Obwódki rabat uporządkują przestrzeń w ogrodzie. Możesz posadzić lawendę, wrzosy albo krzewy. Sprawdź, co wybrać na lata

Katarzyna Józefowicz
Krzewy formowane jako niskie żywopłoty można wykorzystać jako obwódki rabat z kwiatami lub innymi krzewami.
Krzewy formowane jako niskie żywopłoty można wykorzystać jako obwódki rabat z kwiatami lub innymi krzewami. Katarzyna Laszczak
Obwódki rabat, czyli rodzaj obramowania w postaci niskiego żywopłotu, to rozwiązanie dla osób, które lubią bardziej „uporządkowane” ogrody. Wokół rabat możemy sadzić rośliny jednoroczne, ale też krzewy i krzewinki, takie jak wrzosy, lawenda i wiele innych. Sprawdź, co posadzić jako wieloletnią obwódkę rabaty.

Spis treści

Obwódki rabat z kwiatów lub wieloletnie

Obwódki rabat to rodzaj ramy, którą otaczamy w ogrodzie kolorowy obraz z roślin ozdobnych. Na obwódki przeznaczmy zwykle kwiaty jednoroczne lub niewielkie byliny, ale możemy też stworzyć je z niskich krzewów lub krzewinek. Wprawdzie takie rozwiązanie może kojarzyć się z klasycznymi klombami, często spotykanymi w dawnych ogrodach lub dworkach, ale dzięki odpowiednim roślinom, obwódki mogą też prezentować się naprawdę nowocześnie. Poza tym w przeciwieństwie do roślin jednorocznych, krzewy nie muszą być każdego roku sadzone od nowa, gdyż pozostają na swoim stanowisku przez długie lata. Większość z nich trzeba wprawdzie systematycznie przycinać, jednak to zdanie z pewnością będzie mniej pracochłonne niż coroczne przygotowywanie rozsady, sadzenie, a następnie usuwanie z rabat roślin jednorocznych.

Krzewy i krzewinki na obwódki rabat

Obwódki rabat można tworzyć z wielu roślin krzewiastych, jednak najlepiej nadają się do tego niskie (ok. 30-40/50 cm wys.) lub średnio wysokie (ok. 60-70 cm) odmiany. Znajdziemy je wśród roślin takich jak:

  • bukszpany wiecznie zielony,
  • pięciorniki krzewiaste,
  • lawenda wąskolistna,
  • tawuły japońskie,
  • berberysy Thunberga,
  • ozdobne szałwie lekarskie,
  • dziurawce bezwonne i kielichowate,
  • wrzosy pospolite,
  • dostatecznie mrozoodporne gatunki hebe (np. hebe tłustolistna),
  • a także karłowe, najlepiej kuliste odmiany iglaków.

Lawenda na obwódkę rabaty

Oczywiście każdy z gatunków ma swoje wady i zalety oraz indywidualne wymagania uprawowe, o czym trzeba pamiętać, decydując się na jego uprawę. Przykładowo obwódka z lawendy wąskolistnej wygląda wyjątkowo efektownie, szczególnie w towarzystwie róż, z którymi tworzy idealną parę. Lawenda musi być jednak posadzona w słonecznym, ciepłym i zacisznym miejscu, na umiarkowanie żyznym, niezbyt wilgotnym, przepuszczalnym podłożu o obojętnym lub lekko zasadowym odczycie pH. Dla zachowania zwartego pokroju roślina musi być też przycinana i to nawet dwa lub trzy razy w sezonie, przy czym pierwsze, wiosenne cięcie powinno być najmocniejsze, pozostałe natomiast delikatniejsze (po kwitnieniu usuwa się z roślin przekwitłe kwiatostany). Lawenda nie jest też rośliną wysoce mrozoodporną, wiec będzie nadawała się do uprawy głównie w cieplejszych rejonach kraju.

Wrzosy na obrzeże rabaty

Fantastyczne obwódki, szczególnie efektowne w porze kwitnienia, uzyskamy też z wrzosów pospolitych, które również najlepiej poradzą sobie na słonecznych, ciepłych stanowiskach i przepuszczalnych glebach. W ich przypadku podłoże musi być jednak bardziej wilgotne (rośliny są wrażliwe na suszę) i kwaśne, dlatego wrzosy sprawdzą się przede wszystkim jako obwódka kompozycji z roślin kwasolubnych (np. azalii, różaneczników). Wrzosy także powinny być systematycznie przycinane, ale raz w roku wiosną (ścina się wtedy ubiegłoroczne kwiatostany).

Pięciorniki na obwódkę rabaty

Niezwykle efektowną i kwitnącą przez cały sezon obwódkę uzyskamy też z karłowych odmian pięciorników. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny także muszą być systematycznie przycinane każdej wiosny, bo w przeciwnym razie szybko stracą ładny, zwarty pokrój i zaczną słabiej kwitnąć.

Obwódka rabaty z bukszpanów

Jeśli natomiast zależy nam na eleganckiej, klasycznej obwódce rabaty, możemy zdecydować się na niskie odmiany bukszpanów, które można dowolnie przycinać i formować, bo zabieg ten znoszą bardzo dobrze. Z pewnością będą świetną, całoroczną ozdobą ogrodu, jednak trzeba pamiętać, że mogą paść ofiarą ćmy bukszpanowej, dlatego będą wymagały stałego nadzoru i obserwacji.

Iglaki na obwódkę rabaty

Na obwódki odpowiednie będą też karłowe, najlepiej kuliste formy iglaków (głównie tui). Wielu z nich nie trzeba będzie nawet przycinać, gdyż wolno rosną i długo zachowują gęsty pokrój.

Pamiętaj o wymaganiach roślin

Aby jednak móc cieszyć się piękną, gęstą obwódką z krzewów i krzewinek, nie tylko trzeba dobrać odpowiednie rośliny, ale też posadzić je w we właściwych odstępach. Dlatego więc jeśli zależy nam na gęstej, efektownej obwódce, sprawdźmy, jaki rozstaw sadzenia w szpalerze jest polecany dla danej rośliny, gdyż jest to uzależnione od jej wielkości, szerokości i siły wzrostu. Jeśli bowiem posadzimy krzewy za gęsto, będą chorowały i źle się rozwijały, jeśli natomiast posadzimy je zbyt luźno, nie stworzą zwartego, efektownego szpaleru.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom