Rodzinne święta: pomysły na pełne ciepła dekoracje świąteczne

Joanna Turakiewicz, Anna Kaczmar, salon Lilak
Choinka jak u babciPrzede wszystkim dużo czerwieni, dzięki której drzewko wygląda tak ciepło i bogato. Brakuje tylko pierniczków i cukierków.
Choinka jak u babciPrzede wszystkim dużo czerwieni, dzięki której drzewko wygląda tak ciepło i bogato. Brakuje tylko pierniczków i cukierków. (jmt)
Różnokolorowe bombki i stroiki, migające światełka na choince, świece i gwiazdy betlejemskie. Takie obrazy przywodzą na myśl święta z naszego dzieciństwa.

Lubimy na ogół wracać myślami do czasów dzieciństwa, gdy wigilijny wieczór miał w sobie więcej magii, niż cokolwiek później. Ten wyjątkowy nastrój możemy stworzyć we własnym domu. Niech nasze dzieci mają co wspominać.

Poleczmy poradnikOzdoby świąteczne robione z dzieckiem 

Dom skąpany w złocie i czerwieni

Tradycyjne barwy świąteczne to czerwień i złoto uzupełnione zielenią świerkowych gałązek i bielą śniegu. Towarzyszą im też, oczywiście, i inne kolory, ale te cztery to podstawa. Złoto można zamienić na srebro i nie wpłynie to zasadniczo na charakter aranżacji. Dlatego nawet, jeśli na choince wieszamy granatowe czy fioletowe bombki, to powinny one być jedynie dodatkiem.

Choinka jak u babci

Choinka ozdobiona w stylu tradycyjnym przypomina te z dzieciństwa. Mnóstwo na niej kolorowych ozdób z naturalnych materiałów, jakie kiedyś robiły i kupowały nasze babcie. Szmaciane lalki, gipsowe zawieszki, ozdoby z filcu, słomy – wszystko to, co ciepłe, miłe i naturalne. Część ozdób można wykonać samodzielnie: pomalowane złotą, srebrną lub białą farbą orzechy włoskie i szyszki, plasterki suszonej pomarańczy nanizane na sznureczki, ozdoby z makaronu.

Warto zobaczyć: Świątecznie w całym domu. Dekoracje i ozdoby 

W gałązkach skryjmy też słodkości: pieczone w domu i pięknie udekorowane pierniczki, czekoladowe bombki i długie cukierki w błyszczących papierkach. Bogate i błyszczące łańcuchy dopełnią kompozycji. Łańcuch może być tez nietypowy, jak np. taki w postaci malutkich ubranek św. Mikołaja nawleczonych na sznurek.

Okna błyszczące światełkami

Jeśli z karnisza nie zwisają długie firanki, okienny parapet można udekorować świecami. Ustawmy je w lichtarzu adwentowym i wokół niego. Różnej wielkości i koloru, ale utrzymane w kolorystycznych „ramach" czerwieni, złota, bieli i zieleni. Świeczniki możemy zastąpić modnymi lampionami, w których zmieści się nawet po kilka świec.
Naturalne światło świec zastąpią lampki ledowe o ciepłej barwie światła. Na karniszu zawiesimy świetlną kurtynę, a na parapecie ustawimy tzw. wieczne świeczki, w których płomyk wygląda niemal jak prawdziwy.

Stół i krzesła na wigilijną wieczerzę

O ile choinka wyznacza styl świątecznej aranżacji, to stół na czas kolacji wigilijnej staje się centralną częścią domu. Jego dekoracja podkreśla uroczysty nastrój. Jeśli chcemy, by przypominała tę z naszego dzieciństwa, nie zapominajmy o tradycji.
Pod obrusem, najczęściej białym lub czerwonym, układamy nieco siana i ziaren owsa, choć to ostatnie możemy też rozsypać po wierzchu. Na środku stołu znajdzie się miejsce na talerzyk z opłatkiem, wśród biesiadników dodatkowe wolne nakrycie. Wariantów dekoracyjnych jest wiele:

  • Świerkowe gałązki to typowy element świątecznej dekoracji; można z nich ułożyć wieniec w centralnym miejscu stołu, tuz obok opłatka. Nawiązywać do niego będą małe gałązki ułożone przy każdym talerzu. Można też poukładać je na parapetach. Innym sposobem wykorzystania świerku jest wykonanie z nich małych choinek osadzonych w korkach od wina. Mogą być saute, ale też przyozdobione sztucznym śniegiem, spryskane brokatem. Przy braku czasu lub własnego pomysłu można kupić gotowe dekoracje z iglastych gałązek.
  • Szyszki różnej wielkości i orzechy włoskie również nadają się na motyw przewodni bożonarodzeniowej dekoracji: pomalowane na złoto, srebrno lub biało z czerwonymi i zielonymi wstążeczkami możemy poukładać na stole między nakryciami, ułożyć na półeczce nad kominkiem, na komodach i parapecie.
  • Bombki, najlepiej w kolorach: czerwonym, złotym, srebrnym, białym i zielonym można zaaranżować podobnie jak szyszki albo połączyć z iglastymi gałązkami.
  • Gwiazda betlejemska, czyli poisencja to symbol Bożego Narodzenia. Kwitnące rośliny w doniczkach można poustawiać na komodach i parapetach, a pojedyncze kwiaty wykorzystać do dekoracji przy nakryciach oraz w stroiku. Zamiast czerwonej, możemy wybrać poisencję kremową lub dwukolorową.

Aniołki porcelanowe, gipsowe czy z włóczki, pierniczki, albo postaci św. Mikołaja – motywów przewodnich do świątecznej aranżacji w tradycyjnym domowym stylu znajdziemy naprawdę wiele.

Zobacz również: Przygotowania do Świąt. Jak przeżyć je bezstresowo 

Dekoracje świąteczne mogą, a nawet powinny pojawić się też na komodach, stolikach kawowych, a nawet ścianach. Nad kominkiem zawiesimy pomysłowy kalendarz adwentowy z materiału lub drewna. Tradycyjnym i bardzo ciepłym, choć niekoniecznie rodzimym, dodatkiem, są wielkie skarpety. Choć polskie dzieci szukają prezentów raczej pod choinką, kolorowe skarpety można potraktować jako pomysłową ozdobę. Stroiki, zimowe kompozycje w wazonach i wieńce to mocne akcenty dekoracyjne. Ciepła dodadzą ustawione w różnych miejscach mieszkania świece.

Po więcej pomysłów i inspiracji zapraszamy do naszej galerii zdjęć. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom