Łazienka przyjazna dzieciom, czyli jaka?

Katarzyna Piojda, Grupa Armatura
Dziecko w łazienceUłatwienia ułatwieniami, ale nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dodatkowe zabezpieczenia w łazience nie zastąpią rodzicielskiej opieki.
Dziecko w łazienceUłatwienia ułatwieniami, ale nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dodatkowe zabezpieczenia w łazience nie zastąpią rodzicielskiej opieki. Fotochanell
Aranżując mieszkanie, należy pamiętać, żeby było ono bezpieczne dla małych dzieci. Szczególnie łazienka, w której maluch stawia pierwsze kroki w samodzielnym dbaniu o higienę.

W łazience o wypadek nietrudno. Śliska posadzka, gorąca woda, środki czystości i detergenty, urządzenia elektryczne temu sprzyjają. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń i wyposażenie odgrywają istotną rolę. Nie w każdej łazience istnieje możliwość zamontowania dodatkowych sanitariatów specjalnie dla dzieci, więc warto zastanowić się, jak przystosować te standardowe do maluchów. Pomocne są również specjalne akcesoria.

Elementy antypoślizgowe w łazience

W łazience często jest śliska posadzka lub podłoże wanny. Dzieci nie będą narażone na niebezpieczeństwo, jeśli wyposażenie posiada elementy antypoślizgowe. Kupując wannę, warto sprawdzić, czy ma wyprofilowane dno: karbowane lub ryflowane. Wówczas ryzyko upadku
jest znacznie zmniejszone.

Mamo, tato, poczytajcie: Bezpieczeństwo dziecka a zabawki 

Rozwiązaniem są także maty antypoślizgowe z bezpiecznego dla skóry tworzywa. Intensywne kolory i
różne kształty (np. zwierzątka) spodobają się dziecku nie tylko w kąpieli. Maty mogą zastąpić dywaniki łazienkowe, zwłaszcza, gdy nie stać nas na zmianę posadzki na płytki ze specjalnymi żłobieniami antypoślizgowymi.

Temperatura komfortowa

Kolejne niebezpieczeństwo to poparzenie przez gorącą wodę. Małym dzieciom operowanie zwykłymi bateriami sprawia czasem trudności, więc to dla nich jeszcze większe niebezpieczeństwo. – Wygodnym rozwiązaniem są modele termostatyczne – uważa Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Umożliwiają regulację optymalnej temperatury, zwykle w zakresie pomiędzy 15 a 65 stopni Celsjusza, z dokładnością do jednego stopnia.

Funkcja zapamiętywania ustawionych parametrów powoduje, że nie musimy bać się, że przy kolejnym odkręceniu wody, wrzątek nas poparzy. Baterie termostatyczne utrzymują stałą temperaturę, nawet przy wysokich wahaniach ciśnienia w instalacji.

Szuflady w łazience

Żrące chemiczne środki czystości, ostre golarki czy urządzenia elektryczne to następne niebezpieczne akcesoria, które w łazience mogą wyrządzić krzywdę małym lokatorom. – Już na etapie wyboru mebli, powinniśmy upewnić się, czy szuflady i półki pomieszczą takie przybory – tłumaczy ekspertka. – Przydatne mogą być dodatkowe zabezpieczenia, które zablokują dzieciom dostęp do detergentów i chemikaliów.

Można je kupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci lub marketach wnętrzarskich. Decydując się na zakup mebli łazienkowych, trzeba pamiętać o dodatkowych akcesoriach dla najmłodszych, choćby gumowych kaczuszkach albo dmuchanych koszach do kąpieli. Pojemne szuflady z pełnym wysuwem pozwolą malcom na utrzymanie porządku. Wygospodarujmy na ich bibeloty miejsce w najniższych przegródkach, ułatwiając tym samym dostęp do akcesoriów.

Sanitariaty na właściwej wysokości

Dostosowanie wysokości sanitariatów w łazience jest problematyczne, bo ta powinna być odpowiednia i dla dorosłych, i dla dzieci. Jeśli nie można kupić specjalnych mebli maluchom, warto kupić uchwyty ułatwiające utrzymanie równowagi. Specjalne podesty też się przydadzą. Pomysłowe są modele
trójmodułowe, bo umożliwiają regulację wysokości stopni według wzrostu dziecka. Dobrze upewnić się, czy mają one systemy antypoślizgowe.

Warto wiedzieć: Dziecko bezpieczne w ogrodzie 

Ułatwienia ułatwieniami, ale nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dodatkowe zabezpieczenia nie zastąpią opieki rodziców. Pozostawienie dziecka samego nawet na chwilę może skutkować wypadkiem, któremu ulegnie maluch. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom