Przedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewy

Ewa Wieczorska, Honda Versatool
Przedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewyPrzedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewy
Przedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewyPrzedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewy sxc.hu / danjaeger
W tym roku wiosenna aura wyjątkowa nas rozpieszcza. Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do pracy w ogrodzie i sprzyjają rozpoczęciu przedwiosennych prac ogrodowych, zwłaszcza pielęgnacji roślin.

Już w lutym warto zadbać o swoje trawniki, krzewy i drzewka, które znajdują się w ogrodzie. Jeśli ziemia rozmarzła, warto dokładnie wygrabić trawnik, by usunąć mech i sfilcowane resztki roślin. Kolejnym krokiem będzie wertykulacja.

Zobacz również: Drzewa i krzewy na działkę: które z nich warto uprawiać 

- Jeśli śnieg całkowicie stopniał, wskazane jest dostarczenie roślinom minerałów, których te potrzebują do wznowienia cyklu życia i zdrowego dalszego rozwoju. – radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu. Wczesna wiosna jest dobrym momentem na przeprowadzenie wapnowania gleb zbyt mocno zakwaszonych. Zabieg ten poprawia strukturę gleby oraz ogranicza rozrost mchów i skrzypów w darni. Odpowiedni poziom Ca uodparnia rośliny na choroby i szkodniki. Jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego zabiegu, warto zasięgnąć fachowej porady, by nie doprowadzić do szkodliwego przedawkowania. Wapnowanie należy przeprowadzić raz na kilka lat w zależności od rodzaju gleby i poziomu pH.

Drzewa i krzewy lubią na krótko

Wiosna, która nadchodzi wielkimi krokami to czas, w którym przycina się tylko niektóre drzewka, krzewy i żywopłoty. W przypadku krzewów - mowa o owocowych - porzeczka i agrest oraz krzewach ozdobnych, które kwitną od wczesnego lata i jesienią. Wiosną nie jest wskazane przycinanie drzew, w których już o tej porze roku krążą soki - brzozy, klony i orzech.

- Przycinanie krzewów i drzew o tej porze roku odgrywa ważną rolę w dalszym rozwoju roślin, ale termin przeprowadzania tego zabiegu zależy od warunków pogodowych i prognoz. – wyjaśnia Lidia Tokarska. Usuwamy przede wszystkich pędy stare i chore. W przypadku krzewów, należy co roku usunąć 1/3 pędów. - zawsze najstarszych. Pędy drzew i krzewów przycinamy tak, aby rozprowadzać koronę na zewnątrz, co eliminuje pędy krzyżujące się i odpowiednio doświetla rośliny.

Kilka praktycznych zasad

Pod koniec zimy należy pamiętać o tym, by zdążyć z przycinaniem drzew "płaczących", czyli takich jak brzozy lub klony. Plusowe temperatury powodują bowiem, iż soki, które te drzewa zawierają, zaczynają krążyć i po przycięciu. Warto zwrócić uwagę na krzewy, które kwitnące wiosną, tniemy dopiero po kwitnieniu. Do przycinania krzewów i drzewek należy używać zawsze ostrych narzędzi. Najlepsze dla roślin jest cięcie prostopadle do gałęzi, gładkie i proste.

Czytaj też: Czas na wiosenną reaktywację. Ogrodnicy budzą się z zimowego snu

Jakie narzędzia wybrać?

W przypadku przycinania roślin, można użyć wielu funkcyjnych narzędzi. Ich wybór zależy od naszych potrzeb, ale przede wszystkim od rodzaju ośliny. Pojedyncze pędy i małe krzewy można formować za pomocą narzędzi ręcznych typu sekator. Jeśli chodzi o powierzchnie większe, warto użyć narzędzi bardziej zaawansowanych technicznie, takich jak nożyce spalinowe i podkrzesywarka. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom