Preparat do usuwania starej farby

redakcja.regiodom
Usuwanie starej powłoki malarskiejZanim przystąpimy do renowacji przedmiotu musimy usunąć stare zniszczone warstwy znajdujące się na jego powierzchni. Takiego zabiegu wymagają elementy drewniane czy z metali żelaznych ze starymi, nieco skorodowanymi powłokami i zszarzeniami. Gdy chcemy usunąć stare powłoki malarskie, to problemy zaczynają się, gdy chcemy usunąć farbę ze skomplikowanych powierzchni, np. dekorów oraz miejsc trudno dostępnych (kątów i łączeń).
Usuwanie starej powłoki malarskiejZanim przystąpimy do renowacji przedmiotu musimy usunąć stare zniszczone warstwy znajdujące się na jego powierzchni. Takiego zabiegu wymagają elementy drewniane czy z metali żelaznych ze starymi, nieco skorodowanymi powłokami i zszarzeniami. Gdy chcemy usunąć stare powłoki malarskie, to problemy zaczynają się, gdy chcemy usunąć farbę ze skomplikowanych powierzchni, np. dekorów oraz miejsc trudno dostępnych (kątów i łączeń). Bondex
Usuwanie starych powłok malarskich z mebli czy elementów z metali żelaznych nie jest łatwym zadaniem. Którą spośród możliwości: opalarkę, papier ścierny czy preparat chemiczny, wybrać?

Do oczyszczania powierzchni stosuje się jedną z możliwości: opalarkę, środki chemiczne zmiękczające i odspajające stare powłoki oraz narzędzia mechaniczne, czyli szlifierkę lub papier ścierny.

– Opalarka, tak jak i szlifierka, dobrze sprawdzą się w przypadku usuwania starej farby z dużych powierzchni płaskich. Jednak korzystanie z nich wymaga dużo wprawy i uwagi. Osoby, które wolą bardziej przystępne, ale równie skuteczne środki, mogą zastosować preparat chemiczny, tzw. Usuwacz Uniwersalny – tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex, PPG Deco Polska. – Jest to preparat żelowy do usuwania starych powłok malarskich z wszelkich podłoży takich jak np.: drewno, metale żelazne, beton, kamień czy glazura. Usuwacz nie niszczy powierzchni, dlatego może być stosowany przy odnawianiu starych mebli, zwłaszcza takich, które nie mogą być narażone na bezpośrednie i mocne ścieranie starych warstw powłok np. zabytkowych mebli – uzupełnia Aneta Jarosz-Pałach.

Preparat ma właściwości tiksotropowe, więc nie kapie podczas stosowania. Dodatkowo nie zawiera on szkodliwego chlorku metylenu. Produkt sprawdza się podczas czyszczenia ozdób i skomplikowanych powierzchni, a nawet niesyntetycznych wałków i pędzli.

Gdzie można, a gdzie nie należy stosować usuwacza chemicznego

Usuwacz starych powłok, farb i lakierów przyda się głównie do odnawiania małych oraz trudno dostępnych i skomplikowanych powierzchni (np. okna). Jego skuteczność może być różna, a zależy od charakteru powłoki malarskiej i lakierniczej. Jeżeli powierzchnia odnawianego przedmiotu pokryta jest kilkoma warstwami kryjącymi, wówczas konieczne jest ponowne aplikowanie kolejnych warstw preparatu (zwykle jedna warstwa preparatu usuwa jedną warstwę środka kryjącego). Przed zastosowaniem produktu należy przeprowadzić próbę, by mieć pewność, jak zareaguje na niego drewno.

Zobacz również: Jak przeprowadzić renowację schodów drewnianych

Usuwacza Uniwersalnego nie można używać do powierzchni aluminiowych, ocynkowanych, miedzianych, z tworzyw sztucznych i syntetycznych. Produktu nie należy stosować na powierzchniach drewnianych wystawionych na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Jak aplikować preparat

Grubą warstwę wymieszanego usuwacza należy nałożyć za pomocą pędzla na czystą, suchą i zdrową powierzchnię, najlepiej w pozycji poziomej i w temp. od 5 do 25°C. Po rozprowadzeniu żelu, preparat pozostawiamy na czas odpowiedni dla danego rodzaju wykończenia oraz jego wieku i grubości,  czyli od 5 do 60 minut. Po tym czasie usuwamy starą farbę szpachelką lub twardą szczotką. Na metalach miękkich należy użyć delikatnej metalowej szczotki lub drobnych wiórów metalowych. W razie potrzeby czynności nakładania preparatu i usuwania starej powłoki powtarzamy 2–3 razy. Pozostałości preparatu oraz starej, pofałdowanej powłoki należy usunąć wilgotną szmatką lub szmatką nasączoną benzyną lakowaną. Przed nakładaniem warstwy wykończeniowej powierzchnię przedmiotu musimy wyczyścić i wysuszyć.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom