Styl kolonialny we wnętrzu. Pomysły na aranżacje

Anna Karda
Salon w stylu kolonialnymDla pomieszczeń utrzymanych w stylu kolonialnym polecane są przede wszystkim ciepłe brązy, szarości oraz stonowana zieleń. Rzeźbione meble z ciemnego drewna powinny się wyraźnie odcinać na tle całego wnętrza.Musimy również uzupełnić wnętrze kolonialne o właściwe dodatki: zdobioną paterę, orientalną figurkę oraz mosiężne i zdobne żyrandole i lampy. Na karniszach natomiast zawieśmy satynowe zasłony - jednokolorowe lub wzorzyste.
Salon w stylu kolonialnymDla pomieszczeń utrzymanych w stylu kolonialnym polecane są przede wszystkim ciepłe brązy, szarości oraz stonowana zieleń. Rzeźbione meble z ciemnego drewna powinny się wyraźnie odcinać na tle całego wnętrza.Musimy również uzupełnić wnętrze kolonialne o właściwe dodatki: zdobioną paterę, orientalną figurkę oraz mosiężne i zdobne żyrandole i lampy. Na karniszach natomiast zawieśmy satynowe zasłony - jednokolorowe lub wzorzyste. Dekoral
Egzotyczne drewno i wyraziste wzory. Moskitiery, baldachimy, ażury i wiatraki – przeniesione prosto z dusznego klimatu, nadadzą kolonialny styl twoim wnętrzom.

Do stylu kolonialnego wybieraj rzeczy ręcznie robione, bogato zdobione i z egzotycznych gatunków drewna. W XIX-wiecznych koloniach meble i dodatki wykonywane przez tubylców-rzemieślników były wzorowane na znanych wówczas w Wielkiej Brytanii, eleganckich meblach wiktoriańskich. Dostosowano je tylko do klimatu panującego w Afryce, Azji (Indie) i Ameryce Południowej, podbijanych przez europejskich kolonizatorów. Stąd dla lepszej cyrkulacji powietrza we frontach tradycyjnych mebli wycinano ażurowe wzory albo podwieszano nad łóżkami baldachimy, które miały chronić przed moskitami.

Zobacz również: Walka z owadami za pomocą okiennych moskitier 

Tkaniny – dywany i zwierzęce skóry. Afrykańskie motywy pasków i cętek. Desenie zazwyczaj geometryczne, kontrastowo zestawione. Czarno-brązowo-żółte barwy Czarnego Lądu albo bajkowe kolory Indii: fuksja, złoto czy kobalt. Do tego zwiewne i delikatne, najlepiej białe tiule w roli zasłon albo moskitier. Będą tu pasować także maty z trawy czy bambusa.

Kolory – wyobraź sobie duszny, gorący klimat: by go odtworzyć we wnętrzu, wybieraj ciepłą, chropowatą terakotę, ciemnobrązowe skóry, drewno z rdzawymi refleksami. Do tego nasycone barwy przypraw, po które m.in. wyprawiali się Europejczycy: żółty, czerwony, zielony. By schłodzić atmosferę, pozostałe kolory muszą być spłowiałe, jakby były długo eksponowane na słońcu. Przykurzony błękit czy zieleń i cała gama naturalnych odcieni: beżów, kości słoniowej, bieli i szarości.

Meble – wytwarzano w koloniach z rodzimego dla danego kontynentu materiału, jak drewno w czerwono-pomarańczowym lub prawie czarnym odcieniu czy rattan. Styl kolonialny to mieszanina inspiracji z Anglii, ale również Francji, Hiszpanii czy Portugalii, jest więc dość eklektyczny: od filigranowych ażurowych krzeseł czy stoliczków po masywne, wręcz barokowo zdobione, przepastne szafy. Ustaw więc w mieszkaniu brązowe skórzane sofy z zaokrąglonymi podłokietnikami albo... balkonowy komplet mebli z rattanu. Dodaj misternie rzeźbiony kawowy stolik albo masywny stół na wygiętych nogach. Mebli kolonialnych szukaj ich w sklepach indyjskich i na targach staroci a także na aukcjach internetowych oraz sklepach z meblami kolonialnymi, również w internecie.

Dodatki – figurki i przedmioty z drewna, plecionki, tykwy albo kamienia. Ludzkie postacie, zwierzęta, kosze. Efektownie wygląda broń i wszelkie trofea. Do tak charakterystycznej aranżacji trzeba dobrać odpowiednie rośliny: monstery, palmowce czy kaktusy. Do tego kwiaty w jaskrawych barwach –choćby popularne u nasstorczyki, kwiaty z egzotycznym rodowodem. Na podłodze ułóż jutowe maty albo wzorzyste, ręcznie tkane dywany. W oknach powieś bambusowe rolety.

Akcesoria – pamiątki z podróży wniosą egzotykę do twojego mieszkania: maski, instrumenty muzyczne czy amulety wyeksponuj na ścianie albo w szklanej gablocie. Świetnie będą się prezentować w podświetlanych wnękach z płyty gipsowo-kartonowych (g-k).

Zobacz również: Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych 

Zadbaj o detale: uchwyty z kości słoniowej, wiatraki, kolorowe szkiełka i paciorki, plecione podkładki. Wybierz naczynia o nieregularnym kształcie albo porcelanową elegancką zastawę - w zależności od tego, czy chcesz, by we wnętrzu przeważał gorący egzotyczny klimat czy konserwatywna, elegancka Europa ze szczyptą egzotyki przywiezioną z podróży. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom