Rudbekie zachwycają jesienią

Grażyna Zwolińska
Rudbekie w jesiennym ogrodzieRudbekie są roślinami mało wymagającymi i długo kwitnącymi. Ich widok w jesiennym ogrodzie poprawia nastrój.
Rudbekie w jesiennym ogrodzieRudbekie są roślinami mało wymagającymi i długo kwitnącymi. Ich widok w jesiennym ogrodzie poprawia nastrój. Magdalena Kmita-Kulesza
O rudbekiach mówi się, że są idealnymi kwiatami dla zapracowanych ludzi. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Są atrakcyjne i zdobią jesienne ogrody. Prawie nie atakują ich choroby i szkodniki.

Rudbekie tak dawno zadomowiły się w naszych ogrodach, że uważamy je za rodzimą roślinę. Tymczasem rudbekie pochodzą aż z południa Ameryki Północnej. Do Europy trafiły dopiero w XVIII wieku. Rośliny te pięknie wyglądają i na rabacie, i w wazonie.

Polecamy poradnik: Żółte kwiaty w ogrodzie

Rudbekia błyskotliwa ma charakterystyczną „główkę"

Najefektowniejsza jest chyba rudbekia błyskotliwa (widoczna na zdjęciu). To jeden z około 30. gatunków rudbekii. Dziko rośnie w Teksasie, na Florydzie i w Georgii. Jej liczne żółte kwiaty mają 10–12 cm średnicy i charakterystyczną czarno-brunatną „główkę" w środku.

Rudbekie błyskotliwe dorastają do 60 centymetrów wysokości. Ich pędy i liście pokryte są drobnymi włoskami. Gatunek ten kwitnie od końca lipca do połowy
Rudbekie błyskotliwe dorastają do 60 centymetrów wysokości. Ich pędy i liście pokryte są drobnymi włoskami. Gatunek ten kwitnie od końca lipca do połowy listopada. Fot. marta_mb (Pixabay.com)

Rudebkia tworzy gęste kępy. Wyrasta do 50–60 cm wysokości. Wytwarza rozłogi, za pomocą których rozmnaża się wegetatywnie. Najprościej jednak rozmnażać rudbekię przez podział karp.

Do wazonu zetnij całkiem rozwinięte rudbekie

Rudbekie nadają się do sadzenia na rabatach. Zdobią je przez długi czas. A ponieważ kwitną obficie, można z kęp bez problemu wyciąć pewną ich liczbę na bukiet. W wazonie stoją bardzo długo, pod warunkiem, że zostały ścięte w momencie, kiedy były już całkiem rozwinięte. Rozwinięte połowicznie szybciej zwiędną.

Warto przeczytaćJak pielęgnować cięte kwiaty, by jak najdłużej były ładne

Rudbekie najładniej kwitną w słońcu

Sadząc rudbekie w ogrodzie, wybierzmy dla nich słoneczne miejsce. Tam najładniej kwitną. Wprawdzie tolerują półcień, ale będą mniej atrakcyjne. Bardziej okazałe wyrosną również, gdy zapewnimy im żyzną i raczej wilgotną glebę. W piaszczystej i suchawej też przeżyją, ale ich uroda będzie już nie ta. Dobrze jest te kwiaty dwa-trzy razy zasilić nawozem przed okresem kwitnięcia.

Karpy podziel pod koniec września

Jeśli rudbekia zaczyna gubić liście, to znaczy, że krzak się zestarzał. Wystarczy wtedy podzielić karpę na dwie, trzy części i posadzić w nowym miejscu. Najlepiej robić to jesienią, pod koniec września lub wiosną – w kwietniu.

Kwiaty te kwitną od lipca do końca września, a niektóre odmiany nawet do przymrozków, więc i w listopadzie cieszyć będą nas pięknym kolorem. Nie trzeba ich okrywać na zimę, bo doskonale znoszą mrozy.

Rudbekie pochodzą od... Rudbecka

Co jeszcze warto wiedzieć o rudbekiach? Może to, że ich nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego profesora historii naturalnej Olofa Rudbecka, żyjącego w XVII wieku. Na jego cześć nazwał je tak znany przyrodnik szwedzki Karol Linneusz.

Nie wszyscy chyba wiedzą, że oprócz rudbekii będących bylinami, są też jednoroczne odmiany.

Najpopularniejsze odmiany rudbekii

  • Rudbekia naga. Ma duże, pełne kwiaty o żółtym kolorze. Nazywana jest popularnie „złotą kulą". Dorasta do dwóch metrów wysokości. Ponieważ ma wiotkie pędy, wymaga podparcia. Sadzi się ją więc najczęściej tuż przy płocie. Spotkać ją można w wielu, zwłaszcza wiejskich, ogródkach. Uchodzi za roślinę pospolitą, niezbyt elegancką.
  • Rudbekia lśniąca. Jest szlachetniejszą kuzynką rudbekii nagiej. Ma kilka ładnych odmian. Jej kwiaty są pojedyncze. Mają żółte płatki osadzone wokół ciemnych stożkowatych środków. Jest nieco niższa od swojej pospolitej kuzynki. Rośnie mniej silnie i nie wymaga podpierania. Nie zagłusza też sąsiednich roślin.
  • Rudbekia błyskotliwa. Najniższa w tej grupie. Dorasta do 50–60 cm. Jest jedną z najatrakcyjniejszych rudbekii, a więc najchętniej uprawianą. O ile o rudbekii nagiej można pogardliwie powiedzieć, że to „coś takiego, co wyrosło w kącie ogrodu", jej błyskotliwa kuzynka, jak sama nazwa wskazuje, błyszczy na ogrodowych rabatach.

 Czytaj też: Rośliny na ozdobne rabaty wzdłuż płotów 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom