Drzwi wewnętrzne: jak je wybierać

redakcja.regiodom, Centurion-R
Drzwi wewnątrzlokalowe Osaka marki CenturionDrzwi wewnątrzlokalowe oddzielające sypialnię od pokoju dziennego - oba pomieszczenia urządzone w klasycznym stylu. Pomimo różnorodnych trendów klasyka pozostaje zawsze czymś ponadczasowym i cieszącym się zainteresowaniem.
Drzwi wewnątrzlokalowe Osaka marki CenturionDrzwi wewnątrzlokalowe oddzielające sypialnię od pokoju dziennego - oba pomieszczenia urządzone w klasycznym stylu. Pomimo różnorodnych trendów klasyka pozostaje zawsze czymś ponadczasowym i cieszącym się zainteresowaniem. Centurion-R
Wybierając drzwi wewnętrzne należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wtedy będą one funkcjonalne i doskonale będą pasować do wnętrza.

Drzwi to ważny element wystroju naszych domów i mieszkań. Właściwie dobrane pod względem stylu dodają charakteru aranżowanej przestrzeni. Z tego względu powinniśmy dobierać je dopiero w momencie, gdy mamy już ostateczną koncepcję charakteru wnętrza. 

Zobacz również: Projekt wnętrza: ile kosztuje i czy warto go wykonać 

Wybór drzwi wewnętrznych – do wyboru do koloru

Oferta drzwi jest bardzo zróżnicowana. Jednak dokonując zakupu powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Drzwi praktyczneKażde drzwi składają się z trzech podstawowych elementów: ościeżnicy (futryny), skrzydeł i okuć (czyli wszelkich elementów metalowych: zawiasów, klamek, zamków etc.). W zależności od potrzeby, możemy zastosować drzwi rozwierane jedno- lub dwuskrzydłowe. Jednak do ich pełnego otwarcia potrzebna jest spora przestrzeń.

Gdy mamy mało miejsca na drzwi rozwierane, dobrym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne lub składane. Pierwsze poruszają się na prowadnicach równolegle do płaszczyzny ściany. Często stosowane są w różnego rodzaju szafach wnękowych, aneksach itp. Mogą otwierać się na ścianę lub całkowicie się w niej chować. Drzwi składane natomiast otwierają się w świetle ościeżnicy, a po złożeniu nie zabierając zbyt dużo miejsca. Są pomocne, gdy wejścia do pomieszczeń są zbyt blisko siebie i skrzydła drzwi uderzają o siebie lub blokują przejście w wąskim korytarzu. 

Decydując się na materiał, z jakiego będą wykonane drzwi, również dobrze to przemyślmy. Tradycyjnie tworzy się je z drewna litego bądź klejonego. Jednak te z czasem mogą się wypaczyć i skrzypieć. Teraz można kupić też drzwi z drewna klejonego warstwowo oraz twardej płyty pilśniowej, tzw. HDF. Szczególnie te ostatnie są często wykorzystywane do produkcji drzwi. Charakteryzują się dużą trwałością, stabilnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Podstawą przed kupnem drzwi i ościeżnicy jest dokładne zwymiarowanie otworu w ścianie i jej grubości. Wymiary standardowo produkowanych ościeżnic dopasowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Dostępne są również ościeżnice o regulowanej szerokości, które pozwalają na dopasowanie ich do grubości ściany. Wg Prawa budowlanego minimalna szerokość drzwi wewnętrznych to 80 cm. Ponadto zgodnie z przepisami drzwi łazienkowe powinny mieć otwory lub kraty wentylacyjne i otwierać się na zewnątrz. Powinniśmy zwrócić również uwagę na to, by drzwi kuchenne miały od poziomu podłogi co najmniej 2,5-cm szczelinę, która umożliwi cyrkulację powietrza.

Zazwyczaj każdy wzór drzwi dostępny jest w wersji pełnej i przeszklonej.

Przeczytaj również: Drzwi przeszklone: dostępne rodzaje. Plusy i minusy przeszkleń 

Kryterium wizualne doboru drzwi wewnętrznych
Odpowiednio dobrane drzwi nadają wnętrzu styl podobnie jak meble. Powinny one pasować do koloru ścian i podłóg oraz być dopełnieniem stylistyki pomieszczenia. Innych drzwi użyjemy do klasycznego wnętrza ze starymi meblami, innych zaś tworząc nowoczesne wnętrze. Dobór materiałów zależy również od funkcji, jaką drzwi powinny spełniać. Wykonane ze szkła wpuszczają więcej światła do ciemnych pomieszczeń, nie są jednak często stosowane np. w łazienkach.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zawsze aktualne klasyczne urządzenie wnętrza, powinniśmy skupić swoją uwagę na drzwiach w naturalnych odcieniach drewna i prostej, wysmakowanej formie. Pozwoli nam to na stworzenie eleganckiego wnętrza.

Styl nowoczesny – najmodniejszy w aranżacji wnętrz

Decydując się na modernistyczne, oryginalne wnętrze o niestandardowym wzornictwie i odważnej kolorystyce, należy odpowiednio wyeksponować drzwi. Jednak ich kolor powinien pasować do ogólnej kolorystyki wnętrza, włącznie z uwzględnieniem barwy podłogi. Kolory mogą kontrastować, pod warunkiem, że jest to ciekawe zestawienie. Wnętrza nowoczesne lubią drzwi dopasowane np. do kolorystyki ram okiennych, bądź mebli.

Model drzwi, rodzaj ich wykończenia, kolor, a nawet klamka powinny stanowić dopełniającą się całość – zarówno w stosunku do otoczenia, jak i względem siebie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom