Montaż grzejników: jak prawidłowo je rozmieścić

redakcja.regiodom, Grupa Armatura
Grzejnik zamontowany na ścianie zewnętrznejMontując kaloryfery warto uwzględnić poprawną lokalizację oraz wielkość grzejnika, by efektywność instalacji grzewczej była wysoka.
Grzejnik zamontowany na ścianie zewnętrznejMontując kaloryfery warto uwzględnić poprawną lokalizację oraz wielkość grzejnika, by efektywność instalacji grzewczej była wysoka. Grupa Armatura
Wiosna i lato są najlepszym czasem na wymianę instalacji grzewczej. Jednak przed montażem nowych grzejników poznaj czynniki mające wpływ na efektywność ich pracy.

By komfortowo czuć się we wnętrzu, powinniśmy zapewnić optymalną temperaturę. W mieszkaniu powinna wynosić ok. 20°C. Kluczem do jej uzyskania i utrzymania o każdej porze roku jest wybór miejsca, w którym zostanie zamontowany kaloryfer. Przede wszystkim powinniśmy montować grzejniki tam, gdzie występują największe straty ciepła.
– Zainstalowanie kaloryferów w pobliżu okien, drzwi balkonowych i wyjściowych zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i konwekcję. Dzięki temu, generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodnym spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu – radzi Piotr Kolanowski, ekspert z Grupy Armatura 

Tę samą zasadę powinniśmy zastosować podczas umieszczania grzejnika na ścianie zewnętrznej. Jeśli jej nie uwzględnimy, to zmarnowane zostanie nawet 10% energii, a temperatura w pomieszczeniu będzie nierównomierna. Gdy w pokoju są drzwi balkonowe lub wysokie okna aż do podłogi, można zastosować dwa mniejsze grzejniki po obu stronach przeszklenia.

Dobre warunki pracy

Po zaplanowaniu miejsc montażu grzejników musimy również pamiętać o podstawowych zasadach instalacji i detalach. Mają one duże znaczenie dla efektywności i trwałości wybranego rozwiązania.
– Grzejnik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy, by móc najefektywniej ogrzewać powietrze we wnętrzu. Odległość pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm – podpowiada ekspert. Gdy odstępy będą mniejsze, to tak, jak w przypadku złego usytuowania, unoszenie się ciepła będzie stłumiona i nie będzie się ono rozchodzić równomiernie.

Ważne są również wymiary (długość i szerokość) parapetu. Powinien on być dopasowany do rozmiarów grzejnika. Gdy jesteśmy zmuszeni zainstalować kaloryfer na ścianie wewnętrznej, to powieśmy nad nim półkę. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać.

Estetyczny wygląd miejsca montażu grzejnika

Ładna oprawa instalacji grzewczej to problem, który często rozwiązujemy najłatwiejszym sposobem, Na przykład zasłaniamy grzejnik meblami lub innymi elementami wyposażenia mieszkania. Niestety wtedy powietrze nie może swobodnie krążyć i efektywność ogrzewania się zmniejsza. Ewentualnie zakrywamy kaloryfery zasłonami oraz firanami. W drugim przypadku wyrządzamy mniejszą szkodę. A to dlatego, że tkaniny ograniczają cyrkulację zarówno ciepłego powietrza z grzejników, jak i izolują napływ chłodnego z zewnątrz.

Jeśli zależy nam na lepszym wyglądzie instalacji grzewczej, wybierajmy kaloryfery dopasowane do szerokości okien. Powierzchnia grzejnika mówi o jego mocy. Moc grzejnika powinna być dokładnie określona w każdym pomieszczeniu. Dlatego jeśli w pokoju mamy wąskie okna, a musimy mieć grzejnik o większej sile, to możemy zastosować krótszy kaloryfer ale z większą liczbą płyt grzewczych. Pamiętajmy! Zbyt duży kaloryfer oraz za wysoka temperatura w mieszkaniu to nie tylko większe rachunki, ale również złe samopoczucie domowników. 

Warto przeczytać: Temperatura w domu odpowiednia dla dziecka 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom