Mieszkanie w stylu skandynawskim – „ciepłe” dodatki pasujące do takiej aranżacji

Katarzyna Piojda
Styl skandynawskiStyl skandynawski to niekoniecznie sterylnie białe wnętrze.
Styl skandynawskiStyl skandynawski to niekoniecznie sterylnie białe wnętrze. Nike Decor
Styl skandynawski niektórzy określają jako: biały, sterylny chłód . Są i tacy, którzy twierdzą, że ten styl przypomina im szpital. Można jednak ocieplić chłodny wizerunek skandynawskiego stylu. Piszemy, jakie "ciepłe" dodatki lubią wnętrza w stylu skandynawskim.

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Detale sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru. Mogą też ocieplić chłodny styl skandynawski. Oto nasze pomysły na swoiste ocieplenie wizerunku tego wyrafinowanego stylu z bielą w roli głównej.

Poduszki i koc

Poduszka nie musi mieć falban i innych ozdób, żeby ocieplić wnętrze. „Najcieplejsze" materiały, z jakich wykonane są, to aksamit, bawełna, niektóre rodzaje poliestru i poliakrylu (np. imitujące owczą skórę). Poduszki nie muszą być białe. Do stylu skandynawskiego pasują choćby kolory pastelowe albo bardziej zdecydowane – głęboka czerwień, czerń, soczysta zieleń.

Koc też może stanowić ozdobę. Choćby gruby, miękki pled z polaru czy wełny, z obszyciami lub bez, specjalnie niedbale rzucony na kanapie. Inna propozycja: złożony koc z angory, akrylowy albo z mikrofibry położony w bokach kanapy lub narożnika niczym poduszka.

Nocny stolik albo gazetnik

Mebel w wersji mini nie musi pasować kolorystycznie do mebli w stylu skandynawskim. Stolik nocny czy gazetnik może być w zupełnie innym stylu. Przykład: stolik nocny stylizowany na stary, w stylu rustykalnym, romantycznym lub – dla odróżnienia i przełamania schematu – w stylu nowoczesnym, minimalistycznym.

Poczytaj też: Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim 

Doniczki i wazony

Nie muszą być białe. Po pierwsze dlatego, że kolorowe kontrastują z parapetami i białymi meblami. Po drugie, odróżniają się też od białych czy jasnych mebli. Doniczki czy wazony nie muszą być ceramiczne. Jeśli doniczki, to mogą być wykonane z tworzywa przypominającego aksamit, z drewna, filcu, kamieni czy rattanu.

Lampki i lampiony

Rozświetlą każde pomieszczenie. Do jasnych wnętrz w skandynawskim stylu pasują lampy dające ciepłe, żółte, pomarańczowe światło. Światło zagwarantuje ciepły nastrój, jeśli abażur czy klosz będzie w ciepłych kolorach. Wolnostojące lampki nocne czy ścienne też mogą stanowić dekorację. Nie muszą dawać intensywnego światła. Ważne, aby wpuścić do pokoju trochę intymnego światła.

Obrazki i obrazy

Te ocieplą każdy styl. Ramy obrazów i obrazków nie powinny być białe. Modne są czarne, granatowe, jaskrawozielone, czerwone. Nie muszą być to proste ramki. Zdobione, rzeźbione, asymetryczne też robią wrażenie. Stylizowane na stare, podniszczone, zużyte również przyciągną uwagę. Warto zdecydować się na nietypową ozdobę ścienną – zamiast obrazka wybrać choćby blaszaną, zardzewiałą tabliczkę z napisami, oprawić pożółkłą stronę gazety w ramkę lub powiesić na ścianie metalowy plakat czy wieszak stylizowany na retro. 

Zobacz zdjęcia: Styl skandynawski w aranżacji wnętrz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom