Odnawianie mebli drewnianych. Zrób to sam

redakcja.regiodom, Dekoral
Odrestaurowany stolik kuchennyCzasem wystarczy przypadkowe uderzenie, by zniszczyć piękny stół. W takim przypadku możemy sami odnowić mebel.
Odrestaurowany stolik kuchennyCzasem wystarczy przypadkowe uderzenie, by zniszczyć piękny stół. W takim przypadku możemy sami odnowić mebel. Dekoral
Drewniane meble po dłuższym użytkowaniu często zaczynają wyglądać nieestetycznie. Na ich powierzchni pojawiają się ubytki, a powłoki malarskie się łuszczą. Zamiast kupować nowy mebel możemy stary poddać renowacji.

Do samodzielnego odnowienia mebla drewnianego potrzebne będą następujące rzeczy: 

  • emalia do drewna, 
  • papier ścierny o granulacji 180 i 220,
  • szpachla do drewna,
  • detergent do usunięcia plam (np. roztwór płynu do mycia naczyń),
  • wałek Felt oraz pędzel płaski,
  • pędzelek do malowania drobnych elementów.

Szlifowanie powierzchni

Po skompletowaniu produktów musimy ocenić stan drewna oraz starych powłok. Jeśli na powierzchni jest dużo spękań, a farba lub lakier odchodzą płatami, powinniśmy dokładnie przeszlifować drewno papierem o granulacji 180, aby usunąć wszystkie warstwy, a następnie wygładzić powierzchnię drobnoziarnistym papierem typu 220.

W przypadku, gdy powłoka na odnawianym meblu jest mało zniszczona i dobrze przylega do podłoża, możemy zastosować tzw. malowanie kryjące i ograniczyć się tylko do przeszlifowania drobnych usterek papierem o granulacji 180.

Usunięcie plam i pęknięć na powierzchni

Każdą przeszlifowaną powierzchnię musimy dokładnie odpylić. Możemy zrobić to za pomocą wilgotnej szmatki. Jeśli powierzchnia mebla jest zaplamiona tłuszczem lub znajdują się niej inne zabrudzenia, wcześniej oczyszczamy drewno za pomocą roztworu detergentu. Miejsca z pęknięciami i ubytkami powierzchni należy starannie zaszpachlować, a następnie wygładzić szlifując mebel papierem 220.

Malowanie

Po wykonaniu tych czynności przystępujemy do malowania mebla. Można wykorzystać w tym celu emalię do ogólnego stosowania (np. Emakol Strong marki Dekoral). Możemy zdecydować się na kolor o wysokim połysku lub z matowym efektem wykończenia. Zanim przystapimy do malowania powinniśmy dokładnie wymieszać emalię (a w razie potrzeby także rozcieńczyć). Przy dużych płaskich powierzchniach najwygodniej jest korzystać z wałka, który równomiernie rozprowadzi farbę. Miejsca trudno dostępne malujemy pędzlem płaskim. Jeżeli na powierzchni odnawianego mebla są drobne zdobienia lub uchwyty, to przyda się nam mały pędzelek.

Jedna wartswa emalii wystraczy w przypadku odnawiania powierzchni mało zniszczonej, z dobrze przylegającą farbą lub lakierem. Gdy mebel wymagał gruntownego remontu i usuwaliśmy wszystkie stare powłoki, należy nanieść co najmniej 2 warstwy emalii, żeby efekt był trwały. Drugą warstwę nakładamy po wyschnięciu pierwszej (po kilkunastu godzinach od pierwszego malowania). Po pracach malarskich narzędzia czyścimy dokładnie rozpuszczalnikiem do wyrobów ftalowych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom