Pojemniki na jedzenie i termosy – co wybrać jadąc na wycieczkę czy piknik?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Bez termosów nie może odbyć się żaden piknikDobrze zabezpieczone jedzenie i napoje to gwarancja udanego wypoczynku na łonie natury.
Bez termosów nie może odbyć się żaden piknikDobrze zabezpieczone jedzenie i napoje to gwarancja udanego wypoczynku na łonie natury. Dawid Łukasik
Pojemników do przechowywania żywności i napojów jest wiele, nie wszystkie jednak są godne polecenia. Zobacz, w co warto wziąć pice i jedzenie, gdy idziemy do pracy, na wycieczkę, piknik czy dłuższą wyprawę lub wyprawiamy dziecko do szkoły.

Termosów, kubów termicznych i pojemników na jedzenie są na rynku setki. Kosztują od kilku do kilkuset złotych i są niezbędne na każdej wycieczce i pikniku. Warto się w nie zaopatrzyć, ale zanim wyda się pieniądze na produkt przynoszący rozczarowanie, lepiej sprecyzować swoje oczekiwania i zastanowić się nad wyborem.

Termosy na napoje

Ich rolą jest utrzymywanie napojów w odpowiedniej temperaturze. Zwykle wlewa się do nich gorącą herbatę czy kawę, ale niewiele osób wie, że znacznie lepiej radzą sobie z zimnymi napojami. W termosach można więc śmiało przechowywać zimną wodę mineralną czy ice tea, a niska temperatura będzie utrzymywana dwukrotnie dłużej niż gorących napojów. To właśnie długość utrzymywania odpowiednio wysokiej temperatury jest jednym z parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie termosu. Jeśli napój zamierzamy wypić w ciągu kilku godzin od jego nalania nie ma to większego znaczenia, ale jeśli ma być gorący dłużej, ta właściwość staje się niezwykle istotna. Najlepsze termosy utrzymują bardzo wysoką temperaturę nawet powyżej 20 godzin. Termosy mają najczęściej pojemności od 0,5 do nawet 1,5 litra, przy czym te największe utrzymują – o ile są wypełnione w całości – najdłużej wysoką temperaturę we wnętrzu. Wybór termosu zależy do indywidualnych preferencji – inny wybierze singiel na kilkugodzinny spacer po lesie, a inny kilkuosobowa rodzina czy osoba, która lubi raczyć się ciepłym napojem przez cały dzień.
Najpopularniejsze są termosy ze stali nierdzewnej, które są kompromisem między ciężarem termosu, a jego parametrami cieplnymi.

Termosy do żywności

Ci, którzy wybierają się na dłuższą wycieczkę czy piknik, a lubią w jego czasie zjeść coś ciepłego mogą wybierać spośród modeli termosów do żywności. Te zwykle są płaskie, mają też większą średnicę wlewu, by zmieściła się w nim np. chochelka, którą będzie można wybrać zupę. Różnią się znacznie wielkością, mają od 0,7 do nawet 3 litrów pojemności. Niektóre mają budowę piętrową i składają się z kilku elementów tak, by osobno można było przechowywać różne rodzaje jedzenia. Popularne są zestawy piknikowe, które zawierają po kilka elementów, w tym sztućce, talerze i termosy, a całość zamykana jest w zgrabnej torbie termicznej, której dwie warstwy chronią jedzenie przed ucieczką ciepła. Jednak w termosach na jedzenie równie dobrze przechowują się ... lody. Zamiast gorącego posiłku można więc wziąć ze sobą na plażę termos wypełniony zimnymi deserami i zjeść je w dowolnej chwili – dobrej jakości termos nie pozwoli im stopnieć przez długie godziny.

Kubki termiczne

To oczywisty wybór dla tych, którzy chcą mieć ze sobą własną, dobrze zaparzoną kawę czy herbatę, ale nie mają czasu, by pić ją w domu. Kubki termiczne to rozwiązanie dla osób zabieganych i kierowców. Dlatego bardzo ważna przy ich wyborze jest szczelność, a także sposób odkręcania i zamykania kubka. Chodzi o to, by z jednej strony kubek zapewniał możliwie długi czas utrzymywania pożądanej temperatury, a z drugiej o to, by łatwo było z niego pić nie przerywając jazdy autem. Dlatego musi być obsługiwany jedną ręką, tu rozwiązania są dwa – albo przycisk włączony/wyłączony, który otwiera i zamyka kubek, albo system „naciśnij i pij", który zapewnia przepływ napoju tylko wtedy, gdy guzik jest naciśnięty. Choć długość utrzymywania temperatury nie jest tak ważna jak w termosach „stacjonarnych", bo napój prawdopodobnie zostanie wypity dość szybko, to jednak przyzwoitym minimum jest 4-5 godzin, zanim płyn znacząco się wychłodzi.

Pojemniki na jedzenie

Na rynku jest ich mnóstwo – od klasycznych szklanych, przez plastikowe po aluminiowe. Wybór jest ogromny, a decyzja o zakupie zależy od dostępnych funduszy i potrzeb, najtańsze kupić można już za kilka złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na parametry użytkowe pojemników do żywności. Liczy się przede wszystkim szczelność – nie ma nic gorszego niż znalezienie części obiadu czy deseru na dnie torby czy plecaka. Istotne są również cechy, na które często nie zwraca się uwagi. Należą do nich łatwość czyszczenia (im więcej zakamarków, tym trudniej to zrobić), możliwość umycia pojemnika w zmywarce czy wreszcie wykonanie z materiału, który umożliwia podgrzanie zawartości w kuchni mikrofalowej (co ma szczególne znaczenie dla tych, którzy przygotowują sobie jedzenie w miejscu pracy). Dobrze, aby pojemniki zaopatrzone były w sztućce w komplecie, a pokrywka stanowiła jednocześnie talerz. Takie kompaktowe rozwiązania są bardzo ważne dla tych, którzy muszą spakować się w plecak i nieść wszystko na plecach w trakcie wędrówki. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom