Pierwiosnek lekarski w ogrodzie. Ta prymulka zdobi ogród i jest pożytecznym ziołem. Sprawdź, jak uprawiać pierwiosnek lekarski i wyniosły?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pierwiosnki wcześnie kwitną i niestraszne im wiosenne załamania pogody.
Pierwiosnki wcześnie kwitną i niestraszne im wiosenne załamania pogody. pixabay.com
Pierwiosnek lekarski i jego „kuzyn” pierwiosnek wyniosły to rośliny, które warto mieć w ogrodzie. Pięknie i wcześnie kwitną, wydzielają przyjemny zapach, są dobrze przystosowane do polskich warunków. Ich dodatkową zaletą, jest to, że są leczniczymi ziołami. Radzimy, jak uprawiać te prymulki w ogrodzie.

Spis treści

Pierwiosnki to jedne z najwcześniej kwitnących kwiatów. Mają sporo gatunków i odmian. Niektóre mają kolorowe kwiaty, jak ozdobne odmiany pierwiosnka bezłodygowego, inne wyglądają na pozór skromniej, ale warto na nie zwrócić uwagę, bo to cenne i piękne rośliny. Należy do nich pierwiosnek lekarski (Primula veris, Primula officinalis) i pierwiosnek wyniosły (Primula eliator).

Nie przegap zdjęć! Zobacz, jak wygląda pierwiosnek lekarski i wyniosły

Warto wiedzieć: polska nazwa tych roślin to pierwiosnek lub pierwiosnka (obie formy są poprawne), często używa się też nazwy prymulka oraz prymula, która pochodzi od ich nazwy łacińskiej, czyli Primula.

Pierwiosnek lekarski i pierwiosnek wyniosły. Co to za prymulki?

Obydwa te gatunki występują dziko w Polsce. Z tym, że pierwiosnek lekarski rośnie na obszarze całego kraju, a wyniosły – przede wszystkim na południu. Obydwie rośliny wyglądają bardzo podobnie i często krzyżują się, tworząc mieszańce. Pierwiosnek lekarski jest najbardziej znany jako zioło, na co wskazuje jego polska nazwa, ale lecznicze właściwości ma też pierwiosnek wyniosły. Obydwa można uprawiać w ogrodach i cieszyć się ich kwiatami już wczesną wiosną.
Uwaga: pierwiosnek wyniosły jest pod częściową ochroną i nie wolno go zbierać bez pozwolenia, natomiast pierwiosnek lekarski był pod ochroną, ale co do niego, przepis zmieniono.

Jak wygląda pierwiosnek lekarski i wyniosły?

Pierwiosnek lekarski i pierwiosnek wyniosły są bardzo do siebie podobne. Obydwa tworzą rozetę ciemnozielonych, wydłużonych liści. Są one mocno pofałdowane i rozpościerają się tuż nad ziemią. Spośród liści wyrasta łodyżka kwiatowa (tzw. głąbik), pokryta delikatnymi włoskami. Może mieć wysokość 10-30 cm. Na jej szczycie rozwija się kilka- kilkanaście kwiatów zebranych w tzw. baldaszek. Kwiaty mają dość długi tzw. kielich, który jest jasnozielony i chroni wewnętrzną część kwiatu. Z niego wyłania się złociście żółta tzw. korona z pięcioma płatkami. Pierwiosnek wyniosły ma odmiany ozdobne o różnie ubarwionych kwiatach.

Jak odróżnić pierwiosnek lekarski od wyniosłego?

Najłatwiej to zrobić patrząc do środka kwiatu, bo u pierwiosnka lekarskiego zobaczymy tam pięć pomarańczowych plamek. Pierwiosnki wyniosłe zamiast nich mają ciemniejszy pierścień. Jest też kilka innych cech, ale ponieważ właściwości i wymagania tych kwiatów są takie same, nie musimy szczególnie kłopotać się z ich odróżnianiem. Tym bardziej że ich mieszańce mogą mieć cechy różnych gatunków.

Kiedy kwitnie pierwiosnek lekarski i wyniosły?

Te pierwiosnki mogą zakwitać już w marcu, ale najczęściej kwitną w kwietniu i maju.

Jak uprawiać pierwiosnek lekarski i wyniosły w ogrodzie

Pierwiosnki w naturze rosną na wilgotnych łąkach, w zaroślach i niezbyt gęstych lasach. I podobne warunki docenią w ogrodzie. Oznacza to, że warto sadzić je pod drzewami i krzewami liściastymi. Te rośliny lubią słońce wiosną, ale latem palące promienie im nie służą, szczególnie jeśli ziemia jest sucha. Dlatego drzewa i krzewy, które wiosną nie mają liści i przepuszczają słońce, a latem zapewniają cień, są ich sprzymierzeńcem. Dodatkowo warstwa liści opadłych jesienią stworzy dobre warunki do bezpiecznego zimowania (nie wygrabiajmy ich z rabatki z prymulkami) i pomoże stworzyć odpowiednie podłoże. A ziemia dla pierwiosnków powinna być próchnicza, gliniasta i najlepiej lekko wapienna. Warto zasilać je kompostem. Te prymulki nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, chyba że jest sucha wiosna, to wtedy należy je podlewać.

Z czym posadzić pierwiosnek lekarski i wyniosły

Te prymulki pięknie wyglądają w towarzystwie szafirków, bratków, niezapominajek, wiosennych fiołków (np. wonnych) czy zawilców gajowych.

Rozmnażanie pierwiosnków

Pierwiosnki można rozmnożyć przez podział kęp. Najlepiej to zrobić zaraz po tym, jak przekwitną. Te kwiaty dość chętnie też rozsiewają się same. Warto wiedzieć, że ich nasiona potrzebują okresu przechłodzenia, więc jeśli chcemy je posiać, to najlepiej to zrobić wczesną jesienią.

Właściwości lecznicze pierwiosnka lekarskiego

Pierwiosnki lekarskie (ale też wyniosłe) mają właściwości lecznicze. Jako ziele stosuje się przede wszystkim kwiaty i liście. Napar z nich pomaga m.in. w leczeniu przeziębień, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i moczowego, ale też łagodzi stres i ułatwia zasypianie. Ma działanie m.in. przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwgorączkowe i uspokajające.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom