Pchły w domu – jak się ich pozbyć i jakie choroby powodują? Jak rozpoznać że pies lub kot ma pchły

Sławomir Bobbe
Obecność zwierząt w domu zwiększa ryzyko pojawienia się w nim także pcheł.
Obecność zwierząt w domu zwiększa ryzyko pojawienia się w nim także pcheł. Peggy_Marco Pixabay.com
Pchły w domu mogą pojawić się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Łatwiej o ich obecność wtedy, gdy jednym z domowników jest kot lub pies, zwłaszcza gdy wychodzą na spacery i mają kontakt z innymi zwierzętami. Przy odrobinie pecha jednak może okazać się, że pchły w domu są mimo braku zwierząt.

Jesień i zima to dla pcheł doskonały czas, by zagnieździć się w domu. Lubią bowiem ciepło i wilgoć - takie właśnie warunki o tej porze roku panują w wielu domach. Pchły w domu najczęściej pojawiają się, przywleczone przez psa lub kota. Wystarczy, że zwierzak spotka na spacerze czy autobusie inne zwierzę zaatakowane przez pchły. Owady te są doskonałymi skoczkami, potrafią pokonać sporą odległość przeskakując z ofiary na ofiarę. Przynieść na sobie pchły może również każdy domownik.

Jak wygląda pchła?

Choć pchła ma wiele gatunków to najczęściej spotkać można pchłę psią, kocią i ludzką które nie różnią się od siebie znacząco. Pchła jest mała, ma bocznie spłaszczone ciało, zwykle jest ciemnobrunatna. Samice pospolitych gatunków osiągają maksymalnie 3,5 milimetra długości.

Na szczęście obecność pcheł na zwierzęciu dość łatwo odkryć. Pchły, które bytują na psie niemal od razu przystępują do gryzienia (krew potrzebna jest samicom do składania jaj). To z kolei powoduje, że psy drapią się, gryzą i są rozdrażnione. Każde takie zachowanie powinno skłonić właściciela do dokładnego przejrzenia zwierzęcia w celu sprawdzenia czy to nie właśnie pchły są przyczyną zmiany zachowania u pupila. Pchły u psa czy kota dość łatwo znaleźć, mimo że są niewielkich rozmiarów. Jeśli przeczesywanie sierści drobnym grzebieniem nie przyniesie rezultatów można przeszukać skórę w poszukiwaniu pchlich odchodów. Te wyglądają jak czarne drobinki piasku, łatwo je odnaleźć w zagłębieniach skóry, w okolicach głowy, a także w okolicach odbytu. Znalezienie pcheł u psa czy kota powinno skłonić właściciela do szybkiej reakcji.

Przeczytaj również: Zwalczanie pluskiew domowych

Dlaczego szybkiej? Bo z działaniem nie można czekać - pchły namnażają się błyskawicznie. Niektóre samice jednorazowo składają kilkadziesiąt jaj. Te są roznoszone przez zwierzęta po całym domu. Wystarczy kilka dni, by z jaj wylęgły się larwy, które szybko chowają się w ciemnych, wilgotnych miejscach. Tam linieją i osiągają dorosłą formę, która tylko czeka na pojawienie się żywiciela, by rozpocząć cały cykl na nowo. Przy czym - to bardzo ważna informacja - larwy mogą przetrwać w niekorzystnych warunkach nawet kilka miesięcy - do czasu, gdy nie pojawi się odpowiednia "ofiara".

Jakie choroby roznoszą pchły?

Dla pcheł najlepszym żywicielem są zwierzęta, ale gdy nie mają wyjścia - będą starały się atakować także ludzi. Ma to swoje groźne konsekwencje, ponieważ pchły przenoszą wiele groźnych chorób. Zaliczyć można do nich między innymi zagrażającą życiu tularemię, tyfus plamisty, potrafią również zakazić gronkowcem złocistym i wywołać miejscowe zapalenie skóry. Warto również pamiętać, że największą epidemię dżumy „zawdzięczamy" właśnie pchłom.

Preparat na pchły czy walka domowymi sposobami?

Istnieje wiele sposobów na walkę z pchłami. Można próbować walczyć z nimi domowymi, starymi sposobami albo przystąpić do walki od razu wytaczając najcięższe działa w postaci specjalnych preparatów dla zwierząt i do odpchlenia mieszkania. Bo problem z pchłami jest taki, że bytują nie tylko na domowym zwierzęciu, ale w całym mieszkaniu. By skutecznie się ich pozbyć trzeba zadbać o psa czy kota, ale również o cały lokal. Od czego zacząć?

Zwierzę można wykąpać w specjalnym szamponie przeciw pchłom. Kota czy psa warto też wyczesać grzebieniem zamaczanym w soku z cytryny albo w occie. Istotna jest również profilaktyka, bowiem nawet po pozbyciu się pasożytów te mogą przy kolejnym kontakcie z innymi zwierzętami po prostu wrócić. Nie zaszkodzi więc obroża przeciw pchłom zabierana na spacer. Dostępne są również preparaty, którymi nasączyć można legowisko zwierzęcia i miejsca, w których najczęściej przebywa.

Warto również regularnie odkurzać (przyda się filtr hepa) miejsca, które „pchły" lubią, takie jak okolice listew, progów, rozmaitych szpar, a także dywany, koce i kapy oraz tapicerowane meble. Gdy odkurza się mieszkanie mając pewność, że pchły już się w nim znajdują worek po odkurzaniu trzeba szczelnie owinąć i wyrzucić. Jeśli worek służy do wielokrotnego użytku, należy spryskać jego wnętrze obficie preparatem przeciw pchłom. Wszystkie dywany, chodniki, koce, poduszki - o ile to tylko możliwe - warto wystawić na działanie słońca. Jeśli to niemożliwe można je wyprać odkurzaczem na parę wodną albo tradycyjnie. Jeśli sytuacja z pchłami wymknie się spod kontroli pozostaje poprosić o wsparcie specjalizujące się w dezynsekcji firmy. 

Dowiedz się: Jak w łatwy i bezpieczny sposób usunąć kleszcza 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom