Rynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań

Emmerson S.A.
Dom jednorodzinny wolnostojącyRynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań
Dom jednorodzinny wolnostojącyRynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań mk
Zobacz, w których częściach Europy więcej osób mieszka w domach jednorodzinnych, a w których dominują mieszkania. Sprawdź również, w jakich warunkach mieszkają Polacy.

Dzięki danym Eurostatu gromadzonym w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) możemy porównać Polskę z innymi państwami Unii Europejskim. Zobaczmy jaki typ zabudowy mieszkaniowej dominuje w naszym kraju.

Europejskie badanie dochodów i warunków życia jest kompleksowym i powszechnym w krajach Unii Europejskiej badaniem. Dostarcza ono aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów członkowskich danych, które dotyczą dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i warunków życia mieszkańców.

Warunki mieszkaniowe jako obszar badań

W ramach badania określany jest podział gospodarstw domowych w poszczególnych krajach ze względu na typ zajmowanego budynku mieszkalnego.

Rynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań

W Unii dominuje zabudowa jednorodzinna

Zebrane dane dla całej UE wskazują, że wyraźnie przeważają domy jednorodzinne.
W domach mieszka prawie 60 proc. unijnych gospodarstw domowych. Częstotliwość mieszkania w tego typu zabudowie jest mocno powiązana ze stanem zamożności społeczeństw.

Najbardziej widoczna dominacja zabudowy jednorodzinnej jest w Wielkiej Brytanii (85 proc. gospodarstw) oraz w Norwegii (81 proc.) i Belgii (79 proc.). Natomiast krajami, w których zabudowa wielorodzinna jest najliczniejszą kategorią są przede wszystkim społeczeństwa na dorobku. Wśród nich mam republiki postkomunistyczne: Litwa, Łotwa i Estonia oraz inne kraje bloku wschodniego: Słowacja oraz Czechy.
W tej części kontynentu zabudowa wielorodzinna jest „pamiątką” po poprzednim systemie.

Polacy mieszkają pół na pół

W przypadku Polski społeczeństwo dzieli się na dwie porównywalnej wielkości grupy: gospodarstwa domowe mieszkające w domach jednorodzinnych i w budynkach wielorodzinnych.
Około 43 proc. gospodarstw mieszka w budynkach wielorodzinnych, w których jest 10 lub więcej mieszkań. Natomiast 42 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju mieszka w wolnostojących domach jednorodzinnych.

Do tego ponad 10 proc. polskich gospodarstw mieszka w mniejszych budynkach wielorodzinnych, tj. takich, w których znajduje się mniej niż 10 mieszkań, a 4,3 proc. gospodarstw mieszka w domach w zabudowie szeregowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom