Do stylu kolonialnego wybieraj rzeczy ręcznie robione, bogato zdobione i z egzotycznych gatunków drewna. W XIX-wiecznych koloniach meble i dodatki wykonywane przez tubylców-rzemieślników były wzorowane na znanych wówczas w Wielkiej Brytanii, eleganckich meblach wiktoriańskich. Dostosowano je tylko do klimatu panującego w Afryce, Azji (Indie) i Ameryce Południowej, podbijanych przez europejskich kolonizatorów. Stąd dla lepszej cyrkulacji powietrza we frontach tradycyjnych mebli wycinano ażurowe wzory albo podwieszano nad łóżkami baldachimy, które miały chronić przed moskitami.
Zobacz również: Walka z owadami za pomocą okiennych moskitier
Tkaniny – dywany i zwierzęce skóry. Afrykańskie motywy pasków i cętek. Desenie zazwyczaj geometryczne, kontrastowo zestawione. Czarno-brązowo-żółte barwy Czarnego Lądu albo bajkowe kolory Indii: fuksja, złoto czy kobalt. Do tego zwiewne i delikatne, najlepiej białe tiule w roli zasłon albo moskitier. Będą tu pasować także maty z trawy czy bambusa.
Kolory – wyobraź sobie duszny, gorący klimat: by go odtworzyć we wnętrzu, wybieraj ciepłą, chropowatą terakotę, ciemnobrązowe skóry, drewno z rdzawymi refleksami. Do tego nasycone barwy przypraw, po które m.in. wyprawiali się Europejczycy: żółty, czerwony, zielony. By schłodzić atmosferę, pozostałe kolory muszą być spłowiałe, jakby były długo eksponowane na słońcu. Przykurzony błękit czy zieleń i cała gama naturalnych odcieni: beżów, kości słoniowej, bieli i szarości.
Meble – wytwarzano w koloniach z rodzimego dla danego kontynentu materiału, jak drewno w czerwono-pomarańczowym lub prawie czarnym odcieniu czy rattan. Styl kolonialny to mieszanina inspiracji z Anglii, ale również Francji, Hiszpanii czy Portugalii, jest więc dość eklektyczny: od filigranowych ażurowych krzeseł czy stoliczków po masywne, wręcz barokowo zdobione, przepastne szafy. Ustaw więc w mieszkaniu brązowe skórzane sofy z zaokrąglonymi podłokietnikami albo... balkonowy komplet mebli z rattanu. Dodaj misternie rzeźbiony kawowy stolik albo masywny stół na wygiętych nogach. Mebli kolonialnych szukaj ich w sklepach indyjskich i na targach staroci a także na aukcjach internetowych oraz sklepach z meblami kolonialnymi, również w internecie.
Dodatki – figurki i przedmioty z drewna, plecionki, tykwy albo kamienia. Ludzkie postacie, zwierzęta, kosze. Efektownie wygląda broń i wszelkie trofea. Do tak charakterystycznej aranżacji trzeba dobrać odpowiednie rośliny: monstery, palmowce czy kaktusy. Do tego kwiaty w jaskrawych barwach –choćby popularne u nasstorczyki, kwiaty z egzotycznym rodowodem. Na podłodze ułóż jutowe maty albo wzorzyste, ręcznie tkane dywany. W oknach powieś bambusowe rolety.
Akcesoria – pamiątki z podróży wniosą egzotykę do twojego mieszkania: maski, instrumenty muzyczne czy amulety wyeksponuj na ścianie albo w szklanej gablocie. Świetnie będą się prezentować w podświetlanych wnękach z płyty gipsowo-kartonowych (g-k).
Zobacz również: Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych
Zadbaj o detale: uchwyty z kości słoniowej, wiatraki, kolorowe szkiełka i paciorki, plecione podkładki. Wybierz naczynia o nieregularnym kształcie albo porcelanową elegancką zastawę - w zależności od tego, czy chcesz, by we wnętrzu przeważał gorący egzotyczny klimat czy konserwatywna, elegancka Europa ze szczyptą egzotyki przywiezioną z podróży.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE