Pająki wchodzą do domów i mieszkań? Koniec lata to czas ich „inwazji”. Sprawdź, jak się przed tym chronić

Katarzyna Laszczak
W naszym otoczeniu żyje sporo pająków. Niestety pod koniec lata często wchodzą do domów.
W naszym otoczeniu żyje sporo pająków. Niestety pod koniec lata często wchodzą do domów. unsplash.com
Mówi się, że pająki przynoszą do domu szczęście, jednak w praktyce zdecydowanie wolimy ich unikać. Niestety we wrześniu to trudne, bo właśnie wtedy wyjątkowo chętnie pojawiają się w domach i mieszkaniach. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak się przed nimi ustrzec.

Spis treści

Czy polskie pająki są groźne?

Pająki mają wiele zalet, ale niestety często budzą strach i obrzydzenie, a arachnofobia należy do bardziej powszechnych przypadłości. Najczęściej obawy nie są racjonalne, bo w Polsce wprawdzie żyją jadowite pająki, ale tych bardziej niebezpiecznych nie spotkamy w domach (to przede wszystkim wodny pająk topik oraz żyjący w jaskiniach sieciarz jaskiniowy, a także kolczak zbrojny, który występuje w niektórych regionach Polski). Większość wprawdzie może ugryźć, jednak najczęściej nie wywołuje to groźnych skutków, a i same pająki nie są zainteresowane atakowaniem i kąsaniem ludzi. Do ugryzienia może dojść, jeśli np. przypadkiem przygnieciemy pająka i zadziała on w samoobronie. W dodatku pająki są pożyteczne, bo oczyszczają domy i ich otoczenie z wielu uciążliwych owadów, takich jak komary, muchy, ale też karaluchy i wiele innych.

Wrześniowa „inwazja” pająków. O co chodzi?

Pająki żyją w przeróżnych środowiskach, jest też grupa takich, która upodobała sobie zamieszkiwanie w pobliżu człowieka. To tak zwane gatunki synantropijne. Dlatego nasze piwnice, strychy, ale często też pokoje, kuchnie i łazienki niektóre pająki zamieszkują na stałe. Nie zawsze je dostrzegamy, bo najczęściej nie afiszują się ze swoją obecnością, są skryte i płochliwe. Ale sytuacja zmienia się pod koniec lata i na początku jesieni. Wtedy można mieć wrażenie, że mamy do czynienia z inwazją pająków, a wieczór spędzany przy otwartym oknie często zakłóca ośmionogi cień, przemykający po ścianie lub podłodze.

Dlaczego we wrześniu „pająki atakują”? Chodzi o dwie rzeczy – jedna to oczywiście coraz chłodniejsze noce, zachęcające do tego, by przenieść się w cieplejsze, domowe zakątki. Druga to ta, że to również sezon godowy. Samce wyruszają na poszukiwanie partnerek – te są mniej aktywne i często przesiadują w swoich sieciach, ale i one mogą wyruszyć na poszukiwanie cieplejszego miejsca i trafić do domu.

Niestety zwyczaj wędrówek pod koniec lata dotyczy między innymi pająków, które są najbardziej zauważalne, czyli kątników. Są one stosunkowo duże i włochate, i dla wielu wyglądają jak uosobienie pajęczego koszmaru. W dodatku należą do gatunków, które zwykle żyją w pobliżu człowieka. Ale we wrześniu do domów i mieszkań może zawitać więcej gatunków, szukających schronienia.

Co zrobić, żeby pająki nie wchodziły do domów jesienią?

Skuteczną metodą na powstrzymanie pajęczych odwiedzin są przede wszystkim moskitiery w oknach. Muszą one być szczelnie założone. Okna i drzwi warto też spryskać lub posmarować zapachami, których pająki nie lubią. Dobrze się sprawdzają olejki eteryczne:

  • miętowy
  • cytrynowy.

Kilka kropel należy dodać do wody i przetrzeć nimi framugi.
Do polecanych domowych sposobów, które odstraszą pająki, należą też skórki z cytryn, a także kasztany i żołędzie, które rozkłada się na parapecie. Warto wykorzystać sezon na nie! Niestety domowe sposoby nie zawsze będą skuteczne.
Bardziej radykalnym wyjściem jest zrobienie oprysków ze specjalnych preparatów na pająki. Są to jednak środki chemiczne i przy ich stosowaniu trzeba zachować wiele środków ostrożności.
Oczywiście zawsze można sięgnąć po kapeć lub gazetę, jednak – jeśli wystarczy nam na to nerwów – pajęczego intruza warto wynieść na zewnątrz. Można go złapać np. do słoika, pod spód podkładając jakąś tekturkę.

Uwaga: Nie myl kosarza z pająkiem. Sprawdź, co to jest i czy jest groźny

Niestety jeśli mieszkamy w pobliżu terenów zielonych, pod koniec lata możemy się spodziewać pająków w domu. Arachnofobia jest zrozumiała, ale warto pamiętać, że nie są one realnym zagrożeniem. Czasem wystarczy zamknąć wieczorem okno, żeby być uniknąć takich „wizyt”. Dowiedz się więcej: jak się pozbyć pająków z domu raz na zawsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom