Przechowywanie nasion kwiatów i warzyw

Agata Kaźmierczak
Przechowywanie nasion zebranych jesieniąŻywotność nasion większości gatunków roślin wynosi ok. 2-3 lata. Zazwyczaj im okrywa nasiona jest twardsza, tym jego żywotność jest dłuższa.
Przechowywanie nasion zebranych jesieniąŻywotność nasion większości gatunków roślin wynosi ok. 2-3 lata. Zazwyczaj im okrywa nasiona jest twardsza, tym jego żywotność jest dłuższa. Agata Kaźmierczak
Nasiona zebrane pod koniec lata przechować możemy do następnego sezonu. By jednak nasiona nie straciły możliwości kiełkowania, zimą należy zapewnić im odpowiednie warunki. Zobacz, jaki przechowywać nasiona zebrane z własnego ogrodu.

Nasiona kupić możemy w sklepach ogrodniczych albo zebrać sami w ciepłe październikowe dni. Kiedy zbieramy nasiona kwiatów a także warzyw, zanim dostarczymy je na miejsce, gdzie przeczekają aż do wiosny, powinniśmy rozłożyć je na gazecie i odczekać kilka dni aż dokładnie przeschną. Wtedy warto dokładnie przejrzeć nasz zbiór i zrobić selekcję, by oddzielić nasiona chore, zagrzybione od zdrowych. Chore nasiona poznasz po zmienionej barwie. Zazwyczaj są też puste w środku lub zupełnie miękkie.

 Dowiedz sięKiedy warto zbierać nasiona z własnego ogrodu 

Kilka porad, które warto zapamiętać, zanim nadejdzie sezon na zbór nasion

  • Na końcu lata zbieraj tylko dojrzałe nasiona, które dadzą ci gwarancję idealnych wschodów. Nie zbieraj nasion niewykształconych (zazwyczaj poznasz je po miękkiej łupinie), gdyż na pewno nie wzejdą.
  • Nie zbieraj nasion po deszczu, bo wtedy nasiona zgniją!
  • Temperatura powietrza, w jakiej powinniśmy przechowywać nasiona, wynosi od 0 do 10 stopni Celsjusza. To temperatura, która przyczyni się wiosną do bardzo dobrego wschodu roślin.
  • Najlepsze do przechowywania nasion będą pomieszczenia chłodne, ale suche, szczególnie zaś powinny być przewiewne. Dzięki suchemu powietrzu nie przyśpieszymy procesu kiełkowania rośliny. Niezawilgocone piwnice, skrytki, strych – to miejsca gdzie nasiona najlepiej przezimować.
  • Pamiętaj o odpowiednim pojemniku, w którym przechowujemy nasionka! Najlepiej sprawdzą się szklane słoiki. Nie ma jednak przeszkód, by nasiona zapakować w materiałowe woreczki odpowiedniej wielkości. Takie woreczki należy zawiązać i powiesić na sznurku, np. na strychu. Szklane słoje, czy inne pojemniki zapewnią nasionom odpowiednią ochronę np. przed wilgocią i zimnem.
  • Koniecznie oznakuj pojemniki. Podpisz je nazwą rośliny, by wiosną nie pomylić nasion.
  • Pamiętaj, że w miejscach, w których istnieje ryzyko zjadania nasion przez gryzonie, należy zachować ostrożność i przechowywać nasiona w szklanych słojach. Dodatkowo tak przechowywane nasiona nie stracą zdolności do kiełkowania.
  • Niektóre rodzaje nasion trzymać można w lodówce. Jednak nie wszystkie gatunki przetrwają takie warunki. 

Przeczytaj również: Rozsady – wysiew nasion warzyw i roślin w marcu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom