Stopień połysku: farby matowe i półmatowe

redakcja.regiodom, Benjamin Moore
Sypialnia ze ścianiami pomalowanymi farbą matowąStopień połysku: farby matowe i półmatowe
Sypialnia ze ścianiami pomalowanymi farbą matowąStopień połysku: farby matowe i półmatowe Benjamin Moore
Decydując o kolorze ścian, powinniśmy również przemyśleć stopień połysku farby. Do wyboru mamy m.in. farby z połyskiem, matowe i półmatowe.

Farby matowe i półmatowe należą do najczęściej stosowanych podczas malowania ścian i sufitów. Mówimy, na czym polegają praktyczne różnice między tymi dwoma rodzajami farb.

Nie tylko kolor farby decyduje o atrakcyjnym wyglądzie pomieszczenia

Przy zakupie farby do wnętrz radko zwracamy uwagę na inne parametry farb niż ich kolor. Tymczasm stopień połysku farby jest bardzo ważnym parametrem. Zdarza się, że źle dobrany jest źródłem rozczarowania po pomalowaniu ścian. Stopień połysku decyduje bowiem nie tylko o trwałości warstwy malarskiej, ale również o postrzeganiu kolorów, ryzyku pojawienia się na ścianie refleksów świetlnych i widoczności ewentualnych nierówności powierzchni. Najpopularniejsze z farb – matowe i półmatowe – różnią się  stopniem odbicia światła, a także parametrami technicznymi.

Warto przeczytać: Malowanie ścian i sufitów: jak unikać błędów malarskich

Farby matowe w kilku słowach

Ściany i sufity pomalowane farbami matowymi nie odbijają światła. Dlatego farby te zalecane są do jasnych, mocno oświetlonych pomieszczeń. Ograniczają ryzyko powstawania na ścianie refleksów świetlnych. Farby matowe skutecznie tuszują nierówności i niedoskonałości ścian, „wybaczą" również drobne błędy malarskie. Matowe ściany wydają się lekkie i łagodne. Mat bardzo dobrze wygląda na dużych powierzchniach i jako tło dla mebli i dekoracji z połyskiem. Pamiętajmy, że farby matowe idealnie sprawdzają się przy malowaniu sufitów. A to dlatego, że z powodu intensywnego oświetlenia powierzchnie te są szczególnie narażone na działanie refleksów świetlnych. W efekcie widoczne są wszystkie niedoskonałości, jakich dopuściliśmy się w przygotowaniu podłoża przed malowaniem. Jeżeli zamierzamy pomalować słoneczny salon, gabinet o lekko chropowatych ścianach lub sufit w jadalni warto wybrać w pełni matową farbę.

Krótko o farbach półmatowych

Półmatowe wykończenie ścianpowinno być stosowane w pomieszczeniach zacienionych, do których dociera stosunkowo mało światła dziennego. Farby półmatowe silniej odbijają światło od matowych, a kolory we wnętrzu charakteryzują się zwiększoną intensywnością barw. Zastosowanie „półmatu" rozświetla wnętrze i delikatnie optycznie je powiększa. Ponadto farby półmatowe mają istotną zaletę – są bardziej odporne na ścieranie i zmywanie. Z tego względu polecane są do odnawiania pomieszczeń szczególnie narażonych na zabrudzenia, takich jak: przedpokój lub pokój dziecięcy, łazienka, kuchnia lub pokój dzienny. Farby półmatowe zazwyczaj zawierają więcej żywicy (choć istnieją wyjątki od tej reguły), która w dużej mierze decyduje o trwałości koloru na ścianie. Przy częstym usuwaniu zabrudzeń ograniczone jest ryzyko wybłyszczenia warstwy malarskiej. Półmatowe wykończenie ścian współgra z monochromatycznymi aranżacjami wnętrz.

Zobacz również: Odważny kolor we wnętrzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom