Palecznik chiński – z Azji przywędrował aż do Polski. Uprawa palecznika w naszych warunkach

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Palecznik chiński (Decaisnea insignis), zwłaszcza młode okazy, są narażone na negatywne działanie przymrozków. Starsze egzemplarze mogą same sobie poradzić zimą.
Palecznik chiński (Decaisnea insignis), zwłaszcza młode okazy, są narażone na negatywne działanie przymrozków. Starsze egzemplarze mogą same sobie poradzić zimą. Jarosław Mikietyński
Chiny, Indie i Nepal – nie tylko w tych krajach azjatyckich można spotkać palecznika chińskiego. U nas ten krzew lub niewielkie drzewo także można zobaczyć, ale - niestety - zbyt rzadko.

W polskich ogrodach palecznik chiński nie jest popularny. – To przede wszystkim dlatego, że często przemarza – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jego wygląd przyciąga jednak uwagę, więc czasem ta roślina jest uprawiana jako ozdobna.

Palecznik, który przybył do Polski aż z Azji, kwitnie w połowie maja, a kwiaty mogą utrzymywać się jeszcze w czerwcu, niekiedy nawet na początku lipca. – Żółtozielone, zwisające kwiaty z daleka wyglądają jak podłużne dzwonki, są zebrane w grona – opisuje Mikietyński. – Kwiaty są rozdzielnopłciowe, natomiast na jednym drzewie są kwiaty męskie oraz żeńskie.

Warto przeczytać również:

Owoce palecznika chińskiego

Nie tylko wiosną palecznik prezentuje się atrakcyjnie. – We wrześniu i w październiku ten większy krzew lub mniejsze drzewo owocuje – dodaje ogrodnik. – Owoce mają charakterystyczny, szaroniebieski kolor. Kształtem przypominają fasolę, chociaż niektórzy twierdzą, że owoce te wyglądają jak kiełbaski.
Owoce palecznika chińskiego są jadalne, ale nie mają wyrazistego smaku. Poza tym mają grubą skórę, zawierają dużo nasion, które są twarde i mają mało tzw. galaretki. Ci, którzy próbowali skosztować palecznika, mówią, że smak kojarzy im się albo z ogórkiem, albo z melonem. W kuchni azjatyckiej palecznik chiński znajduje zastosowanie, chociaż nie jest przyprawą ze względu na dosyć mdły smak.

Im młodszy palecznik, tym węższy. Z wiekiem staje się bardziej masywny, rozrasta się na boki. W polskich warunkach roślina ta dorasta do około 3 metrów wysokości, a w naturalnym siedlisku mierzy nawet 2 metry więcej.

Przeczytaj również:

 Nie w każdej glebie palecznik będzie rósł i się rozwijał. – Sprzyja mu przepuszczalna, żyzna ziemia – zaznacza ogrodnik. – Do miejsca, w którym jest ten krzew, powinno docierać słońce, aczkolwiek półcień nie powinien mu przeszkodzić. Stanowisko musi być osłonięte przed wiatrem. Należy pamiętać również o umiarkowanym podlewaniu rośliny.

 

Palecznik chiński jesienią
Jesienią palecznik wygląda bardzo oryginalnie, a to za sprawą niebieskawych, sporych owoców. Fot. Katarzyna Laszczak

Zima zła dla palecznika chińskiego

Szkodniki i choroby raczej nie atakują palecznika chińskiego. Zaszkodzić może mu natomiast zima. Zwłaszcza młode okazy są narażone na szkodliwe działanie przymrozków. Aby rośliny nie narażać na przemarzanie, powinno się ją okrywać na zimę np. włókniną. Inaczej zacznie brązowieć i usychać. Bywa też, że przemarznięte części rośliny na wiosnę się odnowią. Palecznik nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy obciąć mu suche, połamane gałęzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom