Projektor do mieszkania - w domu, jak w kinie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Projektor Projektory pozwalają stworzyć w domu namiastkę prawdziwego kina.
Projektor Projektory pozwalają stworzyć w domu namiastkę prawdziwego kina. Sony
Wiele osób chciałoby obejrzeć najnowsze filmy w kinie, ale nie ma czasu. Inni chcieliby wrócić do swoich ulubionych tytułów, ale w kinach dawno tego nikt nie gra. Z pomocą przychodzą projektory do mieszkania.

Projektory pozwalają stworzyć w domu namiastkę prawdziwego kina. Jeśli przeznaczy się na taki np. 3 tys. zł, kino w domu nie musi być wcale namiastką, tylko prawdziwym kinowym seansem. Najdroższe profesjonalne projektory potrafią kosztować ponad 100 tysięcy złotych, ale wydając kilka tysięcy można stać się posiadaczem sprzętu, który będzie dawał ogromną radość z oglądania filmów i stanie się centrum domowej rozrywki. Trzeba wiedzieć jednak, na co zwrócić uwagę przy wyborze rzutnika.

Rozdzielczość projektora

Jeszcze parę lat temu były na ten temat różne zdania. Dziś, w erze Blu-ray, gier o doskonałej grafice czy transmisji sportowych w cyfrowej wersji, po prostu konieczne jest dla komfortowego oglądania nabycie modelu pozwalającego „rzucać" obraz na ścianę w rozdzielczości High Definition, czyli 1920 na 1080. Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz. Przy 100 calach przekątnej obrazu, który rozciąga się na ścianie czy ekranie do wyświetlania, ma to kluczowe znaczenie.

Przeczytaj również: Sala kinowa urządzona w domu 

Natężenie światła

W pracy projektorów biurowych, ale także w tych przygotowywanych do pracy w domu istotna jest wartość natężenia światła. Co prawda w domu seanse ogląda się zwykle przy ściemnionym świetle, ale być może zajdzie potrzeba pokazania czegoś na projektorze w dzień. Im więcej lumenów, tym lepiej będzie widoczny obraz pokazywany za dnia przy jasnej sali. Przyjęło się, że dla projektorów multimedialnych 1500 lumenów jest wielkością wystarczającą. Ważne jest też to, że wraz ze wzrostem poziomu jasności, zmniejsza się kontrast obrazu. Trzeba więc postarać się o kompromis między tymi wartościami.

Kontrast

Im wyższy, tym lepiej. Projektory pozwalają wyświetlać film bez straty jakości nawet przy zapalonym świetle. Dobra jakość obrazu i głębia czerni to też zasługa kontrastu. Przy dobrym kontraście nawet obejrzenie wielu odcinków serialu za jednym razem nie narazi nas na ból głowy i łzawienie oczu. Projektory o kontraście 10 000:1 nie są już rarytasem na rynku, warto więc swoje poszukiwania zacząć od sprzętu, który spełnia te wymagania.

Złącza

Nasz projektor będzie służył do wielu celów, musi więc być kompatybilny z wieloma urządzeniami. Minimum jedno wejście HDMI (pozwala na przesyłanie obrazu wysokiej jakości) i USB – pozwala pokazać na projektorze na przykład zdjęcia zrobione podczas wakacji – to standard. Mile widziane są też S-Video i D-Sub, pozwalające pracować ze starszymi urządzeniami.

Dobrze wiedzieć: Dźwięk w domu, jak w kinie 

Czas pracy lampy

W każdym projektorze kluczową funkcję pełni lampa. Jej żywotność określa się w godzinach, po upłynięciu których lampę powinno się wymienić (a to spory wydatek, sięgający nawet 1000 złotych i więcej). Dlatego ważne jest, by lampa pracowała jak najdłużej. Nie warto inwestować w sprzęt, który ma żywotność 3000 i mniej godzin. Gdy zakupimy projektor, chęć oglądania seansów w doskonałej jakości spowoduje, że dobre kino oglądać będziemy częściej. Rozsądny, dobry standard to 4000 godzin, co zapewni nam kilka lat spokoju, o ile projektora nie będziemy wykorzystywać do oglądania serialowych tasiemców.

Tryb Eco

Wiąże się z żywotnością lampy. Jeśli dany program, film lub prezentacja może być pokazana w nieco słabszej jakości, warto skorzystać z trybu Eco (oszczędnego). Oszczędza lampę, a także pobiera mniej prądu.

Ciche chłodzenie

Niby szczegół, ale potrafiący kinomana wyprowadzić z równowagi, Niektóre modele hałasują z głośnością nawet 40 decybeli (dla porównania odkurzacz to około 55 decybeli). Warto więc nabyć model, który gwarantuje ciche i sprawne chłodzenie.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli nie posiadamy specjalnego ekranu, na którym wyświetlamy filmy (mają tyle samo zwolenników, co przeciwników), a ściana która służy za ekran nie jest biała, wtedy przyda się system dostosowania kolorów. Ten zapewni lepszy obraz na kolorowych ścianach. Nie zawsze uda się ustawić projektor na wprost ściany – z pomocą przychodzi wtedy Lens Shift, czyli regulacja kąta wyświetlania. Niektórzy traktują to jeszcze jako bajer, ale coraz częściej w projektorach pojawia się możliwość wyświetlania obrazu w 3D. Warto już teraz zainwestować w takie rozwiązania, za kilka lat staną się one w projektorach standardem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom