Oczar – właściwości lecznicze i zastosowanie tego krzewu

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Oczar japońskiOczar ma kilka gatunków. Niektóre, jak japoński czy pośredni, uprawia się ze względu na walory ozdobne. Ich zaletą jest to, że kwitną zimą.
Oczar japońskiOczar ma kilka gatunków. Niektóre, jak japoński czy pośredni, uprawia się ze względu na walory ozdobne. Ich zaletą jest to, że kwitną zimą. Manfredrichter (pixabay.com)
Oczar to ładny krzew, który kwitnie zimą. Dodatkowo jeden z jego gatunków - oczar wirginijski ma właściwości lecznicze, jest też wykorzystywany w kosmetyce.

Oryginalność oczaru polega przede wszystkim na porze jego kwitnienia. Ta przypada na miesiące zimowe – z reguły od grudnia do lutego, czasem nawet do marca. Kwiaty mają też przyjemny zapach. Ten sporych rozmiarów krzew albo niewielkie drzewo, z daleka wyglądające jak leszczyna (stąd inna jego nazwa: leszczyna czarownicy), posiada również właściwości lecznicze, wykorzystywane i w medycynie, i w kosmetyce. Surowcem zielarskim jest kora i liście oczaru wirginijskiego.

Jednak w ogrodach uprawia się także inne gatunki tego krzewu – Istnieją też m.in. oczary pośrednie, chińskie (zwane omszonymi) oraz japońskie – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Warto przeczytać: Zbawienne diałanie czystka na nasz organizm

Indianie nazywali oczar złotem. To ze względu na cechy rośliny. Uznawali ją za magiczną, będącą darem od czarnoksiężnika. Stosowali ją m.in. do przemywania skaleczeń i innych ran, aby przyspieszyć ich prawidłowe gojenie.

Oczar w medycynie

Oczar zmniejsza ból. – Bóle reumatyczne i stawów nie będą już tak silnie odczuwalne, gdy na bolące miejsca zostaną przyłożone kompresy z oczarem – dodaje Jarosław Mikietyński. – Kto cierpi na hemoroidy, też może skorzystać z preparatów zawierających oczar. Lekarze zalecają oczar do leczenia owrzodzeń. W walce z grzybicą także jest skuteczny.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać oczary w ogrodzie** **

Oczar pomaga w tamowanie krwotoków. Tak samo – w przypadku krwawienia dziąseł. Roślina działa przeciwwysiękowo. Dermatolodzy polecają oczar na przewlekłe stany zapalne skóry. On ponadto łagodzi skutki ukąszeń owadów (np. komarów czy meszek) oraz zmniejsza opuchliznę. Płukanka z tej rośliny pomaga na zapalenie gardła, migdałków i krtani.

 

Kwiaty oczaru wirgiijskiego są mniej spektakularne niż innych gatunków, ale to właśnie ten gatunek ma właściwości lecznicze.
Kwiaty oczaru wirgiijskiego są mniej spektakularne niż innych gatunków, ale to właśnie ten gatunek ma właściwości lecznicze. Fot. Annatpmpe (pixabay.com)

Oczar w kosmetyce

Wyciągi, toniki i inne preparaty z oczarem w składzie działają antybakteryjnie, tonizująco, przeciwzapalnie, ściągająco. Oczar wykazuje również właściwości przeciwgrzybiczne. Pomaga na owrzodzenia, oparzenia oraz poparzenia słoneczne. Wspomaga leczenie łuszczycy. Warto go używać w przypadku żylaków. Osoby borykające się z silnym trądzikiem i innymi wypryskami też powinny po niego sięgnąć. Kremy powstałe na bazie oczaru poprawiają jej koloryt, likwidując przebarwienia. Odtykają również pory.

Jeżeli problemem są suche, łamliwe, szorstkie włosy, warto użyć szamponu z oczarem. A propos szamponów – znane są także przeciwłupieżowe z oczarem oraz powstrzymujące wypadanie włosów. Kremy odmładzające z wyciągiem z tego krzewu także są popularne. Podobnie, jak maseczki dla osób mających pajączki, czyli kłopoty z cerą naczynkową. Roślina ta bowiem obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne. Odżywki do paznokci czasem zawierają wyciąg z oczaru. Dzięki niemu paznokcie będą miały zdrowy wygląd i naturalny odcień. Oczar pomoże też zlikwidować cienie pod oczami. Krople do oczu zawierające tę roślinę pomogą oczom odpocząć. 

Uwaga: szukając kosmetyków z oczarem, zwróćmy uwagę na nazwę Hamamelis. To łacińska nazwa oczaru, często podawana zamiast polskiej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom