i stworzenia wielopoziomowej aranżacji. Umiejętnie wykorzystane, wbrew pozorom wcale nie muszą optycznie obniżać wnętrza. W niskich  mieszkaniach warto podzielić przestrzeń i wyodrębnić strefy, w których sufit pozostanie na swojej pierwotnej wysokości.

Poza oryginalną konstrukcją, w modzie są także niestandardowe materiały na suficie: szkło, metal, czy beton. Widocznym trendem jest powrót do naturalnych surowców, a swój renesans przeżywa w ostatnim czasie drewno. Olejowane deski, fornir lub bądź też płyty sufitowe pokryte drewnianą powłoką stanowią wyrazisty akcent zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Dzięki płytom na suficie możemy zapewnić lepszą akustykę w takich pomieszczeniach jak salony, czy kino domowe.

Efekty świetlne

Robiąc sufit podwieszany zwróć uwagę również na światło i jego kompozycję. Można np. zastąpić tradycyjny żyrandol lub plafony oprawami umieszczonymi bezpośrednio w suficie. W zależności od funkcji pomieszczenia i oczekiwanego efektu dekoracyjnego możemy zastosować lampy halogenowe w postaci oczek lub świetlówki liniowe. Natomiast ciekawym oświetleniem gzymsów będą węże świetlne i taśmy LED.

Warto zróżnicować oświetlenie w pomieszczeniach zapewniając intensywne, punktowe światło w strefie pracy, a rozproszone i przygaszone w miejscu odpoczynku. Należy także pamiętać o rozmieszczeniu poszczególnych punktów w ten sposób, aby nie powstały zacienione miejsca, a jednocześnie nadmierna liczba źródeł nie generowała niepotrzebnych strat energii. Umiejętne operowanie światłem w pomieszczeniu to także sposób na poprawienie jego proporcji. Wybierając bardzo jasne oświetlenie sufitowe optycznie podwyższymy pomieszczenie. Z kolei niewielkie wnętrze zyska na przestronności jeśli zamontujemy w nim wiele rozproszonych punktów. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie