Nawożenie roślin nawozami płynnymi

redakcja.regiodom, GRUPA INCO S.A.
Sadzenie roślin w ogrodzieW trosce o zdrowie i urodę roślin ogrodowych możemy stosować m.in. nawozy płynne - dolistne lub doglebowe.
Sadzenie roślin w ogrodzieW trosce o zdrowie i urodę roślin ogrodowych możemy stosować m.in. nawozy płynne - dolistne lub doglebowe. anitapeppers (morguefile.com)
Zasilanie roślin nawozem to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie należy regularnie wykonywać w ogrodzie.Jednak długa zima uniemożliwia rozpoczęcie nawożenia roślin. Teraz trzeba szybko dostarczyć roślinom pierwiastków do ich prawidłowego rozwoju.

Jeżeli zależy nam na szybkim wzmocnieniu roślin możemy użyć nawozy płynne, które łatwo się wchłaniają. Brak odpowiednich składników odżywczych w podłożu powoduje, że rośliny przestają rosnąć, żółkną, a nawet obumierają.

Nawożenie roślin po wyjątkowo długiej ziemi

W tym roku, ze względu na bardzo długą zimę, prawidłowe i regularne odżywienie drzew, krzewów oraz kwiatów stało się bardzo ważne. Rośliny chcą „nadrobić" krótszy okres wegetacyjny i należy im w tym pomóc. Jak? Należy im dostarczyć zbilansowany zestaw makro- i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Warto go mieć w swoim ogrodzie: Kompostownik ogrodowy - sposób na nawóz naturalny 

Jeśli zależy nam, aby rośliny jak najszybciej przyswoiły składniki odżywcze, możemy zastosować nawozy płynne. Aplikujemy je zawsze po rozcieńczeniu wodą – dokładnie według proporcji podanych na opakowaniu. Niektóre nawozy w płynie mogą być podane roślinom na 2 sposoby:

  • dolistnie,
  • doglebowo.

Aplikacja nawozu dolistna, czy doglebowa - która lepsza

Ten sposób nawożenia ma tę zaletę, że roztwór składników pokarmowych trafia bezpośrednio na nadziemne części rośliny. Dzięki temu jest błyskawicznie przyswajany. W przypadku aplikacji doglebowej (przez podlanie rośliny) roztwór jest pobierany przez system korzeniowy.

– Należy pamiętać, że wiele roślin zaczyna okres kwitnienia wiosną, a kończy dopiero jesienią (np. róże, pelargonie, petunie, aksamitki). To między innymi w tym czasie ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest największe. Regularne stosowanie nawozów dolistnych na krzewy, byliny i kwiaty do końca sierpnia powoduje, że całe lato będziemy się cieszyć pięknie wybarwionymi, silnie pachnącymi kwiatami oraz zdrowymi, zielonymi krzewami – mówi Dorota Kołodyńska-Kęcik, Kierownik Działu Marketingu Nawozów w Grupie Inco.

Pamiętajmy również o systematycznym odżywianiu iglaków, zwłaszcza nawozami zawierającymi magnez. Ten składnik zapobiega bowiem brązowieniu igieł. Odpowiednie nawożenie wiosną i latem wpływa na to, jak iglaki będą wyglądały jesienią.

Nawożąc rośliny należy zwrócić szczególną uwagę na dawki i terminy, w jakich powinno się to robić. Dawkowanie niezgodne z zaleceniami producenta może doprowadzić do tzw. przenawożenia. W wyniku tego może dojść do zatrucia a nawet obumarcia roślin. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom