Paprocie mogą być ozdobą ogrodu

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
PaprociePaprocie tworzą w ogrodzie specyficzny klimat
PaprociePaprocie tworzą w ogrodzie specyficzny klimat Ilona Burkowska
Paprocie kojarzą się nam z lasem lub z domowymi paprotkami. A przecież te rośliny można też uprawiać w ogrodzie. Trzeba im tylko zapewnić odpowiednie warunki. Radzimy, jak uprawiać paprocie.

Złym pomysłem jest wykopywanie paproci w lesie i sadzenie jej w swoim ogródku. Nie zawsze się przyjmie, a przy okazji możemy nieświadomie wykopać odmianę będącą pod ścisłą ochroną. Lepiej kupić paproć np. w ogrodnictwie.

Paprocie kochają wilgoć

Większość paproci lubi ziemię lekko kwaśną lub kwaśną, przepuszczalną, o dużej zawartości próchnicy. Są jednak i takie, które wolą ziemię zasadową. Dlatego kupując paproć, warto dowiedzieć się więcej o konkretnym gatunku.

Trzeba też pamiętać o tym, że zdecydowana większość paproci kocha wilgoć. Ponieważ mają płytki system korzeniowy, dobrze jest glebę wokół nich wyściółkować korą, kompostem lub innym rodzajem ściółki. Szczególnie wrażliwe na niedobory wody są młode paprocie. Starsze egzemplarze są bardziej wytrzymałe, ale nawet one nie przetrzymają dłuższej suszy bez naszej pomocy.

Czytaj też: Kwiaty do łazienki: jakie rośliny są najlepsze i jak o nie dbać 

Paprocie mają niewielkie wymagania pokarmowe

Zaletą paproci jest to, że możemy je posadzić w zacienionych miejscach ogrodu, gdzie inne rośliny zupełnie by sobie nie poradziły. Tymczasem piękne paprociowe liście i charakterystyczne rozety czują się tam jak u siebie w domu. Są też jednak gatunki znoszące całkiem dobrze miejsca słoneczne (np. pióropusznik strusi czy długosz królewski).

Ponieważ paprocie mają niewielkie wymagania pokarmowe, nie wolno przesadzać z ich nawożeniem. Zamiast pięknie rosnąć, mogą wtedy nawet zacząć chorować. Niewskazane jest też nawożenie ich obornikiem. Wystarczy dobry kompost.

Zaletą paproci jest ich różnorodność

Chociaż paprocie nie wytwarzają kwiatów, wcale nie są mniej atrakcyjne od roślin kwitnących. Ich liście mogą mieć przeróżne kształty. Od pierzastych i ażurowych, rozwidlonych lub dłoniastych, po takie z całymi brzegami . Mogą mieć różne odcienie zieleni. Bywają delikatne lub skórzaste. Niektóre są zimozielone, np. paprotnik szczecinkozębny.

Polecamy poradnik:Uprawa paproci doniczkowych

Zaletą paproci jest też różna ich wielkość. Od takich osiągających metr wysokości, po miniaturowe. Te ostatnie ładnie wyglądają na skalniakach, posadzone wśród kamieni i korzeni.

Niektóre potrafią utworzyć gęsty kobierzec

Z paprociami doskonale komponują się cieniolubne rośliny, np. hosty czy konwalie. Dobrze im też w towarzystwie różaneczników czy wrzosów. Wszystkie te rośliny lubią przecież podobną glebę.

Można też wykorzystać zadarniające właściwości niektórych paproci. Stosunkowo szybko potrafią utworzyć gęsty kobierzec. Są także gatunki nadające się do obsadzania murków, skarp, szczelin między kamieniami. To np. zanokcica ciemna, murowa lub zielona oraz paprotnica.

Pamiętaj! Nie warto przed zimą usuwać zeschniętych starych liści paproci. Chronią one roślinę przed skutkami mrozów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom