Smocza lilia (Dracunculus vulgaris) – nietypowa i efektowna roślina ogrodowa. Jak ją uprawiać i pielęgnować

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Smocza liliaSmocza lilia przyciąga naszą uwagę swoim niestandardowym wyglądem, lecz na początku lata zniechęca zapachem.
Smocza liliaSmocza lilia przyciąga naszą uwagę swoim niestandardowym wyglądem, lecz na początku lata zniechęca zapachem. Wsanter (Pixabay.com)
Smocza lilia jest wyjątkowo ładna, ale jednocześnie ma też wyjątkowo brzydki zapach. Ze względu na nieprzyjemną woń nie powinno się jej sadzić w pobliżu okien.

Smocza lilia pochodzi z Bałkanów. W naturalnym środowisku można ją spotkać choćby w Grecji i Turcji oraz we Włoszech. Dracunculus vulgaris umie wyrosnąć nawet na nieużytkach.

Smocza lilia owiana tajemnicą

Nazwa smocza lilia (Dracunculus vulgaris, czyli drakunkulus zwyczajny) pochodzi od słowa "draconis" - smok, wąż i oznacza małego smoka lub węża. Możliwe, że roślina swoją nazwę zawdzięcza Rzymianom. Dopatrzyli się oni, że bulwa wygląda niczym mały, zwinięty wąż. Inni przekonywali, że właśnie pręt (kolba) smoczej lilii, wąski, długi i czarny, do tego gładki, przypomina węża. Rzymianie twierdzili też, że smocza lilia ma nadprzyrodzone moce i budzi postrach. To poniekąd za sprawą potężnych rozmiarów smoczej lilii. W środowisku naturalnym smocza lilia czasem swoim wzrostem przewyższa człowieka. Wierzono, że jeżeli rodzina w domu przechowuje bulwy albo zaschnięte kwiaty lub chociaż liście smoczej lilii, to chronią one domowników przed atakiem węży i żmii.

Jak wygląda smocza lilia

– W warunkach naturalnych smocza lilia dorasta niekiedy do 2 metrów, natomiast u nas ma zwykle nie więcej niż 80 centymetrów wysokości – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Zobacz równieżLantana, czyli roślina zmieniająca kolor kwiatów 

Największą ozdobą rośliny jest kwiatostan. – Ma on długą, czarną kolbę (podobną do pręcika anturium, ale w smoczej lilii jest on większy), natomiast ta kolba jest jakby owinięta ciemnoczerwonym czy brązowo-fioletowym wielgachnym płatkiem – wyjaśnia Mikietyński. – Liście smoczej lilii mają przebarwienia, są to białe kształtne kreski, jakby ktoś zrobił je pisakiem.

Właściwe kwiaty są jednak dość niepozorne i umieszczone w dolnej części kolby.

Smocza lilia – warunki uprawy

Bulwy smoczej lilii warto zasadzić na wiosnę, najlepiej w kwietniu. Należy je zasadzić na głębokości około 20–25 centymetrów. Same cebulki (bulwy) często mierzą około 30 centymetrów w obwodzie. Roślinę można uprawiać w ogrodzie albo w dużych pojemnikach, w korytkach, np. na tarasie. — Przepuszczalna, żyzna i stale wilgotna gleba o odczynie obojętnym sprzyja uprawie smoczej lilii – dodaje Mikietyński. – Dobrze rośnie ona w słońcu (powinna mieć dostęp do słońca przynajmniej 8 godzin dziennie), ewentualnie w półcieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Nie powinno się jej lokować w bezpośrednim sąsiedztwie dużych drzew czy krzewów, ponieważ one by jej przysłaniały słońce. Smocza lilia jest generalnie odporna na choroby i szkodniki.

Dowiedz się: Jak uprawiać i pielęgnować koronę cesarską

Smocza lilia źle natomiast znosi mróz. Już temperatura około 0 stopni Celsjusza może jej zaszkodzić. Temperatura uprawy nie powinna spaść poniżej plus 5 stopni Celsjusza. Mikietyński: – To dlatego smoczą lilię powinno się okryć na zimę. Można również wykopać bulwę przed zimą. Trzeba to zrobić dopiero po tym, jak prawie wszystkie liście uschną. Bulwę można przez zimę trzymać w piwnicy, w pojemniku wypełnionym piaskiem.

Ogrodnik dodaje: – Smoczą lilię warto wzbogacać nawozem. Można dać przykładowo 2 razy nawóz do roślin kwitnących i potem raz nawóz do roślin zielonych.

Polecamy takżeBerberys, piękny krzew i antybiotyk z własnego ogrodu 

Lilie w większości przyciągają naszą uwagę i wyglądem, i miłym, intensywnym zapachem. Smocza lilia jest pod tym względem wyjątkiem: ma urodę, lecz zniechęcającą woń. Gdy kwitnie, czyli na przełomie czerwca i lipca, wydaje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, przypominający zgniliznę (zepsute mięso) i przyciągający m.in. muchy. Z tego względu odradza się sadzenie tej rośliny bardzo blisko okien i drzwi. Plus taki, że woń ta odstrasza gryzonie, m.in. myszy i szczury.

Właściwości smoczej lilii

Roślina jest toksyczna. Smocza lilia działa trująco na nasze drogi oddechowe, a jej sok – drażniąco na skórę. Gdy się tę lilię jednak ususzy, już nie jest niebezpieczna. O smoczej lilii wspominał już Hipokrates w V-IV wieku p.n.e., a Dioskurydes, grecko-rzymski lekarz żyjący w I wieku n.e., przekonywał, iż wysuszony korzeń smoczej lilii działa niczym lekarstwo. Miało ono wspomagać leczenie astmy, wrzodów, chorych stawów, ale było ponadto traktowane jak afrodyzjak, a nawet miało pomóc osobom w stanach depresyjnych. Lek wykazuje też lekkie działanie przeczyszczające. Absolutnie nie należy stosować go samodzielnie.

Warto przeczytaćOkazała bylina ceniona za oryginalne kwiaty, czyli przegorzan pospolity

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom