Łazienka przyjazna dla niepełnosprawnych - wyposażenie i akcesoria

Joanna Turakiewicz, mgr inż. Paweł Wyczałkowski, Biuro Projektowe Archpeak
Toaleta osoby niepełnosprawnejNiestety nie zawsze mamy do dyspozycji tyle przestrzeni, by zaprojektować tak funkcjonalną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej.
Toaleta osoby niepełnosprawnejNiestety nie zawsze mamy do dyspozycji tyle przestrzeni, by zaprojektować tak funkcjonalną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej. Koło
Łazienkę dla osoby niepełnosprawnej należy zaaranżować w taki sposób, by użytkownik z łatwością mógł zadbać o własną toaletę. I co ważne - bez potrzeby korzystania z pomocy innych.

Kąpiel, umycie zębów, czy korzystanie z toalety to czynności codzienne, nad którymi raczej się nie zastanawiamy. I nie musimy korzystać przy nich z niczyjej pomocy. Nie myślimy nawet o nich, jako o czymś, co stanowi o naszej niezależności. Wyobraźmy sobie jednak, że jest całkiem inaczej. Do ciasnego pomieszczenia trzeba wjechać na wózku, w jakiś sposób dostać się do wanny, a potem z niej wyjść nie używając do tego rąk bądź nóg, przesiąść się na wózek... Codzienne zabiegi higieniczne nie muszą być aż tak wielkim wyzwaniem, jeśli łazienka zostanie zaaranżowana w sposób optymalnie eliminujący przeszkody.

Łazienka dla niepełnosprawnych razem z toaletą

Połączenie łazienki z toaletą jest praktyczne z dwóch powodów: po pierwsze trudno znaleźć lokal z toaletą odpowiedniej wielkości, by mogła w niej manewrować osoba na wózku. Chyba, że budujemy dom i można odpowiedniej wielkości pomieszczenie ująć w projekcie. Drugi powód jest równie prozaiczny: udajemy się tylko do jednego pomieszczenia, w którym załatwiamy potrzeby, myjemy ręce, a co za tym idzie – otwieramy i zamykamy tylko jedne drzwi, nie musząc pokonywać przestrzeni przedpokoju. To duże ułatwienie.

Cenna informacje na temat rozwiązań dla osób niepełnosprawnych: Kuchnie i meble kuchenne dla niepełnosprawnych 

Minimalne wymiary łazienki dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych to 2 m x 2,4 m. W takim pomieszczeniu zmieszczą się toaleta, umywalka i wanna lub brodzik, pozostawiając niezbędną do manewrowania wózkiem przestrzeń 150 x 150 cm. W przypadku aranżacji mieszkania pod potrzeby osoby poruszającej się na wózku, może się okazać, że ściany trzeba będzie nieco przesunąć, by zapewnić odpowiednią przestrzeń. Co do samych ścian, to muszą one być wystarczająco mocne, by zapewnić solidne podparcie nie tylko samym sanitariatom, ale i uchwytom wraz z opierającą się na nich osobą. Jeśli ich nośność jest niewystarczająca, wymagają wzmocnienia. Drzwi do łazienki powinny mieć 90–110 cm szerokości.

Glazura: antypoślizgowa i kontrastowa

Na mokrej posadzce nieraz trudno utrzymać równowagę. Dlatego jej nawierzchnia powinna koniecznie zostać wykonana z materiałów antypoślizgowych. Jeśli z łazienki ma korzystać osoba niedowidząca ważne też są zdecydowane i kontrastowe kolory, będące tu nie tylko elementem dekoracyjnym, ale ważnym drogowskazem: uwaga, zbliżasz się do brodzika!

Wybieramy sanitariaty, montujemy uchwyty

Dobierając wyposażenie łazienki, kierujemy się raczej wygodą i ergonomią niż dizajnem. Choć, oczywiście, w jakimś stopniu może się udać połączyć te dwie przesłanki. Są na rynku dostępne modele zaprojektowane specjalnie w odpowiedzi na potrzeby osób nie w pełni sprawnych.

Montując umywalkę, zadbajmy o to, by jej dolna krawędź znajdowała się nie niżej niż 70 cm nad podłożem, a górna nie wyżej niż 85–90 cm nad podłożem. Włączniki światła, gniazdka elektryczne montujemy w zasięgu ręki, ok. 80–100 cm od podłogi. Dolna krawędź lustra powinna zaczynać się maksymalnie 110 cm od podłogi.

Sedes montujemy w taki sposób, by deska sedesowa znajdowała się 47–52 cm nad podłogą. Porządnie zamontowany z solidną deską sedesową musi być wygodny i bezpieczny, a także umiejscowiony w taki sposób, by zapewnić swobodny dojazd na wózku i łatwość przesiadania. Przyciski do spłukiwania powinny znajdować się obok osoby korzystającej, a nie za jej plecami.

Kabina prysznicowa może mieć brodzik albo być wykonana z płytek na równi z posadzką. W obu przypadkach podłoże musi być antypoślizgowe. Minimalne wymiary kabiny prysznicowej to 90 x 90 cm. Wewnątrz musi być zamontowane siedzisko. Możemy też w łazience ustawić wannę o szerokości 70–80 cm i głębokości 38–42 cm, obowiązkowo z siedziskiem, i jak brodzik również antypoślizgową. Dostępne są na rynku wanny zaprojektowane specjalnie dla niepełnosprawnych, z drzwiami ułatwiającymi wchodzenie do nich i zintegrowanym siedziskiem. Wanna może pełnić dużą rolę w rehabilitacji, gdy można zwiększyć swoja sprawność np. poprzez ćwiczenia w wodzie lub masaże wodne. Niestety sprzęty tego rodzaju nie są tanie. Sama wanna z drzwiami kosztuje kilka tysięcy złotych, a dodajmy do tego jeszcze hydromasaże...

Uchwyty są niezbędne

Przy każdym elemencie wyposażenia: umywalce, brodziku, wannie, klozecie, montujemy w ścianach uchwyty. Mogą być one zamontowane poziomo lub pionowo, sztywne lub obracane, ale na pewno stabilne i gwarantujące odpowiednie podparcie. Uchwyty montujemy po obu stronach umywalki i toalety, przy wyjściu spod prysznica i w samej kabinie. Dzięki nim osoba niepełnosprawna będzie mogła obyć się bez pomocy innych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom