Psychologia barw w aranżacji wnętrz

redakcja.regiodom, Malfarb
Błękit na chwilę relaksu Kolor niebieski działa uspokajająco i pobudza twórcze myślenie. To po co nam książki!
Błękit na chwilę relaksu Kolor niebieski działa uspokajająco i pobudza twórcze myślenie. To po co nam książki! Pexels (pixabay.com)
To samo wnętrze w zależności od zastosowanych w nim kolorów możemy odbierać na skrajnie różne sposoby. Podpowiadamy, jak kreować charakter pomieszczenia za pomocą barw.

Psycholodzy już dawno temu udowodnili, że kolorystyka otoczenia bardzo wyraźnie wpływa na nasze zachowanie – niektóre barwy wprawiają nas w dobry nastrój, inne sprzyjają odpoczynkowi, a jeszcze inne pomagają w nauce i koncentracji.

Przeczytaj poradnik: Jak malować sufit i ściany? Malowanie krok po kroku 

– Psychologiczny aspekt kolorów to kwestia, o której zazwyczaj zapominamy podczas remontowania ścian w domu. W rzeczywistości zamiast kierować się modą lepiej jest postawić na barwy, w otoczeniu których będziemy czuć się naprawdę dobrze. Np. spokojna zieleń zdecydowanie lepiej sprawdzi się w sypialni niż krzykliwy fiolet – pomaga ona bowiem odprężyć się i wyciszyć po całym dniu. Podobnie w pokoju ucznia warto zastosować nieco stonowanego żółtego, gdyż ułatwia on koncentrację i przyswajanie wiedzy – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Zobaczymy, jak poszczególne rodzaje barw wpływają na nasze samopoczucie, a także czym kierować się podczas dobierania kolorów do różnorodnych typów pomieszczeń.

Kolory neutralne

Biel oraz szarość to barwy neutralne – nie wpływają na nas w wyraźny sposób, co sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się w różnych rodzajach pomieszczeń. Mogą jednak pomagać w oczyszczeniu umysłu, a tym samym dawać nam poczucie spokoju. Jednocześnie neutralny charakter sprawia, że stanowią dobre tło dla innych odcieni. Stanowią też niejako „bezpieczne rozwiązanie" – jeśli mamy problem z doborem konkretnego koloru do wnętrza, zastosowanie barwy neutralnej stanowić będzie kompromisowe rozwiązanie, którego raczej nie będziemy żałować.

Poznaj też: Malarskie sztuczki i triki, by ukryć wady wnętrza 

Kolorowy relaks

Po ciężkim dniu w pracy każdy z nas marzy o odrobinie relaksu. Prawdziwe odprężenie zapewnią nam przede wszystkim jasne, spokojne odcienie – m.in. stonowane zielenie, niezbyt ciemne brązy oraz czyste błękity.

Zieleń obniża ciśnienie krwi i daje poczucie spokoju i harmonii. Natomiast brązy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Z tego powodu obydwa kolory okażą się dobrym wyborem np. w salonie. Z kolei błękity pomagają nam uspokoić myśli i ułatwiają zasypianie, co sprawia, że warto je wprowadzić do sypialni. Podobnie jak błękity, działają na nas pastelowe odcienie różu oraz jasne fiolety.

Te kolory poprawią nam humor

Jeśli chcemy mieć dom tętniący życiem, w którym panuje radosna atmosfera, sięgnijmy po bardziej pobudzające kolory. Jasny, wyrazisty żółty poprawia nasz humor i sprawia, że mamy mnóstwo energii. Z kolei pomarańczowy z powodzeniem sprawdza się wszędzie tam, gdzie spotykają się ludzie – wprawia nas w dobry nastrój, zachęca do zabawy, a dodatkowo poprawia apetyt (z tego powodu będzie też idealny do kuchni i jadalni).

Równie mocno działa na nas czerwień. Kolor ten podnosi ciśnienie krwi i wyraźnie pobudza do działania. Jednak w dużej ilości czerwień może wpływać na odbiorców przytłaczająco i drażniąco, dlatego lepiej stosować ją z umiarem lub w towarzystwie spokojniejszych odcieni. Jest to także kolor namiętności, dlatego można w tym odcieniu pomalować choć jedną ze ścian w sypialni. 

Kolory pomagające w pracy i nauce

Aranżując pomieszczenie, w którym będziemy pracować lub się uczyć, dobrze jest chwilę zastanowić się nad charakterem wykonywanych w nim czynności. W przypadku nauki najlepiej sprawdzi się pastelowa żółć, ułatwiająca koncentrację i szybkie przyswajanie wiedzy. Z kolei do prac analitycznych i wymagających skupienia poleca się neutralne biele, beże, szarości i błękity. Natomiast cytrynowy, nasycony żółty sprawdzi się tam, gdzie praca powiązana jest z kreatywnością (dla urozmaicenia możemy go połączyć z intensywnym zielonym). 

Polecamy poradnik: Etapy i kolejność prac wykończeniowych w domu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom