Na jakiej wysokości zrobić blat kuchenny? Sprawdź, jakie wymiary powinien mieć wygodny blat w kuchni

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Blat kuchenny to jeden z kluczowych elementów w projektowaniu kuchni. Jego optymalna wysokość powinna znajdować się ok. 10-15 cm poniżej wysokość łokcia użytkownika.
Blat kuchenny to jeden z kluczowych elementów w projektowaniu kuchni. Jego optymalna wysokość powinna znajdować się ok. 10-15 cm poniżej wysokość łokcia użytkownika. Marcin Galusz/Unsplash.com
Odpowiednia wysokość blatu kuchennego to problem, który spędza nam sen z powiek podczas projektowania wymarzonej kuchni. Zależy nam na funkcjonalnej zabudowie kuchennej, żeby wygodnie przygotowywać codzienne posiłki. Jakie wymiary powinien mieć kuchenny blat, żeby domownicy mogli z niego komfortowo korzystać? Podpowiadamy, jakimi parametrami warto się kierować, planując jego montaż.

Wygodny blat kuchenny to bardzo istotny element dobrze zaprojektowanej zabudowy meblowej. Przy nim spędzamy sporo czasu podczas przygotowywania śniadań, obiadów i kolacji. Warto więc zadbać o to, żeby montowany blat był nie tylko ładny i pasował do kuchennych szafek, ale przede wszystkim, żeby wygodnie się z niego korzystało. Sprawdź, jaka powinna być optymalna wysokość, szerokość i długość kuchennego blatu.

Na jakiej wysokości zamontować blat kuchenny?

Wysokość blatów w standardowych kuchniach waha się między 85 cm a 92 cm. Dobierając optymalną wysokość powierzchni roboczej, powinniśmy dostosować ją do wzrostu domownika, który najczęściej przygotowuje posiłki. Powinien ją tak dopasować, żeby nie wymuszała niewłaściwej pozycji podczas pracy w kuchni i nie powodowała bólów pleców. Blat na wysokości 85 cm dobrze sprawdzi się dla osoby o wzroście ok. 164 cm, natomiast 90 cm wysokość blatu zadowoli użytkownika o wzroście do 180 cm. Osoby bardzo wysokie powinny zdecydować się na jeszcze wyżej umieszczony blat. Pamiętajmy, że nawet kilkucentymetrowa różnica w wysokości może mieć niebagatelne znaczenie dla użytkownika!

Ustalenie optymalnej wysokości blatu nie jest skomplikowane. Wystarczy stanąć prosto, zgiąć rękę w łokciu pod kątem prostym (równolegle do podłogi) i zmierzyć, na jakiej wysokości od podłogi znajduje się dolna cześć przedramienia. Jeśli od uzyskanego pomiaru odejmiemy ok. 15 cm, to uzyskamy optymalna wysokość, na jakiej powinna znajdować się powierzchnia robocza.

Jaka powinna być długość i szerokość kuchennego blatu?

Funkcjonalny blat kuchenny powinien mieć długość minimum 80 cm, żeby ergonomicznie się z niego korzystało. Przy zlewozmywaku powinniśmy zarezerwować ok. 40 cm blatu, żeby wygodnie odstawiać naczynia. Płyta kuchenna powinna sąsiadować po obu stronach z powierzchnią o minimalnej szerokości ok. 20-40 cm, żeby można było wygodnie zdjąć z niej garnki i odstawić z boku. Tuż przy mikrofalówce, piekarniku i lodówce warto zaplanować blat o minimalnej szerokości ok. 30 cm, żeby komfortowo kłaść produkty i naczynia podczas przyrządzania posiłków.

Standardowa szerokość kuchennego blatu to 60 cm. Ale jeśli mamy w kuchni wystarczająca ilość miejsca, to warto pomyśleć o szerszym blacie. Dzięki temu zyskamy większą powierzchnię roboczą.

Maksymalne (możliwe do wykonania) szerokości blatów kuchennych:

  • blat drewniany – do 130 cm,
  • blaty laminowany – do 120 cm,
  • blat z corianu – do 93 cm,
  • blaty z kamienia – dowolna szerokość (w granicach rozsądku oczywiście).

Grubość blatu kuchennego

Nie istnieją żadne normy, które określają, jaka powinna być optymalna grubość blatu kuchennego. Dobór grubości zależy od naszego poczucia estetyki, stylu mebli kuchennych i rodzaju wybranego materiału.

Standardowe grubości blatów:

  • blat drewniany – 2, 3 lub 4 cm,
  • blat laminowanych – 2,8 lub 3,8 cm,
  • blatów kamiennych – to 2 lub 3 cm
  • blat z corianu – do ok. 4 cm.

Czy kuchenny blat powinien wystawać poza obrys szafek?

Blat zawsze powinien, chociaż odrobinę, wystawać poza dolne szafki. Stolarze zalecają, żeby nawis wynosił nawet 4-5 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu płyny, które rozlejemy przypadkowo na jego powierzchni, spłyną bezpośrednio na podłogę i nie zaleją frontów dolnych szafek. Łatwiej też jest zebrać ręką okruchy z powierzchni blatu.

Ale miłośnicy nowoczesnych kuchni twierdzą, że mocno wystający blat nie wygląda elegancko i nie chcą nawet o tym słyszeć. Coraz częściej rezygnuje się więc z takiego rozwiązania podczas projektowania minimalistycznych, bezuchytowych kuchni i projektuje się blaty zlicowane z dolnymi frontami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom