Przydomowa oczyszczalnia ścieków za 10 procent wartości

Jacek Szydłowski
Budowa kanalizacji Fundusz dopłaca do oczyszczalni i budowy połączeń z istniejącymi systemami kanalizacji.
Budowa kanalizacji Fundusz dopłaca do oczyszczalni i budowy połączeń z istniejącymi systemami kanalizacji. Maciej Kaczanowski
Kto nie może podłączyć swojego domu do systemu kanalizacji, będzie mógł tanio wybudować własną oczyszczalnię ścieków. Rusza program, który pozwoli pokryć nawet 90 proc. kosztów inwestycji. Pieniędzy powinno wystarczyć dla ponad 20 tys. osób.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił szczegóły programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków skierowanego do właścicieli domów, którzy do tej pory nie mieli możliwości skorzystania z instalacji kanalizacyjnych i nie mają też szans na podłączenie się w najbliższych latach. Program adresowany jest także do osób, które dotychczas nie podłączyły się do już istniejących kanalizacji. W obu przypadkach do realizacji inwestycji wystarczy tylko 10 procent wkładu własnego. Resztę przedsięwzięcia sfinansuje NFOŚiGW.

Założenia programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

– Program zakłada budowę około 11 tys. przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, obsługujących ponad 44 tys. mieszkańców – mówi Witold Maziarz, rzecznik Funduszu. – Umożliwi on oczyszczenie około 1,3 mln m3 ścieków w ciągu roku. Ponadto Fundusz przewiduje, że wybudowanych zostanie prawie 21 tys. podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnych. Korzystać z nich będzie ponad 82 tys. mieszkańców. Umożliwią one oczyszczenie ok. 2,4 mln m3 ścieków w ciągu roku.

Program ma być realizowany do końca 2015 roku. Jego budżet wynosi 300 mln zł. Z tej puli 150 mln zł zostanie przeznaczonych na podłączenia do sieci sanitarnych, a kolejne 150 mln zł na oczyszczalnie ścieków. Fundusz gwarantuje dofinansowanie do 90 proc. kosztów inwestycji.

Kwotę dofinansowania podzielono na dwie części. Pierwsza (45%) to dotacja, druga ma formę preferencyjnej pożyczki z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Można korzystać z jednej formy dofinansowania lub obu jednocześnie. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnego wsparcia. Nabór wniosków będzie się odbywał w sposób ciągły. Dokumenty będą rozpatrywane w kolejności wpływu do NFOŚiGW. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność złożenia kompletnego wniosku.

Kto może skorzystać z dotacji do oczyszczalni

Oczyszczalnie finansowane przez Fundusz mogą działać:

  • w gospodarstwach domowych (w tym również zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe),
  • w gospodarstwach agroturystycznych,
  • w obiektach użyteczności publicznej.

Jedna oczyszczalnia może przy tym obsługiwać maksymalnie 50 użytkowników.

Instytucjami pośredniczącymi i beneficjantami programu będą samorządy i ich związki. Pomocą nie objęto niezabudowanych działek oraz budynków, które nie są użytkowane. Odpowiedzialność za wybór właścicieli posesji, na których mają powstać oczyszczalnie ponosić będą samorządy. Program dopłat obejmuje tylko te urządzenia, w których oczyszczanie ścieków zachodzi na drodze biologicznej. Oczyszczalnia musi więc mieć odpowiednie certyfikaty. Gwarantują one, że ścieki spełnią wymogi standardów polskich i unijnych.

Jakie koszty możemy pokryć pieniędzmi z Funduszu

To przede wszystkim zakup i dostawa oczyszczalni. W rozliczeniu można ująć również przygotowanie terenu, roboty demontażowe i rozbiórkowe obiektów kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami, roboty ziemne i budowlano-montażowe, montaż urządzeń i przywrócenie terenu do stanu pierwotnego.

Fundusz pokrywa także koszty rozruchu urządzeń, instalacji doprowadzających media, podłączenia budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego, zapłaconego podatku VAT, wykonania dokumentacji projektowej i koszty nadzoru inwestorskiego.

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom