Rekordowo niskie kredyty hipoteczne piąty miesiąc z rzędu

Bartosz Turek, Lion's Bank
Raty kredytów hipotecznych są rekordowo niskieRaty kredytów hipotecznych są nadal rekordowo niskie. Taka sytuacja utrzyma się w najbliższym czasie, ponieważ RPP ponownie utrzymała niezmieniony poziom stóp procentowych.
Raty kredytów hipotecznych są rekordowo niskieRaty kredytów hipotecznych są nadal rekordowo niskie. Taka sytuacja utrzyma się w najbliższym czasie, ponieważ RPP ponownie utrzymała niezmieniony poziom stóp procentowych. sxc.hu (svilen001)
W trakcie ostatnich 15 miesięcy rata kredytu zaciągniętego na 25 lat spadła, dzięki działaniom Rady Polityki Pieniężnej polegającym na obniżaniu stóp procentowych, o 145 zł na każde 100 tys. pożyczonego kapitału.

Tę korzystną dla kredytobiorców sytuację podtrzyma dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dodatkowo rynek spodziewa się utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych przez najbliższe miesiące. 

RPP po raz czwarty z rzędu podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Nie była to decyzja zaskakująca – wskazywały na nią zarówno publiczne wypowiedzi członków Rady, jak i oczekiwania ekonomistów. Na ich podstawie, jak również biorąc pod uwagę notowania kontraktów FRA, można przyjąć, że rekordowo niskie stopy procentowe utrzymają się jeszcze przez dwa-trzy kwartały.

Niskie stopy procentowe to comiesięczne oszczędności

Jest to dobra informacja dla wszystkich, którzy mają kredyt hipoteczny lub myślą o jego zaciągnięciu. Ci pierwsi w większości odczuli w ostatnich miesiącach sporą ulgę w postaci niższych miesięcznych rat. O ile niższych? Choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło dokładnie rok temu, to już od końca sierpnia 2012 roku na rynku spodziewano się obniżek stóp, co miało wpływ na niższe notowania stawki WIBOR – głównego składnika oprocentowania kredytów złotowych.

Rata kredytu zaciągniętego w sierpniu 2012 roku na 25 lat i kwotę 300 tys. zł, z oprocentowaniem 6,6 proc. (w tym 1,5 pkt. proc. marży), wynosiła na starcie 2046 zł miesięcznie. Od tamtego czasu notowania stawki WIBOR 3M spadły z 5,11 proc. (sierpień) do 2,66 proc. Gdyby bank aktualizował wartość WIBOR na bieżąco, modelowy kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem o jedną trzecią niższym i w konsekwencji ratą na poziomie 1610 zł miesięcznie, czyli o 436 zł mniejszą niż 15 miesięcy temu.

Notowania stóp procentowych oraz symulacja wysokości raty 25-letniego kredytu hipotecznego na kwotę 300 000 złotych

Rekordowo niskie kredyty hipoteczne piąty miesiąc z rzędu

Nawet kilka kwartałów niskich stóp procentowych

Notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA) oceniają WIBOR 3M za 6 miesięcy na 2,74 proc., a za 9 miesięcy na 2,85 proc. Sugeruje to, że rynek spodziewa się podwyżek stóp procentowych najwcześniej za 2 lub 3 kwartały. Co więcej, kontrakty na WIBOR 3M z horyzontem 21-miesięcznym notowane są na poziomie 3,51 proc. Gdyby do takiej zmiany rzeczywiście doszło, to rata modelowego kredytu wyniosłaby 1756 zł miesięcznie. To wciąż wyraźnie mniej niż w sierpniu 2012 roku, kiedy rynek nie dyskontował jeszcze poluzowania polityki pieniężnej, do której doszło w listopadzie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom