Odkurzacz wodny – jego wady i zalety. Ile kosztują odkurzacze wodne

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Odkurzacz z filtrem wodnymPatrząc na to, że odkurzacze tego typu posiadają znacznie szerszy zakres możliwości ich wykorzystania – np. pranie dywanów i mycie podłóg – wydają się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń.
Odkurzacz z filtrem wodnymPatrząc na to, że odkurzacze tego typu posiadają znacznie szerszy zakres możliwości ich wykorzystania – np. pranie dywanów i mycie podłóg – wydają się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń. Zelmer
Przy okazji wymiany starego odkurzacza na nowy wiele osób zastanawia się, czy nie wypróbować urządzenia z filtrem wodnym. Te, choć coraz popularniejsze, nie wszystkim przypadną do gustu i nie w każdym domu dobrze spełnią swoje zadanie. Wyjaśniamy, dlaczego.

Zacznijmy od plusów odkurzaczy wodnych. Jeśli wśród mieszkańców domu jest alergik – będzie wdzięczny za zakup odkurzacza z wodnym filtrem. Woda pochłania bowiem o wiele więcej roztoczy, kurzu czy pyłków, niż odkurzacze workowe.

Dodatkowo, większość wodnych odkurzaczy ma jeszcze filtr wylotowy – HEPA. Ten rozprawia się z tym, co przez wodną zaporę jednak się przedarło, czyli drobnymi cząsteczkami kurzu, bakteriami, zarodnikami grzybami, roztoczami czy pyłkami kwiatowymi. Alergicy docenią też fakt, że po oczyszczeniu mieszkania takim odkurzaczem, czuć wręcz wytwarzający się miły mikroklimat. To zasługa cząsteczek wody z odkurzacza, który może działać niczym nawilżacz powietrza. Wodę można nasączyć również wybranymi zapachami, przez co w powietrzu czuć będzie świeżość i czystość.

Odkurzacz wodny to sprzęt z wyższej półki

Bardziej zaawansowane urządzenia z filtrem wodnym umożliwiają pranie dywanów, terakoty, samochodowej tapicerki, a także mycie podłóg. Warte podkreślenia jest też wzornictwo odkurzaczy z wodnym filtrem. Jeśli na półce w markecie z artykułami AGD stoją urządzenia przypominające czasem zminiaturyzowane... kosmiczne statki, z dużym prawdopodobieństwem będą to właśnie odkurzacze z filtrem wodnym.

Polecamy również: Odkurzacz centralny w twoim domu 

Istotna jest też kwestia oszczędności – odkurzacze z filtrem wodnym są niejako bezinwestycyjne: nie trzeba kupować do nich woreczków czy nowych filtrów, bo wystarczy woda.

Wady odkurzaczy wodnych

Odkurzacze wodne mają jednak i swoje minusy. Za największą wadę, osoby które taki sprzęt posiadają, wymieniają konieczność czyszczenia odkurzacza po każdym jego użyciu. O ile odkurzacz workowy wystarczy właściwie odłożyć w kąt po uprzątnięciu mieszkania, z odkurzaczem wodnym "zabawa" dopiero się zaczyna. Jeśli nie usunie się kurzu i brudu natychmiast po użyciu odkurzacza, można mieć pewność, że dzień później będzie to o wiele trudniejsze.

W dodatku zabrudzona woda zacznie po prostu śmierdzieć, a urządzenie które miało pomóc w utrzymaniu czystości, stanie się centrum rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Dlatego już na etapie wybierania modelu odkurzacza warto sprawdzić jego konstrukcję. Im więcej zakamarków w środku, tym trudniej będzie go wyczyścić.

Waga odkurzacza wodnego

Trzeba mieć również świadomość, że odkurzacze wodne ważą nieco więcej, niż klasyczne urządzenia, są też od nich nieco większe. Załadowane wodą mogą ważyć nawet 10 kilogramów. Jeśli odkurzacz ma służyć osobie starszej albo gdy w domu są schody, warto wziąć to pod uwagę. Z drugiej jednak strony odkurzacze te mają duże koła, dzięki temu łatwiej je ciągnąć po podłodze, nie zaczepiając przy okazji o dywany czy wykładziny.

Tyle kosztuje odkurzacz wodny

W ciągu ostatnich kilku lat ceny odkurzaczy z filtrem wodnym, z których większość sprzętów dodatkowo posiada jeszcze filtr HEPA, wcześniej spotykany w droższych konstrukcjach, znacznie się obniżyły. Najprostsze modele można dostać już w okolicach 300 złotych. Za droższe, posiadające także funkcję prania, wyłożyć trzeba nawet 1000 złotych, chociaż są i takie ze średniej półki cenowej za 500–600 złotych.

Przeczytaj poradnik: Wybieramy odkurzacz 

Patrząc na to, że odkurzacze tego typu posiadają znacznie szerszy zakres możliwości ich wykorzystania – w tym pranie dywanów i mycie podłóg – wydają się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń. Najlepiej jednak sprawdzać się będą w większych mieszkaniach i domach, których właścicielom zależy na czystych powierzchniach i równie czystym powietrzu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom