Ściany w kuchni: jeśli nie płytki, to co. Poradnik

Joanna Turakiewicz
Kamień dekoracyjny na ściaieProstota w kuchni jest bardzo funkcjonalna. Jednolite powierzchnie mebli kuchennych są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te z dekoracyjnymi aplikacjami. Gdy jednak obawiamy się, że nasza kuchnia nabierze laboratoryjnego chłodu, rozważmy jej ocieplenie poprzez zastosowanie ozdób w stylu retro. Może to być kamień dekoracyjny na ścianie.
Kamień dekoracyjny na ściaieProstota w kuchni jest bardzo funkcjonalna. Jednolite powierzchnie mebli kuchennych są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te z dekoracyjnymi aplikacjami. Gdy jednak obawiamy się, że nasza kuchnia nabierze laboratoryjnego chłodu, rozważmy jej ocieplenie poprzez zastosowanie ozdób w stylu retro. Może to być kamień dekoracyjny na ścianie. Bruk-Bet
Remontując kuchnię, w pierwszej kolejności myślimy o płytkach. A to nie jedyna możliwa okładzina ścienna. Kamień, beton, a nawet tapeta zniosą ekstremalne kuchenne warunki.

Ściany w kuchni muszą sprostać trudnym wyzwaniom. Bezustannie atakowane są przez parę. I to nie czystą parę wodną, co przede wszystkim opary z garnków, niosące z sobą klejący tłuszcz. Muszą więc być odporne na wilgoć, ale i łatwe do wyczyszczenia. No i niewrażliwe na wielokrotne intensywne nieraz szorowanie. Szczególnie narażony jest fragment ściany w okolicach samej kuchenki, notorycznie upstrzony plamkami tłuszczu ze strzelającej wątróbki, czy kropelkami kipiącej zupy. Powierzchnia tutaj powinna być dodatkowo gładka, co ułatwi czyszczenie. Nie może też być podatna na działanie substancji o odczynie kwaśnym i zasadowym, detergentów. Nie mówiąc już o tym, że całość ma sprawiać dobre wrażenie atrakcyjnie i spójnie zaprojektowanej przestrzeni.

Kamień na ścianie: piękny i ozdobny

Nie jest to materiał łatwy w aranżacji. Szczególnie niewielkie wnętrze, a takie są na ogół kuchnie w blokach, kamień o zbyt wyrazistym rysunku i intensywnej kolorystyce mógłby przytłoczyć. Dlatego do pomieszczeń o skromnych wymiarach lepiej nadadzą się gładkie, jasne płyty w stonowanych kolorach. Z lekkim połyskiem. Taka okładzina powiększy optycznie pomieszczenie.

Warto zobaczyćNowoczesny zlewozmywak kuchenny, czyli jaki?

W większej kuchni kamień może rozwinąć skrzydła, wykorzystując niepowtarzalność wzorów, a znaleźć można wśród nich naprawdę piękne. Do dyspozycji mamy olbrzymią różnorodność faktur i kolorów, dzięki czemu pasuje do wnętrz o różnym charakterze i różnego rodzaju kompozycji. Świetnie komponuje się z drewnem, szkłem i stalą. Można kupić różnej wielkości płytki, ale też całe tafle, dzięki którym uzyskamy idealnie gładką jednolitą powierzchnię.
Zasadniczo wszystkie rodzaje kamienia są odporne na długotrwałe działanie wysokich temperatur, ale w różnym stopniu radzą sobie w kwasami. W kuchni najlepiej sprawdzą nam się nienasiąkliwe i odporne granity i łupki. Z kolei szlachetne i ozdobne marmury o bogatej palecie barw i wyrazistym rysunku, ale też porowate trawertyny czy piaskowce, niezaimpregnowane mogą się przebarwiać i matowieć.

A może sztuczny kamień?

Kamieniem syntetycznym nazywamy konglomerat mineralny z żywicą poliestrową. Nie jest on równie trwały jak naturalny, ale za to tańszy. Łatwiejszy w kształtowaniu, dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, a na pewno lżejszy. Wykończona w ten sposób powierzchnia będzie się prezentować bardzo elegancko.

Tapeta – nie taka delikatna

Kuchnia wyłożona tapetą wygląda przytulnie i elegancko. Znajdziemy wzory pasujące do wnętrz w różnych stylach: nowoczesnym, rustykalnym, retro, czy glamour. Szczególnie warte są rozważenia w kuchniach otwartych na salon, gdzie zastosowanie tego rodzaju wykończenia ścian pozwala, w zależności od naszych zamiarów, podkreślić spójność albo odrębność obu części.
Pamiętajmy jednak o tym, że to nie wzór będzie tutaj najważniejszy, a rodzaj tapety, a dokładniej materiał, z jakiego została wykonana. Absolutnie nie nadają się do kuchni tapety papierowe, nawet dwuwarstwowe. Doskonale się za to sprawdzą tapety winylowe i z włókna szklanego, nawet w okolicach zlewu i piekarnika.

Dowiedz się:Jaka kuchnia może mieć miano dobrze zaprojektowanej

Tapety winylowe są odporne na wodę, detergenty i promieniowanie UV, dzięki czemu nie blakną. Nadają się do zmywania, a nawet szorowania. Mogą być gładkie, wytłaczane albo strukturalne. Winylowe tapety kuchenne często udają swoim wzorem kamień, cegłę lub płytki ceramiczne.
Z kolei tapety z włókna szklanego strukturą przypominają tkaninę. Są odporne na działanie wody i ognia, dlatego nadają się do wykończenia przestrzeni nad zlewem czy kuchenką. Są one również odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale jeśli już ją kładziemy, to lepiej z zamiarem pozostawienia jej tam na lata, bo trudno usunąć je ze ściany. Tapetę z włókna szklanego można pomalować farbami wodorozcieńczalnymi.

Pomaluj swój kuchenny świat

Szukając niezbyt drogiego i łatwego sposobu na wykończenie kuchennych ścian, zastanówmy się, czy ich po prostu nie pomalować. Za pomocą farby, wałka i pędzla można uzyskać jednolite i gładkie powierzchnie, ale też oryginalne wzory, niczym nie ustępujące tapetowym. Wystarczy użyć odpowiedniego szablonu. Chcąc się popisać większą fantazją, można się pokusić o namalowanie obrazu bezpośrednio na ścianie.

Farby oczywiście muszą też być do tego dostosowane: lateksowe i akrylowe o podwyższonej odporności na ścieranie, nadające się do wielokrotnego mycia. Warto tutaj zastosować farby dedykowane. Farba, na której opakowaniu znajduje się informacja, że przeznaczona jest do łazienki i kuchni, musi być odporna na działanie wilgoci oraz blokować rozwój grzybów i pleśni. Powinna także być paroprzepuszczalna.

Szkło: nie takie kruche

Szklana tafla to ciekawe rozwiązanie do zastosowania na ścianie kuchennej. Jest gładka, odporna na wilgoć i wysokie temperatury (szkło topi się w temperaturze 1.000 st. C). Łatwo też utrzymać ją w czystości. Pod nią możemy umieścić tapetę, fototapetę albo zdjęcia, co da ciekawy efekt. Szkło może być bezbarwne, satynowane albo kolorowe.

Nie musimy też obawiać się, że przy lada stuknięciu, ściana nam się potłucze. Tafle ze szkła laminowanego, czyli złączonego specjalistyczną folią są tzw. szkłem bezpiecznym. Jest bardziej odporne na stłuczenie niż zwykłe. Jeśli jednak nawet ulegnie rozbiciu, kawałki szkła nie rozsypią się po kuchni, ale pozostaną na miejscu. Do dyspozycji mamy tafle o rozmiarach do 1800 × 3000 mm i grubości od 4 do 40 mm.

Beton: surowy, industrialny

Ma wiele zalet. Jest trwały, odporny na wysokie temperatury i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze zaimpregnowany nie przestraszy się brudu. Po stronie wad, jeśli można tak to nazwać, jest surowa, porowata struktura, którą nie każdy przełknie. Kompromisowym rozwiązaniem są betonopodobne masy, które, zaimpregnowane lub polakierowane zachowują podobne właściwości, jednak efekt wizualny jest znacznie bardziej stonowany.
Zimny i ciężki beton doskonale nadaje się do mocnych kontrastów, które w przypadku tego materiału łatwo uzyskać. Wystarczy zestawić z nim połyskliwe powierzchnie i nie bardzo nawet intensywne kolory. Wnętrze z jego udziałem może się nawet stać przytulne, jeśli w aranżacji użyjemy naturalne drewno i dodatki tekstylne w ciepłych odcieniach.

Blacha: tradycyjna, czy nowoczesna?

Metalowa ściana w kuchni? W zasadzie, dlaczego nie! Jednolita okładzina z wielkoformatowego arkuszu blachy zapewni nietuzinkowy efekt. Piękna, ale też droga blacha miedziana nadaje się do aranżacji, w których będzie grać pierwsze skrzypce. Meble i dodatki nie mają większych szans w tej rywalizacji. Podobnie wyrazista blacha ze stali szlachetnej lub aluminium najlepiej komponuje się z nowoczesnym umeblowaniem. Może być gładka, wytłaczana, polerowana lub szczotkowana. Pamiętajmy jednak, że gładka blacha ma tendencje do „łapania" zabrudzeń, przez co wymaga nawet codziennego czyszczenia. Nawet pryskające krople wody pozostawiają na niej ślady, o czym doskonale wiedzą właściciele metalowych zlewozmywaków. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom