Pomysł na kolor biały w aranżacji wnętrza

Anna Karda
biały narożnik w salonieRóżowe poduszki na białej kanapie i od razu widać, że mieszka tutaj kobieta!
biały narożnik w salonieRóżowe poduszki na białej kanapie i od razu widać, że mieszka tutaj kobieta! Anna Karda
Mieszkanie będzie wyglądało na bardziej przestronne i uporządkowane, jeśli nie pożałujemy w nim białego koloru. Dużo tej barwy nada także wnętrzu eleganckiego charakteru.

To nieprawda, że biały szybko się brudzi: na ciemnych powierzchniach szybciej zauważysz kurz. A jeśli dobierzesz łatwą w pielęgnacji tapicerkę, twojej białej kanapie nie odbierze urody ani kot, ani brudne rączki rozbrykanych dzieci.

Biel – z czym ją łączyć?
W zależności od koloru, który dobierzemy do bieli, w mieszkaniu wykreujemy bardzo różnorodne klimaty. Od wystroju miękkiego, kobiecego, po surowy, męski. Biel stworzy mieszkanie nowoczesne ale także bardzo ciepłe i przytulne.

  • Biały + różowy – nie musi kojarzyć się z landrynką. Jeśli mieszkanie nie utonie w różowościach, lecz będą to jedynie bardzo drobne akcenty, wówczas złagodzimy tym kolorem surowy wystrój. Intensywna fuksja z bielą będzie wyglądała bardzo nowocześnie, natomiast blade róże i kwiatowe desenie stworzą klimat romantyczny. Do nowoczesnego wystroju z bielą i różem dobierzmy szare, metalowe i szklane przedmioty, do stylu romantycznego będzie natomiast pasować drewno, wyplatane koszyczki i ażurowe wzory.

Co do nich pasuje? – biały i różowy ożywimy kolorem żółtym. Róż, purpura i żółty kolor stworzą bardzo ponętną, buduarową kombinację, doskonałą do sypialni. Takie połączenia pasują bowiem do pomieszczeń z mniejszą ilością światła. W jasnych pokojach będzie dobrze wyglądać róż i fiolet połączony z granatem, który wprowadzi do tej kombinacji równowagę. Róże doskonale wyglądają także z tropikalnymi odcieniami pomarańczy. Biel w tych zestawieniach kolorystycznych pozwoli uniknąć stworzenia wnętrza jak z jarmarku.

  • Biały + turkusowy – przywodzą na myśl wyrazisty, letni klimat. Różne odcienie niebieskiego harmonijnie się ze sobą łączą, podobnie jak błękit nieba i głęboki lazur jeziora. Takie zestawienie kolorystyczne w połączeniu z bielą działa kojąco i odprężająco. Pasuje do mebli z wikliny lub z tapicerką w neutralnych kolorach ziemi. Razem z nimi tworzy sielski nastrój, jaki urzeka nas, gdy na wakacjach pijemy drinki przesiadując na plaży pod słomianymi parasolami.

Co do nich pasuje? – biały i turkusowy ożywimy kroplą terakoty, która da w mieszkaniu śródziemnomorski akcent. By błękit z bielą szybko się nie opatrzył, zmieniajmy pokrowce poduszek na żółte i pomarańczowe, stawiajmy w wazonach bukiety złocistych kwiatów. Temu układowi barw wyrazistości doda czerń. Z meblami lub tylko dodatkami w tym kolorze biel z turkusem stworzy wnętrze nowoczesne i eleganckie. Takie barwy ma plaża w zimowy, słoneczny dzień: z intensywnie niebieskim morzem, śnieżnobiałymi krami i rzędami ciemnych drewnianych pali.

  • Biały + zielony – ten zestaw kojarzy się bardzo mocno z czystością i świeżością. Szczególnie biel połączona z chłodnym, miętowym odcieniem zieleni. Nie bez powodu często stroje pielęgniarek są właśnie w tych kolorach. Wnętrze tak urządzone nie będzie się jednak kojarzyć ze szpitalną salą, jeśli dodamy do niego meble w kolorze brązu – z ciepłego drewna lub materiału w kolorze mlecznej czekolady. Urządzając w ten sposób mieszkanie pomyślmy o lesie, poranku: z brązowymi konarami drzew, bladymi, zasnutymi mgłą zieleniami i rosą na białych kwiatach.

Co do nich pasuje? – biały i zielony mogą także zbudować bardzo swojski klimat, kojarzący się z drewnianą chatką z kominkiem. Gdy zamiast mięty damy ciemną, butelkową zieleń, ożywioną czerwienią i deseniami w kratę, w naszym mieszkaniu zaraz zrobi się ciepło i przytulnie. Do tego zestawu pasują grube, nawet zgrzebne materiały na koce i zasłony, a pod nogi – obowiązkowo! – puszysty, futrzany dywan.

  • Biały + czerwony – to bardzo silny kontrast, który pasuje do wnętrz z charakterem: może się kojarzyć z londyńską budką telefoniczną albo z wnętrzami rodem z Japonii. Czerwień jest bardzo intensywna i za dużo tej barwy w otoczeniu może szybko zmęczyć, gdyż ma działanie silnie pobudzające. Ale jako dodatek będzie znakomita. Do tego zestawu pasują dodatki surowe, czyste i proste w formie: szklane i metalowe wazony, geometryczne meble i wzory.

Co do nich pasuje? Biały i czerwony lubią się z czarnym. Ten zestaw stworzy bardzo minimalistyczne wnętrze. Z szarością da podobny efekt, lecz mniej kontrastowy. Z fioletowym kompozycja będzie bardziej ciepła i harmonijna. Ożywi ją purpura i blady róż. Czerwony z beżem i pomarańczowym to tercet bardziej klasyczny. Nieco czerwieni doda też rumieńców bladym pastelom: ciepłym różom, bladym błękitom, lila, brzoskwiniom i odcieniom zieleni.

  • Biały + żółty – tworzą wesołe, słoneczne wnętrza. To dobry sposób na niedosyt naturalnego światła w mieszkaniu. W zależności od odcienia i intensywności żółtego koloru, wnętrza będą się zmieniać. Kolor musztardowy jest wyrazisty i wyrafinowany, doskonały w połączeniu z brązową stolarką. Jasnożółte ściany z hebanowym drewnem i biało-czarnymi wzorami będą się kojarzyły z Afryką. A delikatny żółty z bielą i jasnym drewnem lub wikliną i zielenią kwiatów stworzy bardzo przyjazne, neutralne wnętrze.

Co do nich pasuje? – biały i żółty świetnie wyglądają z zielonym. To kolory ciepłych pór roku, pól z pszenicą, łąk z soczystą zielenią, wakacji na wsi. Odcień oliwki i pomarańczy doda temu zestawowi uroku ciągle modnych toskańskich wzgórz z winnicami, a więc i kroplą koloru fioletowego. To połączenie będzie jeszcze bardziej intensywne z brązem i czerwienią.

  • Biały + beżowy – to połączenie dla pragnących spokoju i odprężenia w swoim otoczeniu. Mieszkanie urządzone w tej gamie nie będzie nudne i mdłe, jeśli zróżnicujemy faktury. Puszyste lub grubo plecione dywany, miękkie szenile, przezroczyste muśliny – każde z nich inaczej załamuje światło, pochłania je lub odbija. Dzięki temu nawet jednakowy beż stanie się dzięki różnym materiałom bardzo różnorodny.

Co do nich pasuje? – biały i beżowy to tło, na którym dobrze będzie wyglądał każdy kolor: przypomina zamglony krajobraz, do którego będzie pasować każdy kolor. Z szarym biały i beżowy stworzą wnętrze monochromatyczne, energii doda im turkus, czerwień, zielony lub żółty. Z fioletowym tak urządzone mieszkanie nabierze elegancji, a czarny kolor doda mu kontrastu.

  • Biały + czarny – są dobre do stylu retro, z kaflami ułożonymi naprzemian, w kratkę. Jeśli dodamy zaskakujące kształtem i formą meble i soczyste dodatki, wnętrze stanie się bardzo nowoczesne, designerskie. Taki kontrast bardzo męczy wzrok, dlatego najlepiej unikać drobnych czarno-białych wzorków, które będą sprawiały wrażenie drgania. Stylowo będą natomiast wyglądały czarno-białe fotografie.

Co do nich pasuje? – biały i czarny lubią wszystkie kolory, w najintensywniejszej postaci. Mogą być dla nich tłem, albo stanowić jedynie dodatek do np. niebieskiego wnętrza.

  • Biały + szary – to połączenie eleganckie i ponadczasowe. Nie tak dominujące i kontrastowe, jak biały z czarnym, choć pasują do nich te same kolory. To dobra baza dla niezdecydowanych, którzy w łatwy sposób mogą odmieniać tak urządzone wnętrze dodatkami.

Co do nich pasuje? – biały i szary to kolory uniwersalne, pasują do intensywnych oraz delikatnych barw, tworząc z nimi nowoczesne lub ciepłe, neutralne i nastrojowe wnętrza.

Zobacz również:Kolor we wnętrzu: fioletowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom