Łóżka dla dzieci - czym kierować się przy ich wyborze. Pomysły na łóżka dla dziewczynek i chłopców (GALERIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pokój dzieckaPomysł na łóżko i meble w pokoju dziecka w wieku szkolnym
Pokój dzieckaPomysł na łóżko i meble w pokoju dziecka w wieku szkolnym VILO
Jeszcze nie „dorosłe”, ale już nie dla maluszka. Łóżko dla kilkulatka może być jego dumą. Ważne jednak, aby nie tylko dobrze wyglądało, lecz było wygodne, no i praktyczne. Radzimy, na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Przychodzi taki czas, że każde dziecko musi pożegnać się ze swoim łóżeczkiem, a powitać nowe łóżko. Łóżka dla dzieci to tzw. łóżka przejściowe, ponieważ są przeznaczone dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym. Sprawdzą się, zanim dziecko będzie na tyle duże, aby dostać prawdziwe „dorosłe" łóżko.

Łóżko dziecięce powinno podobać się małemu użytkownikowi (z tego względu właśnie z nim warto wybrać się po zakup tego mebla). Jednak ma ono nie tylko ciekawie się prezentować i pasować do wystroju pokoju dziecięcego, ale również być wygodne i praktyczne. Chodzi przede wszystkim o solidne materiały i wysoką jakość wykonania.

Materac w łóżku dziecięcym to podstawa

Młodsze dzieci, chociażby 2-latki i dzieci w wieku przedszkolnym, mają zazwyczaj łóżka z materacami. Odpowiedni materac pozwala prawidłowo odpocząć, czyli wyspać się. Jednocześnie powinien dopasowywać się ułożenia ciała i odpowiednio wspierać kręgosłup. Rzecz w tym, żeby ciało podczas snu układało się w naturalny sposób, czyli kręgosłup był jednakowo podparty na wszystkich swoich odcinkach, a mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie go w odpowiedniej pozycji, mogły też wypocząć. Należy wybrać materac średnio twardy, nie taki, który bezpowrotnie odkształca się pod ciężarem. Wypełnienie materaca jest istotne. Tak samo, jak w przypadku łóżeczek dziecięcych, tak i w łóżkach dla starszych dzieci, materac może być wypełniony np. elastyczną pianką, może być lateks, kokos, len. Łóżka dla starszych dzieci są jeszcze bardziej „dorosłe": nie mają już osobnych materacy, a są to zazwyczaj 1-osobowe tapczaniki.

Podpowiadamy: Jakie są popularne rodzaje materacy i jak wybrać dobry

Łóżko dla dziecka z barierką

Barierki przy łóżku dziecięcym to sprytne rozwiązanie. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo małego użytkownika. Wcześniej był on przyzwyczajony do tego, że w razie zmiany pozycji nie spadnie z łóżeczka niemowlęcego, gdyż chronią go szczebelki. Łóżko dziecięce szczebelków nie ma, za to barierki – jak najbardziej. Te są zamontowane na części długości łóżka, tzn. na wysokości, gdzie dziecko podczas spania ma głowę. Niektóre modele łóżek mają barierki z półeczkami. To na nich kilkulatek może np. położyć maskotkę, która będzie mu towarzyszyła podczas zasypiania.

Barierki przy łóżku dziecięcym nie muszą być zamontowane w meblu na stałe. W sprzedaży są dostępne łóżka ze zdejmowanymi barierkami. To z myślą o dzieciach, które przyzwyczaiły się do spania na większym łóżku i nie grozi im upadek z łóżka podczas snu.

Szuflada lub skrzynia pod łóżkiem dziecięcym

Praktyczne łóżko dziecięce to m.in. to wyposażone w szufladę czy skrzynię pod spodem. W niej bez problemu zmieści się pościel dziecka. Bywa, że taka szuflada jest na tyle pojemna, że ma przegródki, przykładowo: jedną na pościel, a drugą na zabawki i gry czy na ubrania dziecka. Skrzynia bądź szuflada najczęściej nie są połączone z łóżkiem (chociaż kupowane są z nim w zestawie). Można je więc całkowicie wysunąć spod łóżka. Przykładowo: gdy szuflada lub skrzynia mają naprawdę solidne dno, w ciągu dnia mogą one zamieniać się w „plac zabaw" dziecka. Kilkulatek może wejść do takiej skrzyni i się w niej bawić.

Podpowiadamy:Jak przechowywać zabawki - nie tylko w pokoju dziecka

Łóżko chowane w szafie

Jeśli pokój dziecięcy jest mały, można zdecydować się na łóżko chowane w szafie, zwane łóżkiem ściennym. To nowoczesna odsłona półkotapczanu, bijącego rekordy popularności w latach 80-tych. W ciągu dnia łóżka w ogóle nie widać, ponieważ jest ukryte właśnie w szafie (w pionie). Rozkłada się je łatwo, bo jednym ruchem, tuż przed spaniem. Niektórzy producenci także tutaj stosują dodatkowe ułatwienia: np. podczas rozkładania łóżka, automatycznie wysuwa się półka przy tym łóżku.

Łóżko, które rośnie wraz z dzieckiem

Praktyczne jest ponadto łóżko, które rośnie wraz z dzieckiem. Ma ono ramę o regulowanej długości, przykładowo 2- albo 3-stopniowej. Gdy dziecku przybywa centymetrów wzrostu, łóżko odpowiednio rozstawia się i wydłuża (wtedy jednak należy zmienić materac na taki, aby pasował do nowej długości mebla). Poza tym w wielu modelach tych łóżek, rosnących wraz z dzieckiem, da się regulować wysokość łóżka, to także przeważnie regulacja 2- albo 3-stopniowa. To z kolei oznacza, że można obniżać i podwyższać jego dno. To wygodne rozwiązanie dla małego dziecka, które mimo niskiego jeszcze wzrostu, łatwo wejdzie na swoje łóżko.

Łóżko z biurkiem

Coś dla starszych dziewczynek i chłopców, tych w wieku szkolnym: mebel typu 2 w 1, czyli łóżko z biurkiem. To znaczy – na dole znajduje się biurko i krzesło, a nad nimi jest umieszczone łóżko, na które trzeba wejść po drabince (schodkach) umocowanej obok biurka. Wygląda, jak łóżko piętrowe, tyle, że tutaj powierzchnia do spania jest tylko na piętrze, bo niżej umiejscowiono właśnie kącik do odrabiania lekcji. 

Sprawdź: Jak wybierać materiał na pościel - praktyczny poradnik

Łóżka dla dziewczynek

Kilkulatce spodoba się łóżko w kształcie domku. Może mieć on boki (ścianki) przypominające np. mur prawdziwego domu albo zamku. Równie dobrze może być to łóżko-domek z zadaszeniem (np. zdejmowanym baldachimem) albo mieć drewnianą konstrukcję dachu. Inne pomysły: łóżko dla dziewczynki w kształcie karety, basenu, chmury, puzzli, skrzyni na skarby, kropli wody czy wielgachnej poduszki.

Łóżka dla chłopca

Łóżko wyglądające jak samochód wyścigówka, samochód policyjny albo wóz strażacki, jak statek pirata, piłka nożna, balon albo jak ocean czy akwarium lub safari pewnie przypadnie do gustu kilkuletniemu chłopcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom