Ramki na ścianie. Jak wyeksponować w domu plakaty, obrazy i fotografie? Poznaj sprawdzone triki

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Oryginalną ozdobą wnętrza może być ściana dekoracyjnie ozdobiona ramkami z ulubionymi plakatami i zdjęciami rodzinnymi. Taka domowa galeria stworzy w domu niezwykły klimat.
Oryginalną ozdobą wnętrza może być ściana dekoracyjnie ozdobiona ramkami z ulubionymi plakatami i zdjęciami rodzinnymi. Taka domowa galeria stworzy w domu niezwykły klimat. Home&You
Galeria zdjęć to doskonały pomysł na zagospodarowanie wolnej ściany w domu. Jeśli do jej stworzenia wykorzystamy autorskie fotografie, utrwalające radosne chwile z naszego życia, codziennie będziemy mogli wracać do miłych wspomnień – ludzi czy wakacyjnych pejzaży. Podpowiadamy, w jaki sposób wywołać zdjęcia, jak je oprawić i zaaranżować na ścianie, by stworzyć niepowtarzalną kompozycję i ozdobę salonu, sypialni lub przedpokoju.

Słowo „galeria” bardziej kojarzy nam się z plikami w smartfonie czy komputerze niż z rodzinnym albumem fotograficznym. Czasy się zmieniają, ale niezmiennie lubimy wspominać z sentymentem radosne chwile i bliskich nam ludzi. Świetnym więc sposobem na powrót do rodzinnych wspomnieć i niezapomnianych podróży jest stworzenie domowej galerii fotografii. Sprawi nam ona nie tylko dużo radości, ale nada też wnętrzu indywidualnego charakteru.

Galeria zdjęć – gdzie powiesić rodzinne fotografie i pejzaże z wakacji?

Musimy zacząć od znalezienia pustej ściany. Jeśli mamy sporo miejsca, to rodzinną galerię zaplanujmy w salonie czy sypialni. Jeśli wyeksponowane fotografie podświetlimy dodatkowo dedykowanym do tego celu światłem, stworzymy niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Możemy do tego celu wykorzystać żarówki punktowe o wąskim kącie świecenia lub diody LED. Wybierajmy źródła światła o neutralnej lub ciepłej barwie.

Nowym trendem jest też umieszczanie dekoracyjnych ramek ze zdjęciami w łazience czy toalecie. Taki pomysł na spersonalizowaną dekorację sprawi, że te pomieszczenia zyskają nowe oblicze.

Ramka na zdjęcia – jak wyeksponować wspomnienia?

Drewniana czy metalowa, czarna lub biała, a może antyrama – oprawa ze szkła bez ramy? Pomysłów na aranżację zdjęć jest wiele, więc musimy się zastanowić, co najlepiej będzie się komponowało z wnętrzem. Coraz częściej łączy się w aranżacjach ramki o różnych fakturach, barwach i wzorach albo zestawia dwa kontrastujące kolory ramek: czarne i białe czy też złote i srebrne.

Planując rozmieszczenie galerii zdjęć w ramkach na ścianie, możemy zrobić to na wiele sposobów.

Oto przykładowe kompozycje fotografii w galerii:

  • asymetryczna – wybierzmy jedno zdjęcie główne, a pozostałe rozmieszczajmy według własnego gustu. Zaletą tego układu jest możliwości dodawania kolejnych zdjęć bez ingerencji w elementy kompozycji dodane wcześniej. W tym układzie idealnie sprawdzą się ramki w różnych kształtach, wielkościach i kolorach;
  • symetryczna – w tej konfiguracji zdjęcia możemy umieścić w dwóch czy trzech rzędach lub wybrać główną fotografię, która będzie stanowiła oś całej kompozycji. Do niej dopasowujemy pozostałe elementy. Całość powinna zamykać się w prostokącie, wyznaczonym przez zewnętrze krawędzie ramek. Możemy wykorzystać produkty w różnych stylach i kształtach. Aby efekt był satysfakcjonujący, ułóżmy na dużym arkuszu papieru imitujących ścianę galerii wszystkie ramki ze zdjęciami. Testując ich różną konfigurację na papierze, uzyskamy idealną kompozycję do umieszczenia na ścianie. Po odrysowaniu krawędzi ramek na papierze, wystarczy przymocować nasz szablon do ściany, a wtedy łatwo odwzorujemy układ poszczególnych elementów;
  • w jednej linii – to najłatwiejszy sposób na rozmieszczenie zdjęć. Ramki ustawione w pionie sprawią, że ciasny korytarz wyda się wyższy, a ramki ułożone w poziomie nad sofą w salonie, optycznie rozszerzą to pomieszczenie. W tym układzie najlepiej się będą prezentować ramki w jednym stylu i zbliżonej kolorystyce.

Możemy też zupełnie zrezygnować z ramek i zaczepić zdjęcia np. na sznurku za pomocą spinaczy drewnianych lub na dużym arkuszu papieru stworzyć drzewo genealogiczne z rodzinnymi fotografiami.

Sposób montażu – jak powiesić zdjęcia w galerii?

Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych rozwiązań, czyli wieszania ramek na ścianie za pomocą gwoździ czy wkrętów. Nowoczesne systemy mocowania pozwalają stworzyć kompozycję zdjęć na ścianie bez konieczności wbijania w nią gwoździ czy wiercenia. Innowacyjne rozwiązania pozwalają szybko rozlokować zdjęcia bez użycia jakichkolwiek narzędzi i ingerencji w ścianę.

Do bezinwazyjnego montażu fotografii na ścianie możemy wykorzystać m.in.:

  • dwustronne rzepy,
  • taśmy do wieszania obrazów,
  • samoprzylepne haczyki,
  • masy mocujące,
  • gwoździe z regulacją wysokości.

Jak wywołać zdjęcia do galerii – format, papier, kolorystyka

W naszej autorskiej galerii najlepiej będą się prezentowały zdjęcia w różnych formatach. Do wyboru mamy wiele rodzajów papieru fotograficznego: błyszczący i matowy – aksamitny, perłowy czy płócienny. Wykorzystując dodatkowo passe-partout (tło z marginesem oddzielającym zdjęcie od obramowania), uzyskamy lepszą kompozycję fotografii w ramce i osiągniemy lepszy efekt końcowy.

Ciekawie będą się też prezentowały zdjęcia czarno-białe czy w technice sepii. Dobrym pomysłem jest też poszperanie w domowych archiwach i wykorzystanie do aranżacji zdjęć naszych przodków z ubiegłego stulecia. Taka prywatna galeria nie tylko dostarczy pozytywnych emocji, lecz także stworzy we wnętrzu niepowtarzalny klimat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom