Pstrolistka sercowata, czyli tułacz pstry. Jak uprawiać tę bylinę i jak ją wykorzystać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pstrolistka to ciekawa roślina. Szczególnie efektownie prezentuje się jej odmiana Chameleon.
Pstrolistka to ciekawa roślina. Szczególnie efektownie prezentuje się jej odmiana Chameleon. Katarzyna Laszczak
Pstrolistka sercowata, zwana też tułaczem pstrym to ładna, okrywowa roślina. Podpowiadamy, jak ją uprawiać, jakie ma właściwości i zastosowanie i na co uważać.

Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata) pochodzi z Azji. Rośnie w okolicach Himalajów, ale też w południowych Chinach, Japonii i na Półwyspie Koreańskim. To roślina ozdobna, ale też jadalna, a także wykorzystywana w tradycyjnej medycynie. Jej inne nazwy to tułacz pstry oraz hutujnia (od łacińskiej nazwy).

Jak wygląda pstrolistka sercowata i Chameleon

Pstrolistka ma średniej wielkości liście (do 10 cm długości) o sercowatym kształcie. U gatunku są one ciemnozielone, z wyraźnie widocznym unerwieniem i bordowym, wąskim obrzeżem. Jednak ta roślina ma znacznie bardziej kolorową odmianę ozdobną – to pstrolistka sercowata Chameleon (czyli kameleon). Jej liście mają liczne przebarwienia: czerwone, różowe, żółte i kremowe, w różnych zestawieniach kolorów.
Liście wyrastają na pędach długości do ok. 50 cm, które mają tendencję do pokładania się na ziemi i ukorzeniania. Tworzą gęsty, niski kobierzec. Liście zanikają na zimę.

Zobacz rośliny o najbardziej kolorowych liściach. Przejdź do kolejnych zdjęć. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Te rośliny mają najbardziej kolorowe liście. Są ładniejsze n...

Pstrolistka ma też ciekawe kwiaty. Właściwy kwiat to nieduży kłos. U jego podstawy znajdują się cztery białe tzw. podsadki (jest to rodzaj liści), ale wyglądają one jak płatki kwiatu. Jest też dekoracyjna odmiana Plena, która ma liczne, ułożone piętrowo „płatki". Pstrolistki kwitną od czerwca/lipca do września.

Jak uprawiać pstrolistkę sercowatą

Tułacz pstry to roślina łatwa w uprawie, ale trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim miejsce dla niej powinno być lekko zacienione (zniesie też większy cień, ale kolorowa odmiana nie wybarwi się dobrze). Bardzo ważna jest także ziemia, która powinna być w miarę żyzna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie, ale najważniejsze jest to, żeby podłoże było stale lekko wilgotne.

Pstrolistka bardzo dobrze nadaje się do obsadzania brzegów stawów, oczek wodnych czy innych wilgotnych miejsc. Jeśli zdecydujemy się ją posadzić w miejscu bardziej suchym, musimy się liczyć z koniecznością regularnego podlewania. Pstrolistkę warto zasilać kompostem.

Polecamy też:

Czy pstrolistka jest odporna na mróz?

Podstawowy gatunek jest odporny na mróz (strefa 5), ale zdarza się, że młode pędy uszkadzają wiosenne przymrozki (najczęściej roślina dobrze regeneruje się). Nieco mniej odporna jest odmiana Chameleon. W zimniejszych regionach kraju warto je okryć przed mrozami (szczególnie młode rośliny). Można je wyściółkować kompostem, a jeśli rosną pod drzewami lub krzewami liściastymi, które zrzucają liście – po prostu zostawić opadłe liście. Osłonią one roślinę i wzbogacą ziemię w próchnicę.

 

Pstrolistka odmiany Chameleon ma nie tylko ciekawe liście, ale też kwitnie. To odmiana nieco bardziej delikatna niż czysty gatunek.licencja
Pstrolistka odmiany Chameleon ma nie tylko ciekawe liście, ale też kwitnie. To odmiana nieco bardziej delikatna niż czysty gatunek.
licencjaBastienM wikimedia.commons CC BY-SA 3.0

Jak wykorzystać pstrolistkę w ogrodzie

Pstrolistkę wykorzystuje się przede wszystkim jako roślinę okrywową (zadarniającą) w cienistych, wilgotnych miejscach. Dobrze pasuje do ogrodów leśnych, naturalistycznych, ale też – z racji pochodzenia – japońskich.

Można ją sadzić m.in. z języczkami, funkiami, paprociami, parzydłami, tawułkami Arendsa.
Bardzo dobrze rośnie pod drzewami i krzewami. Można ją sadzić m.in. w towarzystwie hortensji ogrodowych i krzewiastych. Ciekawie prezentuje się pod dereniami kousa – to nieduże drzewa lub krzewy, które mają kwiaty bardzo podobne do kwiatów pstrolistki.

Zobacz:

Na co uważać, uprawiając pstrolistkę

Pstrolistka tworzy liczne podziemne pędy, które w dobrych warunkach mocno rozrastają się. Łatwo też ukorzeniają się jej pędy. Dzięki temu jest świetną rośliną okrywową, ale jest też ekspansywna i może nadmiernie się rozrastać (szczególnie czysty gatunek). Dlatego warto ją sadzić tam, gdzie nie będzie przeszkadzała. Jej rozrost można też ograniczyć sadząc ją w dużych donicach lub wkopując bariery korzeniowe (wtedy trzeba tylko przypilnować pędów).

Pstrolistka sercowata jako roślina jadalna

Pstrolistka jest wykorzystywana w kuchni azjatyckiej. Jada się jej młode liście oraz pędy. Można je jeść na surowo lub po obgotowaniu (szczególnie pędy). Liście mają dość specyficzny smak, który niektórym kojarzy się z rybą, innym z... pomarańczą (po angielsku jest nazywana m.in. miętą rybną lub liściem rybnym – fish mint, fish leaf). Mówi się też o dwóch typach chemicznych tej rośliny – pstrolistki z Japonii pachną pomarańczą, natomiast chińskie przypominają liście kolendry. W Korei z jej liści i kwiatów przygotowuje się herbatę.

Czytaj także:

Właściwości lecznicze pstrolistki

Pstrolistka była i jest wykorzystywana w ziołolecznictwie, choć jej właściwości nie są w pełni potwierdzone przez badania kliniczne. Przypisuje się jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, moczopędne. Stosowana zewnętrznie, działa korzystnie na skórę, m.in. przeciwzmarszczkowo i rozjaśniająco, łagodzi też podrażnienia, co wykorzystuje się w kosmetyce. Jako surowiec zielarski stosuje się liście, pędy oraz kłącza. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom