Rynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań

Emmerson S.A.
Dom jednorodzinny wolnostojącyRynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań
Dom jednorodzinny wolnostojącyRynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań mk
Zobacz, w których częściach Europy więcej osób mieszka w domach jednorodzinnych, a w których dominują mieszkania. Sprawdź również, w jakich warunkach mieszkają Polacy.

Dzięki danym Eurostatu gromadzonym w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) możemy porównać Polskę z innymi państwami Unii Europejskim. Zobaczmy jaki typ zabudowy mieszkaniowej dominuje w naszym kraju.

Europejskie badanie dochodów i warunków życia jest kompleksowym i powszechnym w krajach Unii Europejskiej badaniem. Dostarcza ono aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów członkowskich danych, które dotyczą dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i warunków życia mieszkańców.

Warunki mieszkaniowe jako obszar badań

W ramach badania określany jest podział gospodarstw domowych w poszczególnych krajach ze względu na typ zajmowanego budynku mieszkalnego.

Rynek mieszkaniowy w Europie: gdzie jest więcej domów, a gdzie mieszkań

W Unii dominuje zabudowa jednorodzinna

Zebrane dane dla całej UE wskazują, że wyraźnie przeważają domy jednorodzinne.
W domach mieszka prawie 60 proc. unijnych gospodarstw domowych. Częstotliwość mieszkania w tego typu zabudowie jest mocno powiązana ze stanem zamożności społeczeństw.

Najbardziej widoczna dominacja zabudowy jednorodzinnej jest w Wielkiej Brytanii (85 proc. gospodarstw) oraz w Norwegii (81 proc.) i Belgii (79 proc.). Natomiast krajami, w których zabudowa wielorodzinna jest najliczniejszą kategorią są przede wszystkim społeczeństwa na dorobku. Wśród nich mam republiki postkomunistyczne: Litwa, Łotwa i Estonia oraz inne kraje bloku wschodniego: Słowacja oraz Czechy.
W tej części kontynentu zabudowa wielorodzinna jest „pamiątką” po poprzednim systemie.

Polacy mieszkają pół na pół

W przypadku Polski społeczeństwo dzieli się na dwie porównywalnej wielkości grupy: gospodarstwa domowe mieszkające w domach jednorodzinnych i w budynkach wielorodzinnych.
Około 43 proc. gospodarstw mieszka w budynkach wielorodzinnych, w których jest 10 lub więcej mieszkań. Natomiast 42 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju mieszka w wolnostojących domach jednorodzinnych.

Do tego ponad 10 proc. polskich gospodarstw mieszka w mniejszych budynkach wielorodzinnych, tj. takich, w których znajduje się mniej niż 10 mieszkań, a 4,3 proc. gospodarstw mieszka w domach w zabudowie szeregowej.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie