Proste sposoby na rozjaśnienie łazienki

Artykuł sponsorowany
Łazienka w bieliOświetlenie łazienki powinno nie tylko spełniać rolę funkcjonalną. Jeśli nasz łazienka jest bardzo mała, oświetlenie musi też zmieniać niekorzystne proporcję pomieszczenia.
Łazienka w bieliOświetlenie łazienki powinno nie tylko spełniać rolę funkcjonalną. Jeśli nasz łazienka jest bardzo mała, oświetlenie musi też zmieniać niekorzystne proporcję pomieszczenia. Fotolia
Jako pomieszczenie, które najczęściej jest pozbawione okna, albo znajduje się z nim tylko mały prześwit, łazienka potrzebuje dobrze przemyślanego oświetlenia sztucznego. To tutaj najczęściej szykujemy się do wyjścia, pracy, czy do snu.

W przypadku aranżacji łazienki znaczenie ma zarówno nastrój wnętrza, jak i odpowiednie doświetlenie strefy przy lustrze. Oto kilka wskazówek, które pomogą w rozjaśnieniu ciemnej łazienki. 

Nie ma wątpliwości, że światło wywiera ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Długotrwałe przebywanie w ciemności może przyczyniać się nawet do rozwoju depresji. Rozmieszczenie światła decyduje również o tym, jak odbieramy dane wnętrze – czy wydaje się ono małe, przestronne, niskie, czy może przytłaczające.

Główne oświetlenie w łazience

Niezależnie od tego, jak pięknie urządzimy łazienkę i jak dobrze dobierzemy meble czy kafelki, to właśnie od doboru i rozmieszczenia lamp zależy finalny efekt. Najczęściej mamy do czynienia z łazienkami w blokach, które są pozbawione okien, albo w domkach i kamienicach, gdzie często znajduje się tylko niewielki prześwit. Włączanie światła staje się więc koniecznością i to niezależnie od pory dnia.

Urządzając łazienkę, musimy znaleźć dobry sklep z lampami. Im większy wybór, tym lepiej, dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie oferty sklepów internetowych, w których łatwo o designerskie, dobrej jakości modele w atrakcyjnej cenie. Doskonałym przykładem jest sklep lampy.it – można w nim znaleźć wiele interesujących rozwiązań stworzonych z myślą o łazience.

Najważniejszym i niezbędnym punktem oświetlenia łazienki jest lampa sufitowa. Chętnie wybieraną opcją są popularne plafony, które wyróżnia minimalistyczna forma. Znajdują się przy samym suficie, mają dość dużą powierzchnię i zapewniają jasne, rozproszone światło, co jest bardzo ważne w małych pomieszczeniach. Pamiętajmy, aby dobrać wielkość lampy do wymiarów łazienki tak, aby jej kąty nie pozostały zacienione.

Co oprócz odpowiedniego oświetlenia sufitowego?

Niezbędne będzie również oświetlenie pomocnicze. Eleganckie kinkiety lub reflektory nad lustrem są niezastąpione podczas czynności takich jak golenie czy robienie makijażu. Jeżeli mamy miejsce na dodanie innych lampek, powinniśmy rozważyć montaż kolejnych, dodatkowych opraw. Im więcej rozproszonego światła, tym lepszy efekt wizualny i większa wygoda korzystania z łazienki. Światełka w postaci lampek dekoracyjnych umieszczonych w pobliżu wanny lub prysznica to kolejny element, który rozjaśni pomieszczenie. Oczywiście, oprócz oświetlenia, znaczenie mają również inne detale. Wrażenie przestrzeni stworzymy np. za pomocą luster.

Można postawić na kilka umieszczonych w różnych miejscach lub na jedno większe, np. na całej ścianie. Zamontowane we właściwym miejscu będą pięknie odbijać światło i rozjaśniać wnętrze. Kolejną kwestią jest kolorystyka mebli. Powinny być jasne, podobnie jak kafelki i ściany. Połyskujące, jasne fronty to prosty sposób na rozświetlenie ciemnych miejsc. Jeżeli nie chcemy stawiać na biel i beże, dobrym rozwiązaniem będzie połączenie tych kolorów z meblami o ciepłych, pastelowych barwach. Również szklane elementy, takie jak kabiny prysznicowe czy prześwity, sprzyjają rozjaśnianiu łazienki. Stosując się po powyższych zasad, w prosty sposób stworzymy stylowe i dobrze oświetlone wnętrze. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom