Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz. Poradnik i trendy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pokój w stylu minimalistycznymModne jest drewno oraz materiały drewnopodobne.
Pokój w stylu minimalistycznymModne jest drewno oraz materiały drewnopodobne. Komandor
Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym nawiązuje do życia w harmonii z przyrodą. Podpowiadamy, jak urządzić minimalistyczne mieszkanie.

Mebli nie zmieniamy co sezon, dlatego warto urządzić mieszkanie tak, żeby było modne nie tylko przez rok, ale przez parę lat. Wystrój wnętrz nawiązuje do życia w zgodzie z przyrodą, bo przecież tęsknimy za odpoczynkiem na łonie natury. Architekci i projektanci radzą, aby inspiracją w urządzaniu domu była natura i wszystko z nią związane. Łatwiej będzie nam się zrelaksować i odprężyć.

Meble sprawiające wrażenie lekkich

W tym sezonie modnie znaczy lekko i przestronnie. Masywne kredensy, pakowne, wielgachne komody i długie meblościanki odchodzą do lamusa. Teraz stawia się na proste, praktyczne meble. Równowaga i harmonia wiążą się z minimalizmem. Projektując i meblując wnętrza pamiętajmy, aby meble nie obciążały pomieszczeń, zwłaszcza na małym metrażu. Dostęp do naturalnego światła to kolejna kwestia. Prostota mebli gwarantuje im funkcjonalność.

Dowiesz się więcej: Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym 

– Proponujemy proste formy i elegancki minimalizm. Meble nie powinny przytłaczać pokoju i ograniczać dostępu naturalnego światła. Sprawdzają się szafy wnękowe. Nie zastawiają przestrzeni, tylko wkomponowują się w przestrzeń salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego – mówi Monika Szczęsny projektantka z firmy Komandor.

Praca w warunkach domowych

Minimalistyczna kreacja np. sypialni czy garderoby jest odpowiednia dla miłośników ładu i porządku. Ergonomiczna, prosta zabudowa nie rozprasza naszej uwagi i gwarantuje efektywną pracę, choćby w biurze i gabinecie. Wnętrza w stylu minimalistycznym do minimum ograniczają zbędne dodatki i niepotrzebne dekoracje. Główne miejsce zajmują najważniejsze meble.

Meble inspirowane naturą dopasowują się do ciepłych, klasycznych wnętrz, ale też nowoczesnych aranżacji, łagodząc ich surowy charakter. W projektach tych drugich pojawiają się tworzywa wyglądające jak drewno. Inspirowane prostą geometrią meble współgrają z naturalnym drewnem. Drewniane i drewnopodobne wstawki ocieplają wnętrze. Jedną z popularniejszych odmian drewna, która w najbliższym czasie powinna dominować w naszych wnętrzach, jest dąb. Są to klasyczne odcienie oraz te sprawiające wrażenie lekko podniszczonego i popękanego. Modne są także kolory bardziej naturalne, imitujące nieobrobione drewno z wyraźnie widocznymi słojami. Sama regeneracja jest przyjazna środowisku, uważana za rodzaj recyklingu. To doceniają pionierzy ekologii.

Organizacja przestrzeni to podstawa

We wnętrzu minimalistycznym są kolory, które jakby organizują i kształtują przestrzeń, ale jednocześnie wpływają na nasz nastrój. Brązy, beże i ciepłe odcienie szarości uspokajają, a wnętrze nabiera przytulnego charakteru. Wraca moda na pastele. Ciepłe, optymistyczne kolory, kontrastujące dodatki pasują np. do bieli. Jasne kolory mogą śmiało być nie tylko na ścianach, ale także na meblach.

Poczytaj też: Kolory ziemi w aranżacji wnętrz 

Popularne w krajach skandynawskich białe meble to symbol nowoczesności, stylu i praktyczności. Tak samo, jak do czarnej sukienki, tak i tutaj, do białych mebli, skompletujemy dodatki w każdym stylu i kolorze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom