Podłoga do pokoju dziecięcego. Co wybrać pod małe nóżki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Podłoga w pokoju dziecięcymPodłoga w pokoju dziecięcym wyłożona wykładziną dywanową
Podłoga w pokoju dziecięcymPodłoga w pokoju dziecięcym wyłożona wykładziną dywanową Komfort
Jaka podłoga jest najlepsza do pokoju dziecka? Co wybrać: drewno, panele, a może wykładzinę dywanową lub dywan?

Podłoga w pokoju dziecka jest miejscem, na którym nasze pociechy spędzają aktywnie większość czasu. Dlatego powinna być przede wszystkim bezpieczna i praktyczna, powinna także pobudzać dziecięcą wyobraźnię i inspirować do zabawy.Wybierając ją należy pamiętać, by była wykonana z materiałów posiadających odpowiednie atesty, a ponadto odporna na zarysowania, łatwa do utrzymania w czystości i kolorowa. Dobrze, gdyby była możliwie miękka, by amortyzować upadki i uprzyjemnić raczkowanie maluchom i zabawy starszym dzieciom – radzi Angelika Popiołek z sieci sklepów Komfort.

Podłoga z naturalnego drewna

Podłogą najczęściej polecaną do pokoju dziecięcego jest podłoga drewniana, będąca materiałem naturalnym, ekologicznym, bezpiecznym i trwałym. Szczególnie zalecana dla alergików, gdyż pozytywnie jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.

– Naturalna zdolność drewna do pochłaniania wody i oddawania jej w postaci pary czyni podłogę drewnianą prawdziwym regulatorem wilgotności powietrza, przez co ułatwia oddychanie – tłumaczy Angelika Popiołek.

Do pokoju dziecięcego polecane są najtwardsze rodzaje drewna: przede wszystkim gatunki egzotyczne, a z rodzimych także jesion czy dąb.

Należy zwracać uwagę na sposób wykończenia podłogi. Do remontu pokoju dziecka należy wybierać atestowany klej i lakier – najlepiej wodorozcieńczalny, bo nie wydziela szkodliwych oparów i nie ma tak nieprzyjemnego zapachu jak poliuretanowy. Na rynku dostępne są deski podłogowe dedykowane do pokoju dziecięcego.

Podłogi w pokoju dziecka nie należy pastować ani polerować. Dla utrzymania jej w czystości wystarczy odkurzanie i przecieranie wilgotnym mopem. Należy pamiętać, że nawet najtwardsze drewno może ulec zarysowaniu podczas zabawy twardymi przedmiotami.

Panele laminowane: bez zarysowań na podłodze w pokoju dziecięcym

Jeżeli zależy nam, by podłoga w pokoju malucha przetrwała bez szwanku uderzenia twardych przedmiotów czy rysowanie kółkami samochodzików, wybierzmy panele laminowane. Są trwałe i bardziej niż drewno odporne na zniszczenia mechaniczne i zarysowania. Ich wzór, wbrew pozorom, wcale nie musi imitować drewna. Na rynku dostępne są również panele kolorowe, dziecięce wzory, np. w słoniki, czy motylki.

Wykładziny elastyczne: czysto i praktycznie

Tańszą alternatywą dla podłóg drewnianych i laminowanych wykładziny elastyczne, które w niczym nie przypominają dawnego PVC.

– Oferowane na rynku wykładziny elastyczne są wykonane w zupełnie nowej jakości i kolorystyce. Mają wiele zalet, dzięki którym warto rozważać ułożenie ich w pokoju dziecka – są higieniczne, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz antyalergiczne – mówi Angelika Popiołek. – Zapewniają izolację termiczną, dobre wygłuszenie, miękkość (dzięki spodniej warstwie pianki poliuretanowej). Dodatkowo takie cechy jak łatwy montaż i atrakcyjna cena pozwolą nam zmieniać wygląd podłogi w dziecięcym pokoju tak często, jak będzie zmieniał się gust naszej dorastającej pociechy. 

Na wykładzinę elastyczną – podobnie jak na podłogę z paneli laminowanych czy drewna – można położyć miękki dywanik, który zamortyzuje upadki, a dodatkowo ociepli podłogę. Aby się nie przesuwał, warto położyć pod nim matę lub siatkę antypoślizgową, ewentualnie zastosować dwustronną taśmę klejącą.

Wykładziny dywanowe: miękko i przytulnie

W pokojach dziecięcych i młodzieżowych sprawdzają się wykładziny dywanowe. Ich zaletą jest to, że tworzą miękką powierzchnię i są wygodnym podłożem do zabaw dzieci. Można po nich chodzić bosymi stopami, nie martwiąc się o przeziębienie. Rodzice mogą wybierać spośród wielu wzorów wykładzin, zarówno jednobarwnych, jak i zdobionych postaciami z bajek czy imitujących uliczki miasta, po których mogą poruszać się małe samochodziki. Najbardziej polecanymi do pokoi dziecięcych rodzajami wykładzin dywanowych są wykładziny z krótkim gęstym runem wykonane z miękkiego poliamidu lub weluru odpornego na odgniatanie.

Warto zwrócić uwagę, by wykładzina do pokoju dziecka była wykonana na podkładzie filcowym, który wycisza i izoluje od zimnej posadzki. Zastosowanie pod wykładzinę specjalnego podkładu – pianomaty dodatkowo dociepli podłogę i zwiększy miękkość i komfort pod stopami.

Współcześnie produkowane wykładziny dywanowe można stosować także w pokojach alergików. Posiadają one specjalne powłoki antyalergiczne, które zatrzymują kurz na powierzchni i zapobiegają wzbijaniu się kurzu podczas chodzenia. Jednak w przypadku i tego typu wykładzin nie zapominajmy o ich regularnym i częstym odkurzaniu.

Dywany dziecięce

Dywany dla dzieci to bardzo ważny element wyposażenia pokoi dziecięcych. Spełniają one wiele funkcji: są ozdobą, stwarzają ciepłą atmosferę, a w przypadku małych dzieci pozwalają na bezpieczną zabawę. Dobierając dywan do pokoiku dziecięcego, należy tak dobrać rozmiar, aby dywan nie podchodził pod duże meble (szafy, komody, regały itp), utrudnia to bowiem jego czyszczenie, niszczy jego włos i może stać się przyczyną powstawania siedlisk roztoczy.

Do pokoi dziecięcych zalecane są dywany z włókien sztucznych – akrylu i polipropylenu, które nie powodują uczuleń i charakteryzują się większą grubością, dzięki czemu skutecznie amortyzują miękkie dziecięce stawy podczas radosnych zabaw i zapewniają izolację przed zimnem płynącym z podłogi. Akryl i polipropylen są puszyste i miękkie w dotyku, ale w przeciwieństwie do wełny, mogą być barwione na tysiące pięknych, pobudzających dziecięcą wyobraźnię kolorów. Dywaniki z akrylu są łatwe w pielęgnacji, a radosne postacie z kreskówek będą doskonałymi towarzyszami dziecięcych zabaw. 

Podłogi korkowe

Ciekawym materiałem na podłogę w pokoju dziecięcym jest korek. Podłogi z korka są miekkie, ciepłe i ciche. Dzięki temu, że są antystatyczne łatwo utrzymać je w czystości. Skutecznie redukują rozprzestrzenianie się dźwięków uderzeniowych, np. od spadających na podłogę zabawek i klocków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom