Rodzinne święta: pomysły na pełne ciepła dekoracje świąteczne

Joanna Turakiewicz, Anna Kaczmar, salon Lilak
Choinka jak u babciPrzede wszystkim dużo czerwieni, dzięki której drzewko wygląda tak ciepło i bogato. Brakuje tylko pierniczków i cukierków.
Choinka jak u babciPrzede wszystkim dużo czerwieni, dzięki której drzewko wygląda tak ciepło i bogato. Brakuje tylko pierniczków i cukierków. (jmt)
Różnokolorowe bombki i stroiki, migające światełka na choince, świece i gwiazdy betlejemskie. Takie obrazy przywodzą na myśl święta z naszego dzieciństwa.

Lubimy na ogół wracać myślami do czasów dzieciństwa, gdy wigilijny wieczór miał w sobie więcej magii, niż cokolwiek później. Ten wyjątkowy nastrój możemy stworzyć we własnym domu. Niech nasze dzieci mają co wspominać.

Poleczmy poradnikOzdoby świąteczne robione z dzieckiem 

Dom skąpany w złocie i czerwieni

Tradycyjne barwy świąteczne to czerwień i złoto uzupełnione zielenią świerkowych gałązek i bielą śniegu. Towarzyszą im też, oczywiście, i inne kolory, ale te cztery to podstawa. Złoto można zamienić na srebro i nie wpłynie to zasadniczo na charakter aranżacji. Dlatego nawet, jeśli na choince wieszamy granatowe czy fioletowe bombki, to powinny one być jedynie dodatkiem.

Choinka jak u babci

Choinka ozdobiona w stylu tradycyjnym przypomina te z dzieciństwa. Mnóstwo na niej kolorowych ozdób z naturalnych materiałów, jakie kiedyś robiły i kupowały nasze babcie. Szmaciane lalki, gipsowe zawieszki, ozdoby z filcu, słomy – wszystko to, co ciepłe, miłe i naturalne. Część ozdób można wykonać samodzielnie: pomalowane złotą, srebrną lub białą farbą orzechy włoskie i szyszki, plasterki suszonej pomarańczy nanizane na sznureczki, ozdoby z makaronu.

Warto zobaczyć: Świątecznie w całym domu. Dekoracje i ozdoby 

W gałązkach skryjmy też słodkości: pieczone w domu i pięknie udekorowane pierniczki, czekoladowe bombki i długie cukierki w błyszczących papierkach. Bogate i błyszczące łańcuchy dopełnią kompozycji. Łańcuch może być tez nietypowy, jak np. taki w postaci malutkich ubranek św. Mikołaja nawleczonych na sznurek.

Okna błyszczące światełkami

Jeśli z karnisza nie zwisają długie firanki, okienny parapet można udekorować świecami. Ustawmy je w lichtarzu adwentowym i wokół niego. Różnej wielkości i koloru, ale utrzymane w kolorystycznych „ramach" czerwieni, złota, bieli i zieleni. Świeczniki możemy zastąpić modnymi lampionami, w których zmieści się nawet po kilka świec.
Naturalne światło świec zastąpią lampki ledowe o ciepłej barwie światła. Na karniszu zawiesimy świetlną kurtynę, a na parapecie ustawimy tzw. wieczne świeczki, w których płomyk wygląda niemal jak prawdziwy.

Stół i krzesła na wigilijną wieczerzę

O ile choinka wyznacza styl świątecznej aranżacji, to stół na czas kolacji wigilijnej staje się centralną częścią domu. Jego dekoracja podkreśla uroczysty nastrój. Jeśli chcemy, by przypominała tę z naszego dzieciństwa, nie zapominajmy o tradycji.
Pod obrusem, najczęściej białym lub czerwonym, układamy nieco siana i ziaren owsa, choć to ostatnie możemy też rozsypać po wierzchu. Na środku stołu znajdzie się miejsce na talerzyk z opłatkiem, wśród biesiadników dodatkowe wolne nakrycie. Wariantów dekoracyjnych jest wiele:

  • Świerkowe gałązki to typowy element świątecznej dekoracji; można z nich ułożyć wieniec w centralnym miejscu stołu, tuz obok opłatka. Nawiązywać do niego będą małe gałązki ułożone przy każdym talerzu. Można też poukładać je na parapetach. Innym sposobem wykorzystania świerku jest wykonanie z nich małych choinek osadzonych w korkach od wina. Mogą być saute, ale też przyozdobione sztucznym śniegiem, spryskane brokatem. Przy braku czasu lub własnego pomysłu można kupić gotowe dekoracje z iglastych gałązek.
  • Szyszki różnej wielkości i orzechy włoskie również nadają się na motyw przewodni bożonarodzeniowej dekoracji: pomalowane na złoto, srebrno lub biało z czerwonymi i zielonymi wstążeczkami możemy poukładać na stole między nakryciami, ułożyć na półeczce nad kominkiem, na komodach i parapecie.
  • Bombki, najlepiej w kolorach: czerwonym, złotym, srebrnym, białym i zielonym można zaaranżować podobnie jak szyszki albo połączyć z iglastymi gałązkami.
  • Gwiazda betlejemska, czyli poisencja to symbol Bożego Narodzenia. Kwitnące rośliny w doniczkach można poustawiać na komodach i parapetach, a pojedyncze kwiaty wykorzystać do dekoracji przy nakryciach oraz w stroiku. Zamiast czerwonej, możemy wybrać poisencję kremową lub dwukolorową.

Aniołki porcelanowe, gipsowe czy z włóczki, pierniczki, albo postaci św. Mikołaja – motywów przewodnich do świątecznej aranżacji w tradycyjnym domowym stylu znajdziemy naprawdę wiele.

Zobacz również: Przygotowania do Świąt. Jak przeżyć je bezstresowo 

Dekoracje świąteczne mogą, a nawet powinny pojawić się też na komodach, stolikach kawowych, a nawet ścianach. Nad kominkiem zawiesimy pomysłowy kalendarz adwentowy z materiału lub drewna. Tradycyjnym i bardzo ciepłym, choć niekoniecznie rodzimym, dodatkiem, są wielkie skarpety. Choć polskie dzieci szukają prezentów raczej pod choinką, kolorowe skarpety można potraktować jako pomysłową ozdobę. Stroiki, zimowe kompozycje w wazonach i wieńce to mocne akcenty dekoracyjne. Ciepła dodadzą ustawione w różnych miejscach mieszkania świece.

Po więcej pomysłów i inspiracji zapraszamy do naszej galerii zdjęć. 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom