Przeniesienie na inną osobę pozwolenia na budowę - kiedy i jak można to zrobić

Anna Chreptowicz
Pozwolenie na budowę domuPrzeniesienie na inną osobę pozwolenia na budowę - kiedy i jak można to zrobić
Pozwolenie na budowę domuPrzeniesienie na inną osobę pozwolenia na budowę - kiedy i jak można to zrobić Silka Ytong
Poszukując wymarzonego dla nas domu może zdarzyć się tak, że spodoba nam się nieruchomość jeszcze niedokończona. Możemy również zainteresować się działką położoną w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, na której wydano pozwolenie na budowę, bądź budowa już się rozpoczęła.

Jeśli zdecydujemy się na kupno takiej działki lub nieruchomości i będziemy chcieli kontynuować inwestycję, potrzebne nam będzie przeniesienie pozwolenia na budowę. Podpowiadamy jak to zrobić i jakich formalności powinniśmy dopełnić.

Ogólne zasady prawne

Zgodnie z Ustawą o prawie budowlanym z 7 lipca 1994 r. (ze zmianami wprowadzonymi w 2010 r. Dz. U. nr 243, poz. 1623) przeniesienia pozwolenia na budowę jest możliwe w każdym momencie i na każdym etapie robót budowlanych. Oznacza to, że bez problemów przeniesiemy pozwolenie zarówno wtedy, gdy budowa jeszcze nie została zaczęta, jak i w momencie jej ukończenia, ale przed oddaniem do użytkowania.

Możliwe jest także przeniesienie pozwolenia na budowę części inwestycji, pod warunkiem, że jest to obiekt budowlany, który może funkcjonować samodzielnie zgodnie z przeznaczeniem.

W procesie przenoszenia pozwolenia na budowę nie ma znaczenia to, kto był inwestorem w danej inwestycji i na kogo będzie przeniesiona decyzja. Oznacza to, że zarówno spółka może przekazać pozwolenie osobie fizycznej i odwrotnie – osoba fizyczna na wspólników spółki.

Konieczne sprawdzenie ważności

Bardzo ważne jest to, aby dopilnować ważności pozwolenia na budowę. Musimy pamiętać o tym, że pozwolenie wygasa jeśli budowa nie rozpoczęła się w ciągu 3 lat od momentu, kiedy decyzja stała się ostateczna. Podobnie, jeśli budowę przerwano na dłużej, niż 3 lata.

Aby uniknąć związanych z nieważną decyzją komplikacji, zanim kupimy niedokończoną nieruchomość, sprawdźmy w dzienniku budowy, kiedy prowadzono w niej ostatnie roboty budowlane. Jeśli budowa jeszcze nie została rozpoczęta, sprawdźmy, kiedy decyzja stała się ostateczna.

Te warunki trzeba spełnić przenosząc pozwolenie na budowę na inną osobę

Po pierwsze, poprzedni inwestor musi wyrazić zgodę na przeniesienie pozwolenia na nas. Najlepiej, jeśli zgoda znajdzie się już w umowie sprzedaży nieruchomości. Wtedy, w momencie składania wniosku o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, musimy dołączyć do niego odpis aktu notarialnego.

Po drugie, nowy inwestor musi przyjąć wszystkie warunki zawarte w decyzji o pozwoleniu na budowę. Oznacza to, że od tej pory musi przestrzegać wszystkich nakazów, zakazów o ograniczeń, które wynikają z decyzji. Wiąże się to również z trzymaniem się zatwierdzonego projektu budowlanego. Jeśli kupiliśmy dom w trakcie budowy, będziemy musieli kontynuować jego budowę zgodnie z projektem poprzedniego inwestora. Wprowadzanie zmian będzie możliwe pod warunkiem, że otrzymamy decyzję o zmianie decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja o zmianie nie jest wymagana w przypadku nieistotnych odstępstw. O ich charakterze i kwalifikacji za każdym razem decyduje projektant. Pamiętajmy o tym, że każde niezatwierdzone odstępstwo od projektu grozi karą pieniężną. Jej wysokość zależy od wielkości obiektu budowlanego i jego kategorii.

Po trzecie, każda z osób, na które zostanie przeniesione pozwolenie na budowę, musi złożyć oświadczenie, w którym zgadza się na przyjęcie wszystkich warunków zawartych w decyzji.

Po czwarte, nowy inwestor będzie musiał udowodnić, że ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – mowa tu np. o prawie własności, prawie użytkowania wieczystego, ograniczonym prawie rzeczowym, czy stosunku zobowiązaniowym.

Składanie wniosku

Złożeniem wniosku zajmuje się inwestor bądź osoba, która będzie kontynuowała inwestycję. W drugim przypadku do wniosku należy dołączyć zgodę poprzedniego inwestora na przeniesienie pozwolenia na budowę. Potrzebne będzie również podpisane oświadczenie, w którym deklarujemy przyjęcie wszystkich warunków znajdujących się w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Wniosek składa się u starosty, wyjątkowo u wojewody. Jest on objęty opłatą skarbową w wysokości 90 zł. Jedynie decyzje w sprawach budownictwa mieszkaniowego są zwolnione z opłat. Decyzja powinna zostać wydana w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku. W niektórych przypadkach możliwe jest przedłużenie terminu do dwóch miesięcy – jeśli np. dokumentacja jest niekompletna lub sprawa przeniesienia zdaje się być wyjątkowo skomplikowana.

Jeśli otrzymamy decyzję odmowną, w ciągu 14 dni możemy złożyć od niej odwołanie do organu administracji architektoniczno-budowlanej drugiej instancji. Jest ono zwolnione z opłaty skarbowej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom