Niby ochłodzenie, a nietoperze dołączają do ptaków. Opuszczają swoje zimowe kryjówki niemal miesiąc wcześniej niż zazwyczaj

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Budzą się nietoperze, to znaczy, że wiosna już nadchodzi.
Budzą się nietoperze, to znaczy, że wiosna już nadchodzi. Pixabay.com
Nietoperze coraz odważniej opuszczają swe zimowe kryjówki. Ssaki te zazwyczaj wylatują ze swych zimowisk pod koniec marca, w tym roku ich ożywienie obserwowane jest wcześniej – poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Wiosna rozgości się już na dobre?

Spis treści

Aktywność nietoperzy to kolejna oznaka nadchodzącej wiosny. Marszałek podkreślił, że przeprowadzany co roku spis nietoperzy w zimowych kryjówkach pokazuje, że mają się one w regionie coraz lepiej.

Nietoperze mają się dobrze

Jak podał Tomasz Mleczek ze Speleoklubu Beskidzkiego, od 25 lat monitorujący podziemne kryjówki tych ssaków, tej zimy sprawdzonych zostało 22 zimowiska nietoperzy.

- Większość z tych miejsc to jaskinie i sztolnie na terenie lasów, ale są też tunele i forty Twierdzy Przemyśl. Łącznie zliczyłem 998 nietoperzy, najwięcej wśród nich jest podkowców małych i mopków zachodnich, a najliczniejsza kolonia to 315 osobników. Trudno o dokładne porównania, ale trend rosnący, mimo fluktuacji, wydaje się być oczywisty – dodał.

Dla porównania w 1999 r. w ramach prowadzonej Dekady Spisu Nietoperzy zaobserwowano w tych obiektach łącznie 315 osobników. Dominującym gatunkiem wówczas był mopek, a najliczniejsze skupisko liczyło 77 nietoperzy. W leśnych podziemiach zimują też takie gatunki jak salamandra, ćma szczerbówka ksieni czy pająk sieciarz jaskiniowy.

Jak zaznaczyła chiropterolog (badacz nietoperzy) dr Katarzyna Miłek, w jednej z leśnych jaskiń w Bieszczadach znaleziono przed laty szczątki kostne nietoperzy datowane na około 2000 lat. - Zatem historia tych ssaków w naszych górach jest dość bogata – stwierdziła.

Nietoperz może pojawić się na strychu. Jak mu pomóc?

Nietoperze po przetrwaniu okresu hibernacji są osłabione i wychudzone. Zanim nabiorą pełni sił często szukają tymczasowych schronień, w których mogą odpocząć w przerwie pierwszych polowań na owady.

Jak podał Marszałek, kiedy nietoperze znajdą się blisko zabudowań, chętnie korzystają z szansy drzemki na strychu, w szybie wentylacyjnym lub nawet w mieszkaniu.

- Są przy tym narażone na liczne niebezpieczeństwa, w tym zranienia, a nawet nieumyślne uśmiercenie. W takich przypadkach nietoperzem najlepiej zaopiekują się chiropterolodzy lub przyrodnicy jednego z ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt – powiedział rzecznik RDLP w Krośnie.

Adresy tych ośrodków są na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Marszałek przypomniał, że wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce pod ochroną prawną, nie wolno ich przetrzymywać ani niepokoić.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niby ochłodzenie, a nietoperze dołączają do ptaków. Opuszczają swoje zimowe kryjówki niemal miesiąc wcześniej niż zazwyczaj - Strefa Agro

Wróć na regiodom.pl RegioDom