Przegorzan pospolity – okazała bylina ceniona za oryginalne kwiaty

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Przegorzany to oryginalna ozdoba rabat kwiatowych. Docenią ją też pszczoły, trzmiele i motyle, bo liczne kwiaty mają dużo nektaru.
Przegorzany to oryginalna ozdoba rabat kwiatowych. Docenią ją też pszczoły, trzmiele i motyle, bo liczne kwiaty mają dużo nektaru. Nenneinzweidrei (pixabay.com)
Przegorzan to wieloletnia roślina, odporna na mróz i suszę. Ma też bardzo oryginalne kwiatostany. Podpowiadamy, jak uprawiać przegorzan w ogrodzie.

Kwiaty przegorzanu zaczynają się pojawiać w lipcu. Będą towarzyszyły aż do września. To roślina jedna z najdłużej kwitnących, bo prawie przez całe wakacje.

Przegorzan - co to za roślina

– Przegorzan to miododajna bylina, osiągająca maksymalnie 1,5 metra wysokości. Niekiedy roślina mierzy 2 metry – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – To roślina pochodzenia stepowego, chociaż obecnie jest już rozpowszechniona na całym świecie, łącznie z Australią. Niebieskie czy srebrzystoniebieskie kwiaty sprawiają wrażenie, jakby były nastroszone. Zarówno kolor, jak i wygląd wyróżniają roślinę od innych.

Zobacz, jakie kwiaty lubią słońce i nie trzeba ich ciągle podlewać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Polecamy kwiaty ogrodowe, które znoszą upał i suszę. Posadź ...

Jak uprawiać przegorzan

Przegorzanowi niestraszna jest susza, natomiast zdania co do tego, czy w ogóle przegorzan powinien być podlewany podczas suszy, są podzielone. – Bylina preferuje ciepłe, nasłonecznione stanowiska, nawet niekoniecznie osłonięte od wiatru – dodaje ogrodnik. – Najlepiej rośnie w przepuszczalnej glebie, choć nie jest ona konieczna.

Przegorzan do odbycia cyklu rozwojowego potrzebuje dwóch okresów wegetacyjnych. Roślina w pierwszym roku zawiązuje rozetę liściową, natomiast w drugim roku zaczyna kwitnąć – wyjaśnia ogrodnik.

Ta bylina nie jest skomplikowana w uprawie, zatem nawet ogrodnicy-amatorzy mogą ją sobie sprawić. Zdarza się nawet, że wyrasta ona na wysypisku śmieci lub przy torach kolejowych. Przegorzan nie urośnie tylko na podmokłych stanowiskach. – Roślina ta jest przeważnie odporna na choroby i szkodniki oraz całkowicie mrozoodporna – podkreśla ekspert. – Zabiegi pielęgnacyjne warto ograniczyć do usunięcia przekwitłych kwiatostanów oraz przycięcia jesienią.

Polecamy też:

Przegorzan w ogrodzie i wazonie

Jako roślina ozdobna, a przy tym – jak na bylinę – okazałego wzrostu – ładnie prezentuje się jako tło mniejszych roślin, które kwitną na kolorowo. Bylina lubi swobodę, nie lubi, gdy bardzo blisko rosną inne rośliny. To pewnie dlatego, że sama rozrasta się dosyć szeroko, więc potrzebuje miejsca. Cięte kwiaty efektownie wyglądają w wazonie, przykładowo jako suszki w zimowym bukiecie.

Zalety i właściwości przegorzanu

Przegorzan był niegdyś traktowany jako chwast, ponieważ bardzo szybko opanowywał nowe tereny i trudno było go zlikwidować. Teraz z kolei docenia się jego walory i właściwości. Z racji tego, że jest rośliną wysoce miododajną, przez niektórych pszczelarzy był uprawiany celowo.

Bylina ma właściwości lecznicze. Zawiera echinopsynę, która zwiększa tzw. pobudliwość rdzenia kręgowego, napięcie mięśni szkieletowych oraz podwyższa ciśnienie krwi. Wykazuje też działanie wzmacniające, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, usuwa toksyny z organizmu. Wyciąg z przegorzanu wspomaga walkę ze stwardnieniem rozsianym.

UWAGA: Nie wolno samodzielnie stosować ani spożywać przegorzanu.

 

Przegorzan pospolity to jedna z ciekawszych bylin do zadań specjalnych: na suche i mocno nasłonecznione miejsca.
Przegorzan pospolity to jedna z ciekawszych bylin do zadań specjalnych: na suche i mocno nasłonecznione miejsca. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

 

Przegorzan jak narkotyk

Przedawkowanie przegorzanu skutkuje drgawkami. Przegorzan może niekiedy działać jak narkotyk, pobudzająco i ponoć poprawia nastrój, właśnie niczym narkotyk. Pojawiły się również informacje, że bylina korzystnie wpływa na potencję.

Jedni uważają, że przegorzan jest rośliną trującą, a inni – że jedynie podtruwa, więc można z umiarem jeść jego młode kwiatostany, traktując je niczym jarzynę. To nie jest jednak do końca udowodnione. – Z tego względu lepiej nie ryzykować i nie leczyć się na własną rękę, szczególnie samodzielnie przygotowanymi specyfikami z przegorzanem w składzie, lecz tę decyzję najpierw skonsultować z lekarzem – radzi Mikietyński.

Zobacz rośliny o najbardziej kolorowych liściach. Przejdź do kolejnych zdjęć. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Te rośliny mają najbardziej kolorowe liście. Są ładniejsze n...

Ciekawostki o przegorzanie

Zdaniem niektórych naukowców, studiujących Biblię, już w Starym Testamencie jest wzmianka dotycząca tej byliny. Niektórzy badacze twierdzą, że fragment Księgi Sędziów, brzmiący: „Kiedy Pan wyda w rękę moją Zebacha i Salmunnę, wówczas wymłócę ciała wasze cierniami pustyni i ostami" odnosi się właśnie do jednego z gatunków przegorzanu.

Mówi się, że przegorzan to roślina dla osób zdecydowanych. To dlatego, że skoro raz się go posadzi, trudno go z tego miejsca wytępić, bo roślin szybko się rozrasta. 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom