Meble dziecięce do małego pokoju. Poradnik (ZDJĘCIA)

Joanna Turakiewicz
Pomysłowe meble do pokoju dziecięcegoW pojemnych szafkach, szufladach i na półkach pomieści się wszystko, czego potrzebuje młoda dama.
Pomysłowe meble do pokoju dziecięcegoW pojemnych szafkach, szufladach i na półkach pomieści się wszystko, czego potrzebuje młoda dama. Vox.pl
Aranżacja niewielkiej przestrzeni, na której ma się pomieścić dziecięcy świat, to nie lada wyzwanie. Szczególnie, gdy w pokoju dziecięcym ma mieszkać rodzeństwo.

Potrzeby rosną wraz z lokatorami, dlatego warto starannie przemyśleć dobór mebli do dziecięcego pokoju. 

Łóżko dla jednego dziecka lub rodzeństwa

Myśląc o oszczędzaniu przestrzeni w pokoju dziecięcym, zaczniemy zapewne od łóżka: ono zajmuje najwięcej miejsca. Wiedzą to również projektanci i producenci mebli. Dlatego łóżkom właśnie poświęcają sporo uwagi. Pierwsze wyzwanie to przestrzeń do spania. Łóżko piętrowe to oczywiste rozwiązanie, gdy pokój jest niewielki, a mamy dwoje dzieci. Jednak również dla jednego lokatora jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Przecież, gdy materac znajdzie się pod sufitem, pod spodem pozostanie mnóstwo miejsca do zagospodarowania. Może się więc pod taką sypialnianą antresolą zmieścić biurko i regał na książki dla ucznia, ale też szafa na ubrania, biblioteczka i pojemne szuflady na przeróżne drobiazgi. Zestaw można skomponować samodzielnie, kupując osobno antresolę z łóżkiem i dobierając do niej dostępne na rynku meble bądź też skorzystać z gotowych propozycji. Jeśli większość niezbędnych w dziecięcym pokoju mebli zmieścimy na powierzchni 1,5 metra kwadratowego, którą zajmuje łóżko, nawet w niewielkim pokoju pozostanie miejsce na zabawę, twórczość i marzenia.  

Szafa na ubrania, regał i aż cztery pojemne szuflady, a to wszystko mieści się pod łóżkiem.
Szafa na ubrania, regał i aż cztery pojemne szuflady, a to wszystko mieści się pod łóżkiem. Fot. Vox.pl

Jeśli łóżko piętrowe zająć ma dwoje lokatorów, sprawa już nie jest tak prosta, ale nadal pozostają możliwości wykorzystania dodatkowej przestrzeni do przechowywania, jaką daje ten mebel. Wiele modeli łóżek ma szufladę na pościel, czasem dwie, na dwa osobne komplety. Niektórzy producenci jednak wyposażają swoje produkty w większą liczbę szuflad, np. jedną większą na pościel i 2-3 mniejsze, doskonałe na przechowywanie zabawek, czy ubrań.

Ścianki mebla można również zabudować, co da młodym użytkownikom większą intymność, a wykończyć je dodatkowo półkami, których w pokoju dziecięcym nigdy dość. Półka na podręczną biblioteczkę może też zmieścić się w wewnętrznej stronie łóżka.

Na rynku dostępne są jedno- i dwuosobowe tapczany z szufladami. W modelu dwuosobowym jedną z szuflad zastępuje wysuwane dodatkowe miejsce do spania. To wariant dla tych, którzy do pomysłu łóżek piętrowych podchodzą sceptycznie.

Warto zobaczyć: Półkotapczan wraca do łask

Kolejna wersja łóżka do niewielkiego pokoju to półkotapczan, który na dzień składamy, pozostawiając wolna przestrzeń na zabawę. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest składanie od razu całego legowiska z pościelą, bez potrzeby dodatkowych szuflad.

Do małego pokoju – meble modułowe

Kolekcje oparte na meblach modułowych mają jedną zasadniczą zaletę: można je dopasowywać i uzupełniać tak, by rosły wraz z dzieckiem i jego potrzebami. W zależności od wielkości i ustawności pomieszczenia, można je ustawić w formie meblościanki na jednej ścianie, bądź rozplanować rozstawienie w różnych miejscach pomieszczenia. W pokoju niemowlaka przyda się komoda lub niezbyt wysoka szafka, na której można ułożyć przewijak i niezbędne akcesoria służące pielęgnacji maluszka. Kiedy zaś maluszek wyrośnie, na szafkę montujemy następną, czyli kolejny moduł, zyskując dodatkową przestrzeń na mnożące się nagle zabawki.

Szuflady i półki – ich nigdy zbyt wiele

Ubranka, kosmetyki i cała masa skarbów znajdą doskonałe miejsce w pojemnych szufladach. Dlatego warto wybrać komody, wyposażone w większą ilość szuflad, poszukać ich w łóżkach i szafach. Jednym z pomysłów projektantów mebli jest ukrycie głębokich i pojemnych szuflad w schodach piętrowego łóżka. Takie schody mogą stanowić niezależny mebel, wcale nie powiązany z łóżkiem. Schodowa komoda służyć będzie do przechowywania rzeczy, a przy okazji do świetnych zabaw.

Taka komoda to nie tylko pojemne szuflady, ale i doskonała zabawa. Mogą też zastąpić drabinkę do wchodzenia na łózko piętrowe
Taka komoda to nie tylko pojemne szuflady, ale i doskonała zabawa. Mogą też zastąpić drabinkę do wchodzenia na łózko piętrowe Fot. BabyBest.pl

 

Nasza rada
Warto zaopatrzyć się w funkcjonalne organizery, dzięki którym łatwiej będzie ułożyć przeróżne drobiazgi, kosmetyki i drobną konfekcję, np. bieliznę, skarpetki. Z wielu dostępnych na rynku wariantów można skomponować zestawy pasujące do szuflad różnej wielkości, co pozwoli lepiej wykorzystać przestrzeń.

Półki z kolei warto montować w różnych miejscach. Nie tylko w formie regałów, ale i pojedyncze – przy łóżku, nad komodą, na bocznych ścianach szaf i komód. Pomieszczą się na nich nie tylko książki, ale i maskotki, kontenerki z mniejszymi zabawkami i ozdobne pudełka z ozdobami do włosów i innymi akcesoriami. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom