Piszemy, w jaki sposób zaaranżować dom czy mieszkanie z wykorzystaniem luster w rolach głównych. Nie trzeba na nie wydawać grubych tysięcy złotych. Równie dobrze sprawdzą się również lustra za kilkadziesiąt złotych.
Warto zobaczyć: Nietypowe lustra dekoracyjne
Lustro do zadań specjalnych
Lustra w mieszkaniu spełniają kilka zadań. Pierwsze i najważniejsze, zwłaszcza w małych pokojach, to optyczne powiększenie pomieszczenia. Drugie zadanie to doświetlenie wnętrza: rola równie ważna jest w kawalerkach, jak i dużych salonach w domach jednorodzinnych. I wreszcie ostatnia istotna funkcja, czyli dekoracja.
Lustro w łazience
Najmniej wymaga się od lustra łazienkowego. Traktuje się jego obecność zazwyczaj czysto użytkowo. Najczęściej zwraca się uwagę na to, aby było dobrze doświetlone, ułatwiając w ten sposób codzienne poranne golenie czy zabiegi pielęgnacyjne. Niektórzy życzą sobie, by lustro było zaopatrzone w szklaną półeczkę na najważniejsze kosmetyki i akcesoria. I to wszystko.
Tymczasem odpowiednie lustro w łazience może nadać jej stylu i charakteru, a jeśli jest niewielka - odpowiednio zastosowane lustro ma sprawić, że łazienka będzie wydawała się większa. Ważne, żeby lustro miało styl zbliżony do tego, w którym wykonana jest łazienka. Przy surowych, minimalistycznych wnętrzach wystarczy nawet samo szkło bez opraw. Bogata ornamentyka i duże ramy sprawdzą się za to w większych, klasycznych i wykonanych w stylu retro łazienkach. Jeżeli w łazience są rattanowe meble, sprawdzi się lustro z ramami również wykonanymi z rattanu.
Poczytaj też: Wybieramy lustro do łazienki
Co za dużo to niezdrowo. Lustra, które mają ozdoby na szkle (np. na tradycyjnym szkle ze szkła barwionego lub białego, tzw. ośnieżonego), a do tego mają wielokolorowe ramy, mogą wyglądać kiczowato. Tym bardziej, gdy meble i kafle oraz pozostałe wyposażenie całej łazienki będą jak z innej bajki.
Kształt lustra łazienkowego też ma znaczenie. Poziome będzie z reguły bardziej praktyczne. W łazience przeważnie nie potrzebujemy oglądać całej sylwetki. Wystarczy się zobaczyć od pasa w górę. Lustro poziome będzie łatwiej utrzymać w czystości.
Lustro w przedpokoju
Lustro w przedpokoju pełni również głównie rolę użytkową. Dobrze byłoby, gdyby pozwalało uchwycić w swoim odbiciu całą sylwetkę, a więc było pionowe. Duże lustra w przedpokojach są nie tylko użyteczne, ale również potrafią optycznie powiększyć takie pomieszczenie. Coraz częściej w korytarzach pojawiają się szafy w zabudowie, których cały fronton stanowi lustro. To doskonałe, chociaż drogie rozwiązanie. Szafy "lustrzane" kosztują nawet ponad 10 tys. zł. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co na stałe będzie odbijać takie lustro. Jeśli zamontowane zostanie naprzeciw starego, zniszczonego mebla albo miejsca, w którym na co dzień panuje bałagan, będzie dublować złe wrażenie.
Sztuczki z lustrem
Podobnie jak w korytarzach spore tafle luster można wykorzystać w wąskich, ale długich pokojach, jakich nie brakuje chociażby w budownictwie z wielkiej płyty. Odpowiednio ustawione lustra na dłuższych ścianach pozwolą optycznie zbilansować proporcje pokoju. Sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej "ustawne" niż jest w rzeczywistości.
W niskich wnętrzach z kolei – na przykład w pomieszczeniach niewymiarowych czy poddaszowych – pionowo ustawione lustra, sięgające od podłogi do sufitu sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe i nie jest tak przytłaczające. Zasadą jest, że w pomieszczeniach bardzo wysokich stosuje się lustra ułożone poziomo – odwrotnie w niskich lokalach – tu dominować powinny układy pionowe.
Lustro na salonach
W ciemnych salonach, np. na których ścianach są czarne albo brązowe tapety, lustra spełnią rolę "rozjaśniacza". Wystarczy umieścić je naprzeciw okna, żeby zbierały światło i rozpraszały je po całym salonie. Salony dają też największe pole do popisu osobom, które chciałyby się pobawić efektami zastosowania luster. W takim pomieszczeniu można połączyć ze sobą kilka mniejszych luster w różnych stylach (np. w różnych kształtach i z różnymi ramami), potęgując ich efekt dekoracyjny. Można też lustro ustawić tak, aby odbijał się w nim szczególnie ciekawy przedmiot, obraz czy grafika. Jeśli jest taka możliwość i uzasadnia to wnętrze, można spróbować przedzielić część pomieszczenia szklanymi płytkami lub wkomponować niewielkie lustra w ściany z boazerii.
Ozdobą samą w sobie może być lustro wolnostojące, jakby oparte o ramy obrazu czy stojak, jakiego używa się do pokazania plakatów. Dzięki niemu można zmieniać aranżację wnętrza. Możliwość obracania lustra gwarantuje różnorodność kątów patrzenia.
Sypialnia z lustrami
Nie zawsze sprawdzą się lustra w sypialni. Z jednej strony potrafią doświetlić pomieszczenie, gdy poranne słońce będzie widoczne nie tylko w oknie, ale również jako odbicie w lustrze. Niekiedy lustro wisi nad wezgłowiem, nadając głębi sypialni. Z drugiej jednak strony źle umieszczone lustro będzie rozpraszało uwagę i nie będzie pozwalało wypocząć. Starożytna metoda planowania przestrzeni feng shui wyklucza w ogóle lustra ze strefy sypialnianej. Jeżeli w sypialni stoi toaletka z lustrem, więcej luster w tym pomieszczeniu nie powinno być.
Zobacz również: **
Zagłówki do łóżek wykonane z luster**
Lustra w domu czy mieszkaniu można stosować niemal w każdym miejscu. Ważne żeby było to uzasadnione i komponowało się z całością pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby lustro stało się elementem drzwi wewnętrznych, wisiało na kilku ścianach czy na półpiętrze przy schodach.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?