Styl skandynawski w aranżacji wnętrz (zdjęcia)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Sypialnia w stylu skandynawskimOzdoby w innym kolorze ożywią białe wnętrze i nadadzą mu ciepła.
Sypialnia w stylu skandynawskimOzdoby w innym kolorze ożywią białe wnętrze i nadadzą mu ciepła. Jola Skóra/MAKATA, projekt i stylizacja A&A Bath
Styl skandynawski staje się w Polsce coraz popularniejszy. Oto kilka porad, jak uzyskać taki klimat w domu lub mieszkaniu.

Skandynawskie rozwiązania zestawiamy z industrialnymi elementami wystroju albo stylem Nowa Anglia. Nie trzeba wydawać fortuny, żeby w takim stylu urządzić cztery kąty. Wystarczy zmiana detali i dobre chęci.

Światło w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim główną rolę gra właśnie oświetlenie. Styl, jak jego nazwa wskazuje, narodził się w krajach Półwyspu Skandynawskiego, czyli krajach północnych. Tam nasłonecznienie jest o wiele słabsze niż w krajach południowych. To dlatego w projektach skandynawskich architektów najważniejszy we wnętrzu jest dostęp naturalnego światła i rozjaśnienie go przy zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki i wystroju.

Przeczytaj teżW jakim stylu urządzić salon 

 Agnieszka Suchora i Agnieszka Turosieńska, projektantki wnętrz i właścicielki „A&A Bath", podkreślają, że po pierwsze należy zerwać z karniszy wszystkie ciemne zasłony czy tłumiące światło firanki. – Różnica będzie kolosalna – przekonują projektantki. – Wpuścimy światło do środka. A jeśli mieszkamy w bloku i chcemy wieczorem zasłonić okna, wystarczy jedna warstwa jasnej tkaniny, która w ciągu dnia nie będzie utrudniać dostępu promieni słonecznych.

Wnętrze rozjaśni też pomalowanie drewnianych ram okiennych na biało albo szaro. Ciemne, brązowe okna zazwyczaj burzą harmonię wystroju w stylu skandynawskim.

W przypadku sztucznego oświetlenia warto zainwestować w boczne lampy i kinkiety, lampki stołowe oraz te podłogowe. Boczne oświetlenie tworzy znacznie przytulniejszy nastrój.

To, co na zewnątrz, też jest stylowe

Jeśli okna wychodzą na brzydką, smutną elewację albo ogrodzenie, dobrze przemalować je na jasny kolor. – Na balkonie radzimy posadzić kolorowe kwiaty w białych donicach lub skrzynkach z drewna, a płytki zamienić na drewniane deski. Te można pomalować na jasny odcień szarości lub biały – dodają rozmówczynie. – To proste, ale skuteczne sposoby na dodatkowe rozjaśnienie wnętrza. Skupiamy się na wystroju wnętrza zapominając, że to, co za oknem również ma ogromny wpływ na klimat w domu czy mieszkaniu.

Nie tylko biel w stylu skandynawskim

Ściany we wnętrzach skandynawskich są jasne, najczęściej białe, ale też jasnoszare, czy w odcieniach piaskowca. Te kolory wcale nie nadadzą wnętrzu zimnego, szpitalnego, smutnego wyrazu. Odcieni bieli czy szarości jest mnóstwo. Niektórzy producenci farb posiadają nawet osobne wzorniki dla tych kolorów. Wybrane firmy wprowadziły również do swojej oferty ekologiczne linie produktów dedykowane jasnym, pastelowym barwom do stworzenia skandynawskiego wystroju.

– Mieszkając w Stanach, wybrałam się do Newport, gdzie urzekły mnie domy urządzone w stylu Nowa Anglia – opowiada Agnieszka Turosieńska. – Jasne ściany, na tle których stały białe, szare czy w kolorze zgaszonej oliwki meble. Moje mieszkanie jest całe białe, poza niektórymi meblami lub dodatkami, a kiedy odwiedzają mnie znajomi, prawie zawsze słyszę: „Jak tu przytulnie".

Agnieszka Suchora kontynuuje: – Wcale takie wnętrze nie jest zimne. Spotykamy się z taką obawą wśród naszych klientów, ale kiedy pokazujemy wzorniki, o jakie kolory nam chodzi, jak chcemy je połączyć, wątpliwości znikają.

To pasuje do stylu skandynawskiegoDuże okna i drzwi tarasowe w domu 

W Polsce przez wiele lat królowały żółtawe, ciepłe morelowe kolory. – W naszym kraju, który nie jest słoneczną Toskanią, takie barwy nie będą dobrze wyglądać – uważają ekspertki. – Kolor morelowy, zamiast kojarzyć się z soczystym owocem, wygląda jak zepsuta szynka.

To pasuje do stylu skandynawskiego

Do skandynawskiego wystroju pasuje beton architektoniczny. Można nim ozdobić jedną ścianę, na tle której staną designerskie meble. To będzie industrialny akcent w połączeniu z naturalnym drewnem.

Pomysł na zaistnienie betonu architektonicznego we wnętrzu w stylu skandynawskim.
Pomysł na zaistnienie betonu architektonicznego we wnętrzu w stylu skandynawskim. Fot. Cersanit

– Beton architektoniczny jest uniwersalnym materiałem – zaznacza Katarzyna Kochańska, projektant wnętrz Galeria na Poddaszu. – Pasuje do wnętrz o industrialnym charakterze, loftów oraz zwykłych mieszkań w bloku lub kamienicy. Mimo swojej surowości, w połączeniu z drewnem i ciepłymi kolorami dodatków sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na zabrudzenia, a po zaimpregnowaniu również na wilgoć. Dzięki temu można go stosować w każdym pomieszczeniu. Nadaje się do łazienki i kuchni, gdzie może zastąpić w nadmiarze stosowane płytki.

Dowiedz się: Jak uzyskać efekt betonowej ściany

Meble i dodatki po skandynawsku

Skandynawskie wnętrza to minimalistyczny wystrój. Meble oraz dodatki należy ograniczyć do niezbędnych, aby zostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni. W jasnych, przestronnych wnętrzach warto wyeksponować jeden mebel, z którym np. wiąże się jakaś historia lub wyróżnia go oryginalny wygląd. Może to być stół, komoda z drewna, pomalowane białą lub szarą farbą albo pozostawione w naturalnym kolorze. Białe, monochromatyczne przestrzenie warto ocieplić poduszkami, pledami i świeczkami.

Styl skandynawski to również ekologia

Często firmy meblarskie znajdują na kiermaszach lub u znajomych prawdziwe designerskie perełki, które potem odnawiają, przemalowują, zmieniają tapicerkę, a czasem nadają im nowe funkcje. Zdarza się, że wystarczy inny kolor, uchwyty, inne kółka i już mamy oryginalny element wystroju. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom