Smagliczka w ogrodzie. Jak dbać o smagliczkę?

Agata Kaźmierczak
Smagliczki w ogrodzieDlaczego smagliczka jest tak popularna? Wyglada cudownie, pachnie, a w dodatku jest małowymagająca. I jak tu jej nie mieć na działce?
Smagliczki w ogrodzieDlaczego smagliczka jest tak popularna? Wyglada cudownie, pachnie, a w dodatku jest małowymagająca. I jak tu jej nie mieć na działce? www.plantpol.com.pl
Smagliczka wniesie do ogrodu nie tylko barwy i świeżość, ale także silny miodowy zapach. Odmiany smagliczki świetnie koloryzują skalniaki i rabaty kwiatowe! Zobacz, jak uprawiać smagliczkę i jakie są jej odmiany.

Smagliczka to roślina ozdobna. Uprawiana jest często w ogródkach skalnych. I nic dziwnego. Smagliczki pasują do nich nie tylko pod względem estetyki, ale także wymagań. Nie jest to roślina, która ma szczególne wymagania, a i tak zachwyca pięknymi kwiatami w różnych odcieniach: białym, fioletowym, żółtym – w zależności od gatunku.

Zobacz również: Kwiaty jednoroczne wysiewane wprost do gruntu

Kiedy kwitnie smagliczka i jakie są jej wymagania

Smagliczka to dość popularna roślina obwódkowa. Jej wysokość dochodzi zaledwie do ok. 16 cm. Drobne kwiaty zebrane są w grona. Samgliczka odznacza się zwykle dość silnym miodowym zapachem.

Kwiat ten nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, dlatego można ją wysiewać nawet na terenach niezbyt żyznych i piaszczystych. Smagliczki nie boja się także suszy. A nadmiar wody staje się szkodliwy. Starajmy się nie podlewać rośliny. Róbmy to tylko wtedy gdy susza trwa już bardzo długo. Mimo małych wymagań roślinie zapewnić należy słoneczne stanowisko. Tylko na takim jej kwiaty nabiorą barw a cała roślina będzie się rozrastała.

Smagliczkę rzadko atakują szkodnik czy choroby, to jej wielka zaleta. Zapewniając jej odpowiednie stanowisko i warunki właściwie możemy mieć pewność, że zakwitnie i pozostanie z nami na dłużej.

Zobacz wideo: Jak urządzić ogród, by był miejscem relaksu 

Smagliczki pięknie prezentują się w ogródkach skalnych

Do ogródka skalnego świetnie nadają się wszystkie odmiany smagliczek. Ich kolory na pewno urozmaicą skalniak. Najlepiej jednak zaprezentuje się smagliczka skalna (bylinowa) – zaliczana nawet do bylin skalnych, mimo że łudząco przypomina jednoroczną, białą smagliczkę. Pamiętajmy jednak, że smagliczki bylinowe kwitną na żółto! Smagliczka skalna urośnie w szczelinach skał, ale świetnie nada się także na obwódki skalniaka. Zniesie długotrwałą suszę. Jednak warunkiem jej prawidłowego wzrostu jest miejsce bardzo nasłonecznione.

Równie pięknie na rabatach skalnych wygalać będzie smagliczka Bentama – ta odmiana smagliczki charakteryzuje się białymi kwiatami, ale za to kwitnie przez całe lato. Świetnie sprawdzi się też jako obwódka w ogródkach. Niższa niż skalna jest smagliczka górska. Ta kwitnie z końcem maja lub w pierwszych dniach czerwca. Świetnie rośnie między kamieniami lub w szczelinach skalnych. Toleruje gleby lekko wilgotne, a miejsca nasłonecznione.

W podobnym terminie zakwita także smagliczka nadmorska – świetnie nadająca się do sadzenia w doniczkach, ale także na rabaty skalne. Dobrze będzie wyglądała też jako ozdoba rabat kwiatowych. Kwitnie od czerwca aż do jesieni.

Rozmnażanie smagliczki

Smagliczkę wysiewamy przez cały kwiecień. Zakwitnie ok. 7-8 tygodni po wysiewie i będzie cieszyła oko przez około 6 tygodni. Po przekwitnieniu smagliczkę należy przyciąć, wtedy jest szansa, że zakwitnie ponownie.

Polecamy: Czosnaczek – zdrowe ziele o smaku i zapachu czosnku 

Nasiona smagliczki możemy wysiać bezpośrednio do gruntu lub rozmnożyć poprzez sadzonki. Smagliczkę wysiewamy w kwietniu w rzędach rozmieszczonych co ok. 20 cm. Po wzejściu przerywamy i pozostawiamy roślinki tylko co 6 cm. Nasiona zwykle wysiewamy wiosną do inspektu a później siewki sadzimy do doniczek. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom