Osłonka na doniczkę wygląda ładnie, ale jest pewien haczyk. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jeśli trzymasz rośliny w osłonkach

Katarzyna Laszczak
Jeśli chcemy trzymać rośliny w osłonach na doniczki, baczną uwagę  musimy zwrócić na podlewanie.
Jeśli chcemy trzymać rośliny w osłonach na doniczki, baczną uwagę musimy zwrócić na podlewanie. AnnieSpratt/unsplash.com
Osłonki na doniczki mają mnóstwo zwolenników i sporo zalet. Przede wszystkim są ładne i mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Ale jeśli chcemy w nich trzymać rośliny, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Inaczej możemy nawet zabić roślinę.

Spis treści

Osłonka na doniczkę wygląda ładnie, ale ma pewien minus

Osłonki na doniczki mogą wyglądać bardzo dekoracyjnie i to jest główny powód, dla których je kupujemy. W dodatku ich wybór w sklepach jest znacznie większy i zdecydowanie ciekawszy niż w przypadku doniczek.
Podobnie jak doniczki mogą być ceramiczne i plastikowe. Ale są też drewniane, metalowe, betonowe, a ich rolę mogą też pełnić np. kosze, wyłożone w środku folią. Osłonki łatwiej je dopasować do wystroju mieszkania i pełnią funkcję dekoracyjną na równi z innymi dodatkami.

Jednak osłonka różni się od doniczki tym, że nie ma otworu w dnie, którym spływa woda. A z punktu widzenia pielęgnacji roślin, to bardzo ważna różnica. Bo roślinę uprawianą w niej trudno prawidłowo podlewać. Woda nie spływa, tylko gromadzi się w pojemniku, a to bardziej zabójcze dla roślin niż czasowe przesuszenie. Gdy korzenie zgniją w mokrej ziemi – a zgniją – roślina zginie.

Osłonka plus doniczka to dobry duet, ale zwróć uwagę na wodę!

Jeśli nasza roślina ma tradycyjną doniczkę, z dziurkami i osłonka pełni tylko funkcję dekoracyjną, po każdym podlaniu musimy sprawdzać, czy w osłonce nie pozostała woda (zróbmy to ok. pół godziny po tym, bo część przelanej wody ziemia wchłonie). Ale nie pozostawiajmy jej na stałe. Tym bardziej że po kolejnym podlaniu wody przybędzie. A trzeba wiedzieć, że objawy przelania rośliny przypominają te, które związane są z przesuszeniem (m.in. liście żółkną i więdną), więc często w takim przypadku zwiększamy dostawy wody.

Aby ułatwić sobie życie, można wybierać osłonki z wypukłością w dnie, ale w ten sposób ograniczamy sobie wybór. Łatwiejszy sposób polega na tym, żeby wybrać większą osłonkę i na jej dno nasypać keramzytu lub żwiru. Dopiero na takiej warstwie stawiamy doniczkę. Jednak i tak warto sprawdzać, czy woda nie zebrała się i nie sięga do doniczki.

Jak sadzić rośliny w osłonkach? Drenaż to podstawa

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy chcemy posadzić roślinę w osłonce bez dziurek, zamiast w doniczce. W takim przypadku na dno osłonki koniecznie musimy dać warstwę drenażu, np. z keramzytu. Powinna ona mieć co najmniej kilka centymetrów grubości, a w przypadku większych pojemników – nawet ok. 10 cm. Po podlaniu woda ma pozostać w warstwie drenażu, dzięki czemu ziemia nie będzie cały czas mokra, a korzenie nie będą gniły.

Jednak w takim przypadku rośliny trzeba podlewać z wyczuciem, robiąc to dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Niestety trzeba wiedzieć, że sadzenie roślin w osłonkach, nawet z warstwą drenażu, jest szczególnie ryzykowne w przypadku sukulentów. A należą do nich nie tylko kaktusy, ale też m.in. zamiokulkasy, sansewierie czy grubosze. W przypadku roślin, które – tak jak one – nie znoszą nadmiaru wody, lepiej zastosować pierwszy sposób, czyli doniczkę włożoną w osłonkę. Chyba że ktoś jest naprawdę doświadczony w uprawie i pielęgnacji roślin.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom