Morele – jakie odmiany uprawiać w Polsce. Choroby atakujące morele i walka z nimi

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Drzewo moreloweKwiaty drzew morelowych są niestety bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Ale, jak już doczekamy się owoców, to będą one znakomite do jedzenia na surowo, do ciast i na przetwory.
Drzewo moreloweKwiaty drzew morelowych są niestety bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Ale, jak już doczekamy się owoców, to będą one znakomite do jedzenia na surowo, do ciast i na przetwory. xamumu (Pixabay.com)
Kiedyś ogrodnik, któremu morele obrodziły chociaż raz na pięć lat, był zadowolony. Czasy się zmieniły. Klimat też się zmienił. I dlatego morele są w polskich warunkach coraz bardziej popularne. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy uprawie moreli.

Mówi się, że morele to okazy zdrowia. I coś w tym jest, bo właśnie te niewielkie żółte, okrągłe owoce pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka.

Pomysł na małą działkęDwie odmiany owoców na jednym drzewie 

Zdrowa jak morela

Owoce moreli normują nadciśnienie i niedociśnienie. W ich składzie występują przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia. Regulują pracę nerek, a do tego poprawiają trawienie. Choćby ze względów zdrowotnych warto pokusić się o uprawę moreli.

PolecamyJagody goji – jak uprawiać kolcowój w ogrodzie

– Morela to jedno z pierwszych drzew owocowych, które kwitnie – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – To drzewko owocowe, które kwitnie nawet wcześniej niż jabłoń.

Takie warunki sprzyjają moreli

Drzewko morelowe najlepiej rośnie w zacisznym miejscu, dobrze nasłonecznionym albo ewentualnie w półcieniu. Przeciągi, a więc teren nieosłonięty np. innymi drzewkami, może jej szkodzić. To dlatego warto ją posadzić np. kilka metrów od innych drzewek.

Białkowanie moreli

Morela kwitnie już nawet pod koniec marca. – To dlatego jest narażona na przymarzanie – dodaje Mikietyński. – Warto więc wykonać białkowanie pnia wapnem. To białkowanie trzeba zrobić na przełomie roku, najlepiej między grudniem a początkiem lutego.

Dlaczego powinno się białkować drzewko? – Biały kolor odbija promienie słoneczne – wyjaśnia ogrodnik. – Dzięki temu drzewo tak szybko nie nagrzewa się, a tym samym nie zakwitnie wcześniej, np. w lutym. Im później zakwitnie, tym będą mniejsze straty spowodowane przez mróz.

Odmiany moreli lubiące polski klimat

Większość odmian moreli to te samopylne. To znaczy: ich kwiaty, żeby mogły urodzić owoce, nie muszą być zapylane pyłkiem z innego drzewa. Są one bowiem zapylane pyłkiem pochodzącym z tej samej moreli. Pyłek jest przenoszony przez podmuch wiatru albo przez owady.

Przeczytaj również: Uprawa borówki w przydomowym ogrodzie 

Early Orange (ang: wczesna pomarańcza) to jedna z najpopularniejszych w Polsce odmian moreli. Drzewko jest stosunkowo wytrzymałe na niskie temperatury (nawet lekki mróz). Podobnie odporne na mróz są pąki kwiatowe. Early Orange ma okrągłe albo owalne owoce z ciemnopomarańczową skórką. W miejscu, w którym na owoc słońce świeciło najmocniej, pojawia się rumień. W smaku ta morela jest słodka, ale też kwaskowata. Każdy owoc waży w granicach od 32 do 45 g (wszystko zależy od liczby owoców na drzewie), z czego ok. 8 proc. masy owocu to masa pestki. 

Harcot ma owalne i jaśniejsze, niż Early Orange, owoce. Na skórce, podobnie, jak w poprzednim przypadku, widać rumień. Harcot jest słodki, niekwaskowaty. Każdy owoc ma masę do 55–58 g, a pestka stanowi tylko ok. 4–5 proc. masy owocu.

Tak samo słodka jest morela odmiany Somo (polska odmiana moreli wyhodowana w 1962 roku). Wyglądem przypomina ona odmianę Early Orange, bo jest ciemnopomarańczowa. Daje raczej małe owoce – o masie od 24 do 25 g, a pestka to ok. 7 proc. masy owocu. Sadownicy i ogrodnicy cenią Somo za to, że jest odporna na szkodniki i choroby. Somo rzadko zawodzi jeśli chodzi o plony, ponieważ zarówno drzewo, jak i pąki kwiatowe są wytrzymałe na niską temperaturę. 

Kolejna odmiana to Wczesna z Morden, znana u nas jako cytrynka (nazywana tak zwłaszcza na Śląsku). Jej owoce są żółtopomarańczowe, bez rumienia albo tylko z delikatnym rumieniem. Owoc tej moreli waży najczęściej około 45 gramów, z czego pestka stanowią 7 proc. Cytrynki trzeba zrywać zanim będą w pełni dojrzałe. To dlatego, że owoce dosyć szybko spadają z drzewa.

Jedną z najnowszych odmian moreli, jakie można spotkać w polskich sadach i ogrodach, jest Heja. Jej owoce są zielonożółte, przechodzące w pomarańczowe i zazwyczaj mają rumień. Owoce są mniej więcej tej samej wielkości, co cytrynka – ważą 45–46 g, z czego ok. 3 g stanowi pestka.

Większe owoce ma morela odmiany Darina. Jeden osiąga nawet masę 55 gramów. Owoc ma małą pestkę – jej masa nie przekracza 5 proc. ogólnej masy owocu. Skórka owoców Dariny jest żółtopomarańczowa, ciemniejsza w miejscach, gdzie na owoc padało najwięcej światła. Ta odmiana dojrzewa dosyć późno, bo na przełomie lipca i sierpnia.

Choroby moreli

– Kędzierzawość liści występuje w przypadku tego drzewka dosyć często – kontynuuje Mikietyński. - Choroba objawia się skręconymi liśćmi. W walce pomocne są opryski. Popularne środki to Miedzian i Silit. Oprysk należy stosować przed kwitnieniem, po nim oraz w trakcie zawiązywania owoców.

Dowiedz się: Jak uprawiać brzoskwinie w ogrodzie

Gdy jest upalny dzień, oprysk moreli należy wykonać wieczorem, a w pochmurne, chłodniejsze dni pora nie ma znaczenia.

Na korze drzewka mogą pojawić się plamy. W miejscach, gdzie są przebarwienia, są także wgłębienia. To prawdopodobnie rak powierzchniowy kory moreli. Tutaj także trzeba zastosować oprysk. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom