Montujemy rolety – jak się do tego zabrać?

Artykuł sponsorowany
Rolety wewnętrzneMontujemy rolety – jak się do tego zabrać?
Rolety wewnętrzneMontujemy rolety – jak się do tego zabrać? Dekoria.pl
W kasecie lub bez, rzymskie, zwijane, typu noc/dzień – rolety wewnętrzne to efektowna i praktyczna alternatywa dla klasycznych firan i zasłon. Pozostaje pytanie: jak się zabrać do ich montażu?

Rolety wewnętrzne mają wiele zalet. Chronią przed zbyt intensywnym światłem, wpadającym do wnętrza mieszkania w upalne dni, umożliwiając regulację jego natężenia. Tym samym chronią również przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, w których przebywamy. Doskonale sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych, stanowiąc praktyczną, lecz jednocześnie elegancką alternatywę dla klasycznych firan i zasłon. Na rynku dostępnych jest wiele modeli rolet wewnętrznych, różniących się między sobą zarówno materiałem, z jakiego zostały wykonane, jak i sposobem montażu czy regulacji. Czym się kierować przy wyborze najlepszych rolet i jak je zamontować?

Wybieramy typ rolety

Wybór typu rolety jest uzależniony od naszych upodobań, możliwości montażu (we własnych czterech ścianach mamy więcej możliwości działania niż w przypadku wynajętego lokum), a także od sposobu aranżacji wnętrza naszego domu lub mieszkania. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jaki sposób sterowania roletami najbardziej nam odpowiada. Do wyboru mamy sterowanie manualne (za pomocą sznurków lub koralików) lub automatyczne. Niewątpliwą zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość wyposażenia napędu rolety w czujnik słoneczny, który montujemy na elewacji budynku. Gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka, czujnik aktywuje rolety wewnętrzne, chroniąc wnętrze domu przed promieniowaniem UV.

Rolety mogą być wolnowiszące lub schowane w kasecie – to kolejne zagadnienie, przy którym warto się zatrzymać. Rolety w kasecie zazwyczaj są wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. Zastosowane w nich prowadnice zabezpieczają materiał przez uszkodzeniem mechanicznym, a także wiatrem wiejącym przez otwarte lub uchylone okno, unieruchamiając roletę tuż przy powierzchni szyby. Nie osadza się na nich kurz, co jest istotne dla osób zmagających się z alergią. Rolety wolnowiszące są natomiast najpopularniejszym rodzajem rolet, dostępnym w wielu kolorach. Są w stanie zaciemnić pomieszczenie do 70 procent, a w przypadku materiałów wzbogaconych srebrzeniem lub gumowaniem – niemal w całości.

Montujemy nieinwazyjnie

Nieinwazyjny montaż rolet to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nie wolno nam naruszać powierzchni ścian, sufitów ani ram okien (przeważnie przy wynajmie mieszkania), sprawdzą się one także wówczas, gdy brakuje wystarczającej przestrzeni do przykręcenia elementów mocujących. Jedną z metod działania jest tu przyklejanie, polegające na przytwierdzeniu kasety do ramy okna albo do listew przy szybach za pomocą kleju montażowego. Trzeba jednak pamiętać, by przed montażem dokładnie przetrzeć powierzchnię, na której zostanie rozprowadzony klej (tu dobrze sprawdza się aceton). Usunięcie wszelkiego brudu ma bowiem ogromny wpływ na przyczepność. Drugą metodą montażu nieinwazyjnego jest mocowanie rolet na uchwytach, czyli specjalnych haczykach, które przyczepiamy do ramy okna na „klik". Jest to doskonała opcja dla rolet wolnowiszących, zarówno nawijanych na rolkę, jak i rzymskich – ekspertem, zwłaszcza od tych ostatnich, jest sklep Dekoria, w którym dodatkowo możemy dostać spersonalizowane porady, telefoniczne lub też mailowo.

Montujemy inwazyjnie

Montaż inwazyjny polega na wierceniu otworów w ścianie, suficie lub ramie okna w celu zamocowania rolety. Element mocujący zostaje przykręcony do wybranej powierzchni z wykorzystaniem gotowych otworów na wkręty. Należy pamiętać, by właściwie dobrać rozmiar wkrętów (gdy mocujemy roletę w ramie okna) lub kołków rozporowych (gdy robimy to w ścianie czy suficie). Zbyt duże przysporzą nam tylko kłopotów – ukruszą powierzchnię ściany lub uszkodzą szybę. Ta metoda montażu stosowana jest w przypadku większości rolet: wolnowiszących, w kasecie (jednocześnie prowadnice przyklejane są równolegle do krawędzi kasety), rolet typu dzień/noc, rzymskich, plisowanych i austriackich.

Montaż rolet jest dużo prostszy niż dokonanie wyboru określonego ich rodzaju. Jednak, jeśli nie ufamy własnym umiejętnościom, szczególnie w przypadku montażu inwazyjnego, lepiej będzie, gdy skorzystamy z pomocy specjalisty. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom